Поява "енергетичного омбудсмена" захистить українців від свавілля в ЖКГ - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
"Енергетичний омбудсмен" зможе захистити громадян від свавілля енергокомпаній
Омбудсмен зможе швидко та ефективно вирішувати проблеми "побутових споживачів газу, електроенергії, води і тепла.

В Україні назріла необхідність створити інститут захисту прав побутових споживачів газу та електроенергії від свавілля енергокомпаній. Це, зокрема, закріплено в зобов'язаннях України перед ЄС і Європейським Енергоспівтовариством, пише в статті у DT.UA експерт енергоринку Світлана Голікова, член стратегічної ради Київського інституту енергетичних досліджень.

Як зазначає експерт, одна з директив Євросоюзу передбачає, що держави-члени повинні гарантувати існування незалежного механізму, такого, як, наприклад, захисник громадянських прав (омбудсмен) у сфері енергетики або орган по захисту прав споживачів, уповноважений на ефективний розгляд скарг і позасудове врегулювання спорів.

"Не зайвим буде нагадати, що імплементація цієї директиви передбачена Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, а отже, і норма про інститут захисту прав побутових споживачів газу та електроенергії повинна бути реалізована і в Україні", - підкреслює Голікова.

В ЄС сьогодні достатньо мати доступ до Інтернету, щоб поскаржитися на недбайливого постачальника електроенергії або газу для вирішення спорів між побутовими, малими комерційними споживачами і енергокомпаніями.

В цьому питанні європейці навіть пішли ще далі, і в ряді країн вже працюють офіси незалежних омбудсменів у сфері телекомунікацій, банківському секторі, а у Великобританії вони охоплюють такі області, як розгляд скарг на дії поліції або керівництва університетів.

Здавалося б, в Україні вже є нацрегулятор - НКРЕКП, в обов'язки якого входить захист прав споживачів товарів (послуг) на монопольних і суміжних з ними ринках електроенергії, газу, тепла і води. Але в положенні про НКРЕКП захист прав споживачів займає 8-е місце з десяти.

"Не те щоб регулятор був повністю байдужий до проблем громадян, але бюрократична машина не може подолати саму себе, а вже тим більше виступати самій собі арбітром", - зазначає автор.

Що може зробити енергетичний омбудсмен? Наприклад, Британська служба енергоомбудсмена є незалежною і безкоштовною для споживачів, вона має право вирішувати, які дії повинні бути зроблені, і може змусити постачальника енергії, щоб той, наприклад, вибачився, дав докладне пояснення у своїх діях або сплатив певну суму, яку переплатили. Крім того, енергоомбудсмен може винести рішення по скарзі, і якщо воно вас не задовольнить, то ніщо не заважає звернутися до суду.

Які питання можуть перебувати в компетенції енергоомбудсмена? Виходячи з європейського досвіду, це вирішення проблем, пов'язаних з рахунками за газ, електроенергію, тепло і воду; поставками і перебоями з постачанням цих товарів (наданням послуг); підключенням до мереж; пільговими тарифами.

Як правило, енергоомбудсмени не уповноважені приймати скарги на встановлення тарифів. Також вони можуть відмовитися від розгляду справ, що потребують обов'язкового судового рішення, коли йдеться про спір, що стосується цивільно-правових або сімейних питань.

Головний принцип роботи енергоомбудсмена - гласність, доступність і оперативність, головне завдання - пояснити споживачу його права, а у разі їх порушення забезпечити ефективний і безкоштовний позасудовий захист.

"Україні настав час задуматися про створення таких інститутів, тим більше, що у Верховній Раді на розгляді знаходяться проекти законів про новий ринок електроенергії та національний регулятор, в які слід внести норму про енергетичного омбудсмена, який надає реальну допомогу громадянам, допомагає бути не прохачами, а тими, заради кого і повинні створюватися ринки. Цінність споживача важливіше ціни товару, за який він платить", - резюмує Голікова.

Більше про енергетичного омбудсмена читайте у статті Світлани Голікової "Про синдиків, омбудсменів і наші права" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі