У Росії почалася глибока економічна криза – Rzeczpospolita

Поділитися
У Росії почалася глибока економічна криза – Rzeczpospolita Економіка РФ продовжує скорочуватися. Ілюстрація
Російська економіка в другому кварталі скоротилася на 4,6% у порівнянні за аналогічний період минулого року.

Такої глибокої кризи Росія не переживала з 2009 року. Міністерство економічного розвитку РФ повідомило, що падіння ВВП в другому кварталі скорилася на 4,4% після того, як в падіння в першому кварталі склало 2,2%.

Про це повідомляє Rzeczpospolita, зауважуючи, що опубліковані дані "Росстату" були менш несподіваними, ніж день їхнього оприлюднення, оскільки про них мали оголосити в середу.

Рецесія в Росії стала наслідком падіння цін на нафту, обвалу російського рубля і введення санкцій Заходу за російську військову агресію проти України. Швидке знецінення валюти РФ дало поштовх високій інфляції. Впродовж останніх місяців споживчі ціни в Росії зросли на 16%.

Експерти сподівалися, що стабілізація цін на нафту в другій половині минулого року призведе до стабілізації валюти Росії. Але в червні сировина знову почала дешевшати і тепер впала нижче 50 доларів за барель.

"Темпи зростання ВВП в другому кварталі розчарували, але важливіше те, як погіршилися прогнози на наступний квартал для Росії", - зауважив експерт з питань валютних ринків лондонського "Rabobank" Пьотр Матис.

На його думку, подальше падіння цін на нафту спричинить новий обвал рубля. Це б змусило Банк Росії розірвати "порочне коло" пом'якшеної грошово-кредитної політики, враховуючи, що російські компанії не мають доступу до міжнародних ринків капіталу через санкції.

В цей же час, економіст аналітичної фірми Capital Economics Ліза Єрмоленко переконана, що падіння ВВП Росії в наступному кварталі буде, але не таке велике, як в минулому. Тож, на її думку, прогнозоване річне скорочення економіки на 5% - це перебільшення. Видання Financial Times сьогодні писало, що Росія у халепі через падіння цін на нафту і газ.

Минулого тижня стало відомо, що "Газпром" видобув найменшу кількість газу цього року з часів падіння СРСР. Ринкова частка компанії зменшується і, згідно з прогнозами аналітиків "Сбербанка", доходи зменшаться на 30% за підсумками року.

Зріджений газ почав конкурувати з російськими трубопроводами, внісши зміни в структуру європейського енергетичного ринку, який до цього часу Росія вважала майже повністю підконтрольним собі.

У іншій статті Financial Times писало, що економічні обмеження Заходу теж впливають на Росію, зокрема американські санкції змушують російських олігархів реорганізовувати активи. Такий крок, швидше за все, ще більше ізолює олігархів від глобальних ринків. Крім того, як вважає редакція видання, це сигнал того, що США готуються до довгострокового продовження санкцій.

Санкції проти Росії вводилися США, Євросоюзом та деякими іншими країнами (Австралією, Японією, Канадою, Норвегією і так далі) в декілька етапів в 2014 році. Після анексії Криму США і ЄС ввели персональні санкції проти політиків та інших громадян Росії і України, які відповідальні за схвалення підриву територіальної цілісності України.

Санкції більш високого рівня - економічні, були введені влітку 2014 року, після проголошення на території України за підтримки Росії "республік ДНР і ЛНР", а також початку бойових дій, поставок військової техніки для проросійських сепаратистів через кордон України, у чому Росію неодноразово звинувачувала Україна і НАТО.

Санкції щодо Криму з боку Штатів і ЄС були введені в грудні 2014 року, проте в 2015 році дещо пом'якшені. Обмежувальні заходи щодо Криму в червні 2015 року були продовжені до літа 2016 року.

Після ескалації конфлікту на Сході України взимку 2015 року, через місяці після підписання і невиконання Мінських угод, список персональних санкцій був розширений. ЄС продовжив санкції проти Росії до кінця січня 2016 року.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі