Transparency International: Корумповані олігархічні клани вбивають в Україні чесний бізнес

Поділитися
Transparency International: Корумповані олігархічні клани вбивають в Україні чесний бізнес Корупція вбиває чесний бізнес в Україні - дослідження © ZN.UA
У дослідженні Індексу сприйняття корупції перше місце в світі розділили Данія та Нова Зеландія. Україна опинилася на 144 місці зі 175 можливих. Афганістан, Північна Корея і Сомалі продемонстрували найгірші результати.

Результати нового Індексу сприйняття корупції 2013 від Transparency International свідчать - умови для ведення довгострокового бізнесу в Україні значно погіршилися. Основні причини - корумпований протекціонізм і злиття політичних та бізнес-інтересів.

Як повідомили в українському представництві Transparency International, згідно з цьогорічним дослідженням Індексу сприйняття корупції, рейтинг України за рівнем корумпованості залишився практично незмінним - 25 балів зі 100 можливих. Таким чином, Україна посіла 144 місце серед 177 країн, охоплених дослідженням. Україна стабільно залишається в групі "підвищеного ризику" разом із Камеруном, Іраном, Нігерією, Центральною Африканською Республікою і Папуа Новою Гвінеєю, але наступного року ризикує скотитися ще нижче, відзначають у Transparency International.

За показниками сприятливості умов для ведення бізнесу у державі Україна швидко втрачає позиції. Так, у загальному агрегованому рейтингу корумпованості Україна опустилася на 10 пунктів за параметром політичної і фінансової корупції (складову індексу СРІ взято з даних дослідження Political Risk Services International Country Risk Guide). У цьому дослідженні враховують показники надмірної вибіркової протекції і підозріло тісних зв'язків між політикою і бізнесом.

"Державні установи та чиновники частіше вимагають від бізнесу хабарів, про що свідчить падіння відповідного рейтингу України на 5 пунктів (складову індексу СРІ взято з даних дослідження World Economic Forum Executive Opinion Survey)", - відзначають експерти Transparency International.

На думку авторів дослідження, головна проблема ділових кіл полягає в монополізації бізнесу. Олігархічні клани активно перерозподіляють бізнес-ресурси між собою і витісняють із ринків прозорість та здорову конкуренцію; неможливість довгострокового планування бізнесу. В Україні власність стає все менш захищеною, перестають діяти єдині і незмінні правила ведення бізнесу для всіх учасників ринку; відбирання бізнесу державними корупціонерами. Процедури отримання дозволів на ведення бізнесу все більше корумпуються, процвітає хабарництво при взаємодії з державними органами, посадові особи, які приймають рішення, захоплюючи контроль над фінансовими потоками.

"Непідписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС є банальним свідченням страху олігархічних бізнес-груп перед прозорою конкуренцією. Українські монополісти не можуть вести бізнес за світовими стандартами. Саме тому вони обирають відомі механізми співпраці з корумпованими сусідами", - зазначив Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна.

Громадські антикорупційні організації на чолі з Transparency International Україна закликають уряд не допустити скочування України у корупційну прірву і рекомендують наступні кроки: забезпечити дотримання вже існуючих законів і незмінність правил ведення бізнесу для всіх учасників ринку, безвідносно до місця реєстрації і сфери діяльності; запобігти злиттю політичних і бізнес-інтересів. Державні органи не можуть виконувати функцію бізнес-департаментів олігархічних сімейних груп. Експерти радять відновити оприлюднення результатів закупівель державними підприємствами, оскільки це велика частина публічних коштів (близько 350 млрд. грн.), яка розподіляється без процедур та інформації; створити відкритий "чорний список корупціонерів" у вигляді переліку бізнес-компаній - учасників тендерних змов з терміновою забороною їхньої участі в закупівлях; заборонити участь у тендерах родичів та інших осіб, пов'язаних із держслужбовцями; гарантувати невідворотність покарання за корупційні діяння.

Нагадаємо, що індекс сприйняття корупції базується на незалежних дослідженнях, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, у тому числі з Азіатського і Африканського банків розвитку, Світового банку і міжнародної організації Freedom House. Індекс є оцінкою від 0 (високий рівень корупції) до 100 (відсутність корупції). Понад дві третини зі 177 держав, охоплених індексом в 2013 р., набрали менше 50 балів.

За даними Індексу сприйняття корупції 2013 перше місце у світі розділили Данія і Нова Зеландія, кожна з цих держав набрала по 91 балу зі 100 можливих. Афганістан, Північна Корея і Сомалі цьогоріч продемонстрували найгірші результати, набравши кожна по 8 балів. !zn

Читайте також:

Глава МЗС Польщі запропонував рецепт викорінення корупції в Україні

Пшонка підрахував корупціонерів: найбільше "відзначилися" держслужбовці

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі