У Кіровограді дедалі частіше згадують Алчевськ

Поділитися
Уже не перший рік опалювальний сезон в обласному центрі розпочинається з великими потугами. Причина аж занадто банальна — плачевний фінансовий та матеріальний стан теплозабезпечувальних підприємств...

Уже не перший рік опалювальний сезон в обласному центрі розпочинається з великими потугами. Причина аж занадто банальна — плачевний фінансовий та матеріальний стан теплозабезпечувальних підприємств. Попередня ж міська влада замість того, щоб підтримувати запровадження енергозберігаючих технологій, стимулювати встановлення систем індивідуального опалення в квартирах та котелень автономного опалення для бюджетних організацій (у вересні з великою помпою відкрилась одна — для третьої школи міста та дитячого садочка №42, і то тільки тому, що ВАТ «Гідросила», одна з котелень якого опалювала ці об’єкти, з міркувань енергозбереження відмовилось її експлуатувати), вирішила, що найлегше проблеми позбутися взагалі.

І віддала теплозабезпечувальні підприємства в оренду строком аж на 25 років, зокрема ДП «Кіровоградтепло», яке обігріває дві третини міста. До речі, віддала всупереч закону, бо за умови проведення публічного конкурсу такі підприємства здають в оренду на рік, а після того, як власник переконається, що його умови беззастережно виконуються, оренду може бути подовжено ще на п’ять років...

Мільйон туди — мільйон сюди

Про це, як про кричуще порушення, голосно трубили під час виборчої кампанії переможці минулих виборів. Коли ж довелося реально вирішувати проблему — з’ясувалося, не все так просто. Так, ДП «Кіровоградтепло» заборгувало міському бюджету 5 млн. гривень орендної плати, натомість міська влада нібито не погасила 8 млн. грн. старих боргів, що висіли на підприємстві ще до передачі в оренду. А ще більше восьми мільйонів заборгували споживачі тепла (а жителі міста серед клієнтів підприємства становлять 80%).

Тож уже зарані було зрозуміло: опалювальний сезон не тільки не розпочнеться вчасно, а й невідомо, чи розпочнеться взагалі.

Загалом, щоб нормально опалювати обласний центр до кінця року, необхідно близько 19 млн. гривень. Де їх узяти, не знає ніхто, у тому числі й нове керівництво міста. Ще одна велика проблема Кіровограда полягає у тому, що воно дуже скоро стане ще новішим: наприкінці листопада тут відбудуться повторні вибори міського голови. Як відомо, Валерій Кальченко, що переміг зі значною перевагою, відразу після першої сесії міської ради і складання присяги поспішив скласти ще одну — депутата Верховної Ради, куди він потрапив за списком БЮТ.

Зрозуміло, що в ситуації, коли за півроку містом керує уже другий перший заступник міського голови (один не всидів у високому кріслі і повернувся до свого бізнесу), а комунальна сфера перебуває у глибокому занепаді, говорити про якісь мудрі і перспективні рішення не доводиться. Тут хоча б елементарно не замерзнути…

Заручники виборів?

Чверть жителів обласного центру вже мерзнуть: досі не запрацювали чотири котельні ДП «Кіровоградтепло», у багатьох багатоповерхівках, які обслуговує КП «Теплоенергоцентраль» ТОВ «ВЕТ», після підключення тепла виникли технічні проблеми. У перші дні листопада, як повідомив директор департаменту з гуманітарних питань міськвиконкому Валерій Скороход, у 14 із 44 шкіл міста температура була трохи вищою за 10 градусів, не опалювалися дев’ять із 36 дитячих садочків, деякі поліклініки та більшість закладів культури. Це при тому, що бюджетна сфера першою взяла на себе ціновий удар: підвищення тарифів тут уже відбулося, і разом з деякою передоплатою за цю життєво необхідну послугу з бюджету вже перераховано півтора мільйона гривень.

Така сума ситуації не рятує. Її міг би дещо поліпшити банківський кредит (саме таким чином виходили із становища у минулі роки). Про це вже начебто й досягнуто домовленості з однією з банківських установ. Але якщо в попередні роки кредити брала міська влада, яка фактично представляла власника, то орендарі, як бачимо, не користуються беззастережною довірою банків.

Певною гарантією для себе банкіри вважають доведення тарифів на тепло для основної маси споживачів (а це, зрозуміло, населення) до економічно обгрунтованого (після підвищення цін на газ, електроенергію, підвищення мінімальних зарплат) рівня. Він давно обрахований — 5,24 грн. за квадратний метр, більш як удвічі вищий за той, що його досі оплачують кіровоградці. Після прискіпливого аналізу в державній інспекції по контролю за цінами в області цю цифру було зменшено майже на гривню — до 4,39 грн. Саме стільки коштує зараз тепло для бюджетних організацій.

Як мінімум, до грудня кіровоградці платитимуть за старими тарифами. Про це заявив перший заступник міського голови Анатолій Перевозник, мотивуючи тим, що саме з грудня має бути підвищений мінімальний розмір заробітних плат і пенсій. Така зворушлива турбота про кіровоградців найперше пояснюється тим, що за кілька тижнів у Кіровограді вибори, а нинішній перший заступник — один з основних кандидатів на посаду міського голови.

Двоїсту позицію пана Перевозника у надзвичайно актуальному для кіровоградців питанні підтверджує й те, що на засіданні міської комісії Анатолій Володимирович метав громи і блискавки, зокрема і в бік журналістів, що не зуміли, мовляв, переконати жителів обласного центру в категоричній необхідності підвищення тарифів на тепло, і в результаті 10 млн. грн. на субсидії залишились невикористаними. А буквально за кілька годин на терміновій нараді в облдержадміністрації з цього ж приводу під прицілом телекамер доводив керівникам теплопостачальних організацій, що небагаті у масі своїй кіровоградці просто не потягнуть нового тарифу.

Хічкок відпочиває…

Хай там як, а ситуація залишається загрозливою: ДП «Кіровоградтепло» одержало ліміти на газ у межах проплат, а це дає змогу отримувати тільки близько 100 тис. кубометрів газу на добу за потреби 350. За умови різкого зниження температури на опалювальні системи Кіровограда чекає повний колапс. Недарма минулого тижня керівництво змушене було скликати позачергове засідання постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де розглядалося питання про реальну загрозу виникнення надзвичайної ситуації у сфері життєзабезпечення міста через неякісне виконання теплопостачальними організаціями своїх зобов’язань перед територіальною громадою міста.

Тепловики висловили свою категоричну незгоду із такою постановкою питання. Вони вважають, що зробили все необхідне: не раз попереджали владу, пропонували підвищити тариф, пробували взяти кредит. Найцікавіше, міська влада вважає, що вона теж зробила все можливе: підвищила тариф для бюджетників, погасила заборгованість цих організацій, навіть зробила передоплату, дала дозвіл на отримання кредиту...

А тим часом на засіданні комісії свою стурбованість висловили енергетики і газовики: люди масово обігрівають свої помешкання електроприладами і газом. Директор міської філії ВАТ «Кіровоградобленерго» Микола Гершкул вважає, що мережі можуть не витримати такого навантаження. Газовики наводять цифри: проплачений ліміт споживання газу кіровоградцями становить 602 тис. кубометрів на місяць, тільки в жовтні використано вже 688 тис.

Відсутність тепла в помешканнях протягом двох діб, коли на вулиці трохи вище нуля, і протягом доби — коли трохи нижче, дає підстави оголошувати надзвичайний стан. А він передбачає ряд заходів, від яких і без низьких температур аж мороз по шкірі: «ущільнення» навчання в школах і перебування в лікарнях, організація так званих таборів для обігріву жителів, попередження силами міліції масових порушень громадського порядку, зокрема мародерств… Хічкок відпочиває…

А кіровоградці дедалі частіше згадують Алчевськ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі