Українська еліта поводить себе так, як європейці в 18 столітті – Atlantic Council

Поділитися
Шведсько-американський економіст пояснив, що не так з українською економікою, і що потрібно зробити для її перезапуску.

Будівництво процвітає у Києві, але не інша частина економіки. Основна причина в тому, що українці, у яких є заощадження, зберігають кошти не в банках, а замість цього купують додаткові квартири. Інші зберігають свої заощадження готівкою. У середньому українські депутати зберігають вдома 700 тисяч доларів. Ті, у кого багато грошей, переправляють своє багатство в офшори, де гроші у безпеці, пише економіст Андерс Ослунд з Atlantic Coucil.

Автор зазначає, що Україна зараз є найбіднішою країною в Європі. За даними Міжнародного валютного фонду, Україна обігнала Молдову як найбіднішу країну в Європі за показником ВВП на душу населення в 2018 році - 2963 долара, що на 8 відсотків менше, ніж у Молдові. Ці цифри можуть бути збільшені різними способами. Ймовірно, половина офіційної статистики в українській економіці не офіційна, а ціни в Україні настільки низькі, що за долар можна отримати набагато більше, ніж будь-де ще. Тим не менш, темпи зростання складали близько 3 відсотків в рік протягом останніх трьох років, і МВФ прогнозує аналогічні темпи навіть в довгостроковій перспективі. Бідна країна з макроекономічною стабільністю і відкритим доступом до великого європейського ринку має стабільно зростати на 7 відсотків щорічно, підкреслює економіст.

Що сталося? Зазвичай обговорення фокусується на тому, що робить держава, але є кращий спосіб зрозуміти, як насправді функціонує економіка: стежити за грошима.

У України стабільний чистий відтік капіталу, що становить близько 4 відсотків ВВП на рік. Іноземці бачать, що відбувається, і реальні прямі іноземні інвестиції (ПІІ) становили всього 1 відсоток ВВП за останні п'ять років. Природно, що війна відлякала багатьох, але це навряд чи головна причина, через яку ПІІ залишаються незмінними. Замість цього в Україні повинні бути ПІІ в 4-5 відсотків від ВВП. Тоді коефіцієнт інвестицій буде не 20 відсотків ВВП, а 28-30 відсотків ВВП, що становить різницю між 3 і 7 відсотками зростання.

Ослунд пише, що є мало або немає зовсім фінансування для бізнесу. В цілому бізнес-інвестиції засновані на нерозподіленому прибутку. З 2014 року Національний банк України закрив 100 зі 180 комерційних банків. У багатьох випадках власники банку брали велику частину кредитів, а великі вкладники втрачали свої гроші. В інших випадках банки спеціалізувалися на відмиванні грошей, а деякі функціонували так само, як холдингові компанії.

Але банківську систему цим не вилікували, продовжує економіст. Через чисельні банкрутства державні банки зараз становлять 58 відсотків всіх банківських активів. Процентні ставки непомірно високі. НБУ знизив процентну ставку до 17,5 відсотка на рік, а інфляція становить трохи більше 8 відсотків. Найнижчі комерційні ставки за кредитами у гривні становлять 22 відсотки, що означає, що реальна процентна ставка становить не менше 14 відсотків на рік. Це занадто багато для інвестицій, тому банківські кредити не фінансують інвестиції. Незважаючи на дуже високі депозитні ставки, банки також не залучають багато депозитів.

Основна проблема банків полягає в тому, що їхні найбільші клієнти не платять. В цілому непрацюючі кредити в банківській системі України складають більше 50 відсотків. Причина в тому, що в Україні є кілька сотень людей, які вважають себе занадто високими, щоб платити, і, на жаль, українська судова система з цим згодна. Зокрема, 427 парламентаріїв користуються юридичної недоторканністю, і, ймовірно, дві третини з них є бізнесменами. У інших просто дуже хороші відносини з відповідними підрозділами правоохоронних органів. Європейські еліти вели себе так, у 18-му столітті. Лише в 19-му столітті, коли ігрове поле вирівнялося, Європа почала зростати.

У цьому полягає критичний недолік української економіки, підкреслює економіст. По-перше, депутатська недоторканність повинна бути скасована. Люди повинні увійти в парламент, щоб стати політиками, а не бізнесменами.

По-друге, Україні необхідно переробити невдалу судову реформу, щоб усі судді Верховного суду могли бути визнані чесними людьми. Те ж саме відноситься і до генеральної прокуратури. Служба безпеки України більше не повинна займатися економічними злочинами. Її 8000 або близько того співробітників, які працюють у цьому відділі, мають бути звільнені. Більшість з них заробили більше, ніж їм знадобиться для виходу на пенсію.

По-третє, кращою заставою для банківського кредиту є земля чи нерухомість. Однак сьогодні сільськогосподарські землі не можуть бути використані в якості застави за мораторію на продаж приватних земель. Якщо це буде остаточно скасовано, банки зможуть дати набагато більше кредитів сільському господарству, що може подвоїти його продуктивність.

Тоді банки зможуть почати нормально функціонувати і залучати як капітал, так і депозити. Ринок знизить процентні ставки. Державні банки можуть залучати інвесторів і бути приватизованими. Якщо власність в Україні буде вважатися безпечною, відтік капіталу зменшиться і замість цього буде вкладено в українську економіку. Іноземці побачать трансформацію і захочуть приєднатися до української партії зростання, резюмує економіст.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі