ТРЕТІЙ — ЗАЙВИЙ?

Поділитися
Так буває. Спочатку ви бізнес-партнери, а потім... Тривалий час Міжнародна група компаній «ІТЕРА» і російське ВАТ «Газпром» були партнерами в газовому бізнесі...

Так буває. Спочатку ви бізнес-партнери, а потім... Тривалий час Міжнародна група компаній «ІТЕРА» і російське ВАТ «Газпром» були партнерами в газовому бізнесі. Втомившись від витівок українських (і не дуже) газотрейдерів у другій половині 90-х років, які примудрилися нагромадити пристойну кількість боргів, «Газпром» вирішив зняти із себе цей головний біль. Отут йому дуже стала в нагоді «ІТЕРА», котра взялася і за забезпечення доставки газу в Україну, і за повернення вартості поставленого газу. По суті, «ІТЕРА» була своєрідним громовідводом для російського газового монополіста, котрий, з одного боку, тримав Україну й інші країни СНД на короткому повідку (знову ж — за борги), з іншого — «ІТЕРА», з огляду на об’єктивні причини, (утім, як і будь-яка інша компанія) не розглядалася як конкурент «Газпрому» на європейському ринку газу й у СНД.

Поки ринок газу СНД вважався неплатоспроможним чи слабо платоспроможним, «Газпром» влаштовувало, що «ІТЕРА» через свої дочірні компанії примудрялася по складних схемах усе ж «витягувати» борги і поточні платежі. Та щойно стало очевидно, що, наприклад, такий ємний ринок, як український, цілком може приносити непоганий прибуток, «Газпром» повідомив, що замість «ІТЕРИ» оператором у СНД буде «Межрегионгаз» — дочірнє підприємство «Газпрому».

З приходом команди Олексія Міллера, нинішнього глави «Газпрому», взаємини двох газових компаній явно охололи. Ну, гаразд, із родовищами і деякими іншими активами ще якось розібралися і навіть підписали своєрідну мирову. Здавалося б, працюйте спокійно. Ба ні. Днями «Газпром» знову викопав сокиру війни і пішов у рішучий наступ на боржників. Перепало на горіхи й «ІТЕРІ»: їй пригрозили, що перекриють газоподачу ресурсів цієї компанії спочатку в Литву, а потім і в Азербайджан, Казахстан і Україну. Мовляв, ви заборгували близько 110 млн. дол. за транзит і зберігання російського газу.

Декількома днями раніше такі погрози сипалися на адресу Білорусі. Щоправда, коли бацька Лукашенко у своїй манері висловив незгоду з названою «Газпромом» сумою білоруського боргу, з’ясувалося, що винні вони акурат на половину менше. Так пожежу пристрастей поки погасили, і після візиту білоруського прем’єра в Москву начебто навіть домовилися, що й наступного року «Газпром» поставить у Білорусь понад 10 млрд. кубометрів газу.

Свого часу й Україні діставалося за борги. І спочатку також фігурували цифри удвічі більші від тих, які у результаті були сторонами визнані і реструктуровані. Відтоді Україна практично не купувала газ у росіян, хіба що одержувала 24—26 млрд. кубометрів у рік як оплату своїх газотранспортних послуг «Газпрому». Тепер «Нафтогаз України» закуповує газ у Туркменістані, котрий до кордонів України «тягне» «ІТЕРА».

Отож, перш ніж оголосити всім «газават», у «Газпромі» напевно дізналися, що оператор поставок туркменського газу в Україну на наступний рік не визначений. Може, вирішили Україні допомогти визначитися з оператором?

У зв’язку з опублікованою в ЗМІ інформацією про нібито існуючу велику заборгованість Групи компаній «Ітера» перед ВАТ «Газпром» за послуги зі зберігання й транспортування природного газу в Азербайджан, Казахстан і Україну ТОВ «НГК «ІТЕРА» поширила таке роз’яснення.

«На сьогодні «ІТЕРА» не має неоплачених рахунків за послуги ВАТ «Газпром» з транспортування природного газу в Азербайджан.

«ІТЕРА» здійснила поточні платежі «Газпрому» у розмірі 185 тисяч доларів за послуги з транспортування природного газу в Казахстан. Заборгованості немає.

Поточна заборгованість «ІТЕРИ» перед ВАТ «Газпром» у розмірі 32,5 млн. доларів за послуги з транспортування і зберігання природного газу для України викликана сезонними коливаннями попиту на газ у цій країні і перенасиченістю українського газового ринку. У результаті цього на даний час у «ІТЕРИ» накопичилося в підземних сховищах 1,5 млрд. кубометрів нереалізованого природного газу. Реалізація зазначеного обсягу газу утруднена через зниження попиту на паливо в Україні, а також у зв’язку з відсутністю згоди ВАТ «Газпром» на його продаж на інших ринках. Розрахунки будуть зроблені до кінця листопада ц.р.

З урахуванням того, що з початку 2002 року «ІТЕРА» сплатила ВАТ «Газпром» за послуги з транспортування та зберігання природного газу 618 млн. доларів, виконання зобов’язань Групи компаній за поточними платежами не можуть ставитися під сумнів.

Очевидно, що стан взаєморозрахунків не є справжньою причиною оголошених ВАТ «Газпром» обмежень на поставки газу «ІТЕРОЮ».

Дізнавшись про намір «Газпрому» обмежити газоподачу в Україну з 19 листопада, у свою чергу НАК «Нафтогаз України» заявив, що вітчизняні газоспоживачі не постраждають. Мовляв, без паніки — у підземних газосховищах міститься 26 млрд. кубометрів газу, майже 17 із яких належать НАКу. Крім того, як плату за транзит «Газпром» зобов’язаний поставити в Україну в четвертому кварталі понад 8 млрд. кубометрів газу. Тож перезимуємо. (У таких ситуаціях профіцит газу на українському ринку — дуже доречний.) Тож навряд чи поточна заборгованість «ІТЕРИ» — основна причина невдоволення росіян.

Що ж іще, окрім небажання «Газпрому» втрачати ємний ринок газу СНД і насамперед України, спонукає «Газпром» до рішучих заяв стосовно Групи компаній «ІТЕРА»? Досить імовірною відповіддю може бути така: україно-російський газовий консорціум. Його створення відбувається, як то кажуть, за зачиненими дверима. Ми лише постфактум дізнаємося про вже укладені угоди. Але навіщо тоді Президенту Кучмі так часто говорити з російським колегою Путіним про консорціум? Останній раз це відбулося в Москві у минулі вихідні. І до чого Л.Кучмі було так квапитися і ризикувати — адже стояв густий туман і лише два літаки того дня вилетіли з Борисполя?

А вже 21 листопада стало відомо про призначення керівників консорціуму з української та російської сторін. Створюване підприємство у формі поки ТОВ очолить спадковий газотранспортник — генеральний директор Олег Михалевич. Інтереси росіян представлятиме нинішній глава представництва «Газпрому» в Україні — виконавчий директор Анатолій Цимбал.

Розраховувати, що в двосторонньому газотранспортному розкладі знайдеться місце третьому оператору — «ІТЕРІ» чи третій стороні, наприклад Німеччині, складно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі