Україна і ЄС позбавили Росію можливості шантажувати сусідів за допомогою газу – Bloomberg

Поділитися
Україна і ЄС позбавили Росію можливості шантажувати сусідів за допомогою газу – Bloomberg Росія більше не може тиснути на Україну за допомогою газу. Ілюстрація © gaz-system.pl
Але для збереження сильної позиції їй потрібно відродити важку промисловість.

Ще не так давно Росія могла змусити Україну підкорятися її волі за допомогою погроз припинити постачати газ. А тепер Москва пропонує Києву знижки, а йому це навіть не цікаво, тому що український уряд купує достатньо газу в Європі.

Ці зміни відображають зміни на європейському ринку природного газу, які не обіцяють нічого хорошого для залежної від продажу енергоносіїв Росії.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський. На його думку, зменшення потреби України в російському газі частково сталося через економічну стагнацію, до якої призвів режим екс-президента Віктора Януковича. Крім того, через російську окупацію Криму і вторгнення в Донбас український ВВП скоротився на 19% у порівнянні з показниками 2013 року. Потреба виробничого сектору в паливі зменшилася. Однак, це не головні причини зменшення імпорту енергоносіїв.

Україна рішуче налаштований покласти край залежності від Росії, оскільки країни фактично перебувають у стані війни. Москва кілька разів використовувала погрози відключити газ чи підняти ціну на "блакитне паливо", щоб змусити Київ піти на політичні поступки чи призупинити свій рух на зближення з Євросоюзом. Тому українська сторона почала "реверсні поставки" газу зі Словаччини в 2014 році.

То був чудовий рік для такого експерименту. Зима 2014-го була теплою у Європі. І у європейських сховищах було багато запасів. В Словаччині був російський газ, куплений Братиславою у "Газпрома" і закачаний через українську ГТС. Російський монополіст зробив спроби заборонити перепродаж проданого російського палива, але вони були відкинуті Європою через невідповідність європейському законодавству. В квітні 2015 року Єврокомісія звинуватила "Газпром" у зловживанні своїм монопольним становищем у Центральній і Східній Європі. Російська компанія пішла на поступки комісії, не бажаючи ускладнювати відносини. Але, в цей же час, вона не змогла добитися заборони перепродаж російського газу Україні.

В 2014 році "Газпром" спробував перекрити поставки країнам, які постачають газ Києву. Але це лише вилилося в 5,5 мільярдів збитків для російської компанії через невиконання угод з європейськими країнами.

Європа намагається диверсифікувати свої закупки газу з тих же причин, що і Україна: щоб відібрати у Росії "енергетичну зброю" і знизити ціни. В третьому кварталі 2015 року, згідно з даними Єврокомісії щодо газового ринку, імпорт газу в Європу з Росії зріс на 18, в той час як поставки з Норвегії і Алжиру збільшитися на 26% і 35% відповідно.

Росія лишається поки головним постачальником газу в ЄС. Але при цьому вона втрачає статус монополіста в Східній Європі. Цьому сприяє також відкриття СПГ-терміналу в Литві, який дозволяє країні купувати газ в США, де він коштує на половину дешевше, ніж в Європі. Тож поява американського "блакитного палива" скоро зіб'є ціну на європейському ринку.

Завдяки СПГ-терміналам з збільшенню поставок з Норвегії і Північної Африки, а також зростанню недовіри до "Газпрому", Євросоюз тепер у значно безпечнішому становищі в питанні енергозабезпечення, ніж це було два роки тому. А російська компанія втратила можливість маніпулювати поставками і цінами, щоб не втратити свою частку на європейському ринку, оскільки 52% доходів вона отримає саме в Європі.

"Газпром" тепер добивається побудови нової ГТС в Німеччину під назвою "Північний потік-2". Але при нинішній ціні газу його спорудження, яке коштує 10,7 мільярдів доларів, принесе компанії лише збитки. Причини побудови нової "труби" в Європу суто політичні, оскільки Росія намагається зробити так, щоб Україна не забезпечувала головний обсяг транзиту російського газу в ЄС. Але Європі насправді не потрібна ця ГТС. Але навіть якщо "Газпрому" і вдалося б втілити цей план, ціни на газ не зросли б і компанія зазнала б серйозних збитків.

Ще одна важлива умова – це втрата "Газпромом" впливу в Європі, що дозволило Україні зайняти більш жорстку позицію у енергетичних суперечках з Росією. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк тепер заявив, що Україна не буде купувати російський газ за 212 доларів, оскільки паливо з ЄС коштує 200 доларів.

Низькі ціни на енергоносії позбавили Росію можливості користуватися своїм статусом "енергетичної суперсили", щоб впливати на західних сусідів. Європейські зусилля з лібералізації і диверсифікації свого газового ринку стали ефективним методом стримування Володимира Путіна, а також допомогли Україні вийти з-під впливу Москви.

Однак, ще поки рано оголошувати перемогу України. Якщо українська економіка "відкотиться назад", Києву знову доведеться вести переговори з Москвою зі слабкої позиції. Місцеве виробництво і європейський імпорт не замінить необхідності відродити індустріальний сектор впродовж найближчих двох-трьох років.

Нагадаємо, в 2015 році Україна знизила залежність від газу з Росії в 2,3 рази, імпорту напряму від "Газпрому" всього лише 6,1 млрд куб. м газу. За підсумками попереднього 2014 року імпорт становив 14,5 млрд куб. м газу.

Раніше глава НАК "Нафтогазу України" Андрій Коболєв відзначав, що якщо "Газпром" не зможе запропонувати конкурентні умови, Україна буде купувати газ в іншому місці, і для "Нафтогазу" це буде "банальне комерційне рішення".

1 січня стало відомо, що постановою уряду РФ, при контрактній ціні російського газу для України в $ 230 за тисячу кубів розмір її зменшення може скласти $ 17,77. Таким чином, пропонована Росією ціна на газ для України може становити $ 212,23 в I кварталі 2016 року. У грудні глава Міненерго Володимир Демчишин говорив, що Україна готова купувати газ у Росії в першому кварталі 2016 року тільки за ціною, зіставною з європейською, тобто менше $ 200.

Як зазначає Коболєв, ситуація змінилася в 2015 році, після того, як "Газпром" втратив до $ 6 млрд з-за невдалої спроби перекрити реверс в Україну в 2014м–початку 2015 року. Тепер же все змінилося - вже з "Газпрому" дзвонять і просять відновити закупівлі газу.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі