У контракті щодо транзиту російського газу через Україну спливли важливі нюанси

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У контракті щодо транзиту російського газу через Україну спливли важливі нюанси Словаччина відмовилася брати газ у пункті Капушани © gazprom.ru
Основною проблемою контракту залишається транзит через Словаччину і роль "Нафтогазу" в ньому.

У Відні завершилися переговори по газу, в ході яких голова оператора "Газотранспортної системи України" Сергій Макогон та в. о. голови НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко завізували контракт про транзит газу, суть якого полягає в тому, що з січня через ГТС України буде поставлятися в Європу близько 65 млрд куб. м. російського газу. Про це повідомили джерела DT.UA.

Домовленість, зокрема, передбачає постачання від "Газпрому" в наступні 4 роки через територію України по 40 млрд куб. м. газу. Після візування документа російська сторона забрала свій варіант контракту для вивчення в Москву. Копії підписаних у Відні документів про транзит також передані Кабміну, який вивчає, наскільки вигідний цей контракт Україні.

Проблема полягає в тому, що Словаччина відмовилася брати газ у пункті Капушани, хоча повинна виконувати зобов'язання перед ЄС. Для вирішення конфлікту Макогон вилетів у Брюссель для зустрічі з оператором ГТС Словаччини Eustream.

Ще один нюанс полягає в тому, що учасником контракту знову є НАК "Нафтогаз", хоча раніше передбачалося, що контракт буде підписаний виключно з операторами ГТС. У зв'язку з цим НАК "Нафтогаз" буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження. І на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин. Основною проблемою контракту залишається транзит через Словаччину і роль "Нафтогазу" в ньому.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України схвалив підписання мирової угоди з урегулювання судових претензій Антимонопольного комітету (АМКУ) до російського "Газпрому", з яким тривають переговори щодо транзиту газу на $ 7,4 млрд.

20 грудня після тривалих переговорів Росія, Україна та Європейська Комісія погодили принципові позиції щодо продовження транзиту газу з РФ в Євросоюз через українську газотранспортну систему, а "Нафтогаз України" і "Газпром" досягли консенсусу про врегулювання спільних претензій.

Відповідно до підписаного протоколу, "Газпром" зобов'язався протягом п'яти років постачати газ до ЄС через ГТС України, а також виплатити "Нафтогазу" 3 млрд доларів у відповідності з рішенням Стокгольмського арбітражу. "Нафтогаз", у свою чергу, погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів.

Детальніше про домовленості по газу читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі