Українці допомогли економіці Польщі, але не всім полякам – Rzeczpospolita

Поділитися
Українці допомогли економіці Польщі, але не всім полякам – Rzeczpospolita © Цензор.нет
Приплив співробітників з-за кордону допоміг Польщі, але це не означає, що він став відповіддю на всі виклики.

Польща все ще є країною дешевої робочої сили. Над тим, як це виправити, розмірковує Ганна Чещляк-Вребельска на сторінках польської газети Rzeczpospolita. Вона запитує, що краще - радикальні рішення або менш вражаючий метод маленьких кроків?

Близько мільйона іноземних робітників, в основному з України, обслуговують економіку Польші в кількох вимірах. Насамперед вони заповнили прогалину на ринку праці, який з'явився в Польщі через старіння населення, що посилилося зниженням пенсійного віку. Завдяки трудовим мігрантам компанії можуть знайти робочі руки, що дозволило економіці розвиватися найшвидшими темпами в останні роки. А оскільки значна частина українців працевлаштована на законних підставах, вони як і раніше підтримують державний бюджет і наповнюють казну, виплачуючи податки і внески в систему соціального забезпечення.

Безсумнівно, приплив співробітників з-за кордону допоміг Польщі, але це не означає, що він став відповіддю на всі виклики. Тому що Польща, як і раніше залишається країною дешевої робочої сили, країною з низькою заробітною платою і - в цілому - країною з невеликим багатством порівняно з європейськими сусідами, зазначає авторка. Присутність українців не змінила це, і навіть в деякому сенсі підсилила цю тенденцію.

"Годі обманювати, в останні роки ми не залучали айтішників, інженерів і лікарів з-за кордону, навпаки - більшість співробітників для простих робіт. Що ще гірше, зарплата іноземців виходить в середньому на 10% нижчою, ніж зарплата поляків. Таким чином, їх присутність затримала коригування, яке необхідне польській економіці, щоб ми могли перейти на більш високий щабель розвитку. Тепер зробити це буде складніше", - пише вона.

Питання - чи хоче Польща? Об'єднаний правий уряд постійно заявляє, що хоче. Інше питання - як Польща хоче це зробити? Час від часу з'являються ідеї, щоб ставитися до економіки з невеликим шоком, який виб'є ринок з ледачого стану та приведе його у стан високої готовності до швидких змін. Такою ідеєю є навіть концепція швидкого збільшення мінімальної заробітної плати, яка повинна зробити роботу в Польщі дорогою, і компаніям доведеться адаптуватися до цього, збільшуючи продуктивність. Або ідея закриття кордонів для трудових іммігрантів, що також змусить компанії спокушати працівників більш високою заробітною платою. Проблема в тому, що цей тип рішення може бути занадто радикальним, бо врешті-решт невідомо, як ринок відреагує на шок.

Золоту середину, певно, важко знайти, але здається, що метод маленьких кроків буде кращим, ніж радикалізм - підтримка польських компаній в експансії, інвестиції, інновації і т. д. Це може бути менш вражаючим способом, але в довгостроковій перспективі він, безумовно, принесе результати, резюмує авторка.

За даними Мінсоцполітики, більше трьох мільйонів українських громадян постійно працюють за кордоном. Ще дев'ять мільйонів щороку виїжджають на сезонні роботи в сусідні країни.

DT.UA систематично висвітлює тему української міграції, проводячи і самостійні дослідження, такі як гучна "Кровотеча", і запрошуючи до дискусії профільних фахівців. Докладніше про те, що чекає на нашу країну в найближчому майбутньому в контексті розвитку глобальних міграційних процесів, читайте в статті Андрія Гайдуцького "Боротьба за мігрантів. Україні приготуватися" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі