У контракт щодо транзиту газу вперше закладено принцип "качай або плати" - Вітренко

Поділитися
У контракт щодо транзиту газу вперше закладено принцип "качай або плати" - Вітренко Росіяни зобов'язалися заплатити за транзит 225 млрд кубометрів газу за п'ять років, навіть якщо обсяги поставок будуть меншими
У "Нафтогазі" сподіваються, що "Газпром" перевищуватиме закріплені в угоді мінімальні обсяги завантаження ГТС України.

В договір про постачання газу з РФ в Євросоюз через газотранспортну систему України, який НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали 30 грудня, закладено принцип "качай або плати", повідомив виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

"Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом "качай або плати" на п'ять років - є непересічною подією в таких умовах. Зауважу, що це перший раз в історії України, коли "Газпром" уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати", - написав топ-менеджер на своїй сторінці в Facebook.

Він нагадав, що в попередні контракти закладався протилежний, вигідний Росії і невигідний Україні, принцип "бери або плати".

Згідно з договором, "Газпром" має забезпечити завантаження ГТС України на рівні не менше 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки. Принцип "качай або плати" означає, що якщо російська компанія поставить менший обсяг газу, вона все одно повинна буде сплатити транзит закріпленого в договорі мінімуму.

При цьому Вітренко наголосив, що "Нафтогаз" розраховує на перевищення "Газпромом" обсягів транзиту газу.

"Гарантовані обсяги - це мінімум, а не максимум, якого ми очікуємо. При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання оплачуватимуться за більш високим тарифом", - пояснив він.

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.

Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що словацький оператор ГТС EUSTREAM досі не уклав транзитний контракт із "Оператором ГТС України". Крім того, учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.

30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі