У бізнесу покращилися очікування щодо економіки - опитування НБУ - Економіка - dt.ua

Бізнес впевнений, що в 2019 році зросте виробництво, продаж та експорт, зменшиться інфляція – опитування НБУ

17 квітня, 12:14 Роздрукувати

У бізнесу покращилися очікування щодо економіки. 

© Нацбанк України / Flickr

Український бізнес покращив свої очікування щодо темпів економічного зростання і створення нових робочих місць у наступні 12 місяців. Про це свідчать підсумки опитування Нацбанку керівників підприємств у січні-березні 2019 року, повідомляється на сайті центробанку.

38% компаній очікують, що обсяги виробництва зростуть, а 12,7% прогнозують, що знизяться. Баланс відповідей по зростанню виробництва становить 25,3% (у попередньому опитуванні - 18,2%). При цьому позитивні очікування спостерігаються серед підприємств усіх видів економічної діяльності.

Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців становить 119,7% (у попередньому кварталі - 117,3%).

"Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, в тому числі за рахунок зростання виробництва і реалізації продукції, зокрема, на експорт. У зв'язку з цим компанії планують збільшити інвестиції в основні засоби, активніше залучати кредитні ресурси та нових працівників", - зазначено в повідомленні.

За даними НБУ, більше 40% компаній прогнозують зростання обсягів продажів протягом наступних 12 місяців і лише 8,7% очікують скорочення обсягів реалізації продукції. Найбільші очікування щодо зростання продажів – у підприємств будівництва, переробної промисловості, сільського господарства, торгівлі, транспорту і зв'язку. Більше третини компаній очікують зростання експорту.

Майже третина компаній очікує покращення свого фінансового стану, тільки 8% - погіршення. Найбільш оптимістично налаштовані компанії в сфері будівництва, сільського господарства та переробної промисловості.

Більше третини компаній прогнозує, що обсяг інвестиційних витрат на обладнання зросте і лише 9% підприємств очікують скорочення таких інвестицій.

П'ята частина компаній прогнозує, що кількість працівників на їх підприємствах зросте. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства в будівництві та переробної промисловості.

Бізнес готується піднімати зарплати - більшість компаній (74,1%) вважають, що їхні витрати на оплату праці працівників протягом наступних 12 місяців зростуть.

Згідно з даними опитування, більше третини компаній планують залучати кредити протягом наступних 12 місяців. При цьому підприємства продовжують віддавати перевагу позик у національній валюті.

Основні чинники, які, за оцінками бізнесу, обмежують здатність нарощувати виробництво, - це високі ціни на енергоносії, а також на сировину та матеріали.

Як свідчать результати опитування, покращилися очікування бізнесу щодо інфляції. Підприємці очікують, що протягом наступних 12 місяців інфляція становитиме 9%, тоді як в попередньому кварталі показник був 9,5%. Також значно зросла частка компаній, які очікують інфляцію близьку до мети НБУ - 5% у першому кварталі 2020 року.

Протягом наступних 12 місяців бізнес очікує курс гривні на рівні 29,32 грн/$ 1, тоді як в попередньому кварталі цей показник склав 29,99 грн/$ 1. На відміну від попереднього опитування, коли майже половина респондентів прогнозувала, що курс протягом наступних 12 місяців буде коливатися на рівні 29-30 грн/$ 1, у першому кварталі 2019 року майже половина опитаних вважає, що курс протягом наступних 12 місяців не перевищить позначки 29 грн/$ 1.

НБУ уточнює, що в опитуванні взяли участь 703 підприємства з 22 регіонів країни.

Читайте також: Мінекономрозвитку погіршило прогноз зростання реального ВВП в 2019 році

Нагадаємо, що в 2018 році економіка України зросла на 3,2%. Про це заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні уряду.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання економіки України. У наступні п'ять років (до 2023 року) ВВП на душу населення в Україні зросте в 1,5 рази.

Докладно про зростання економіки і бюджет на 2019 рік читайте у матеріалі Ярослава Жаліло та Антоніни Дешко "Кравець крає, як матерії стає" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >