«ТИСНИ НА ГАЗ!» У НАФТОПЕРЕРОБНИХ ЗАВОДІВ УКРАЇНИ З’ЯВИВСЯ КОНКУРЕНТ — ШЕБЕЛИНСЬКИЙ ГАЗОПЕРЕРОБНИЙ

Поділитися
Про технічні перетворення унікального у своєму роді Шебелинського газопереробного заводу (ГПЗ) поголос іде по всьому світу...

Про технічні перетворення унікального у своєму роді Шебелинського газопереробного заводу (ГПЗ) поголос іде по всьому світу. І цьому є причина: за глибиною переробки сировини і якістю виробленого тут високооктанового бензину різноманітних марок Шебелинський ГПЗ випередив усіх інших українських виробників нафтопродуктів. А після запуску бітумної установки глибина переробки конденсату і нафти на заводі збільшиться до 97,5%. Хоча вже сьогодні технологія компанії UOP, яка використовується на Шебелинському ГПЗ, дає змогу виробляти 100% бензинів з октановим числом 95 і вище, причому бензин виробляється без застосування добавок і присадок.

Установка з виробництва бітумів вартістю 5 млн. грн. побудована практично за півроку. Її потужність дає змогу виробляти 20 тис. тонн продукції на рік. Залежно від потреби ринку на новій установці можна виробляти дорожні, будівельні і покрівельні бітуми.

А тепер кілька слів про організаційну структуру, що включає в себе Шебелинський ГПЗ.

Управління з переробки газу і газового конденсату «Укргазвидобутку» (дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України») створено півтора року тому як самостійний переробний підрозділ компанії. І хоча противники НАКу кажуть, що «Нафтогаз України», мовляв, усе під себе підгортає, насправді (принаймні в цьому випадку) приводів і причин для створення єдиного управління було чимало. З одного боку, регіональна підпорядкованість, за якої Яблуневський і Селещинський ГПЗ входили до складу «Полтавагазвидобутку», а Шебелинський ГПЗ підпорядковувався «Шебелинкагазвидобутку», негативно позначалася на ефективності роботи заводів. З іншого боку, за збитковості всієї галузі прибуток переробних заводів зводився до нуля, що перешкоджало їхньому розвитку. Неплатежі за газ хоча безпосередньо і не стосувалися переробників, проте вельми успішно нівелювали будь-які спроби заводів до самореалізації. До того ж у ГПЗ, закріплених за регіональними добувачами, був відсутній стимул до поглиблення переробки, тоді як самі власники заводів не могли собі дозволити фінансування їхньої модернізації і розвитку через ті ж неплатежі.

Саме з такою мотивацією 1 березня 2001 року всі три ГПЗ «Укргазвидобутку» були згруповані за галузевим принципом і передані до складу новоствореного управління з переробки газу, яке очолив колишній директор «Шебелинкагазвидобутку» Юрій Фесенко. Основним завданням нового управління є підвищення ефективності роботи і розвитку газопереробної складової «Укргазвидобутку».

На цей момент ці підприємства переживають найпомітніше якісне піднесення. Насамперед це зумовлено переглядом ролі і можливостей самого управління в структурі НАК «Нафтогаз України», що взяла курс на активну інтеграцію своїх підприємств з видобутку і переробки вуглеводневої сировини. Кінцевим результатом процесів, що відбуваються, повинен стати вихід підприємства на ринок реалізації нафтопродуктів, у тому числі і вроздріб — через мережу АЗС.

Проте якщо шлях до цілковитої вертикальної інтеграції — справа хоч і недалекого, але все ж майбутнього, то технічна перебудова і підвищення виробничих показників на найбільшому переробному підприємстві НАК — Шебелинському ГПЗ — йде повним ходом. Так, загальний обсяг переробки сировини за перше півріччя 2002 року на більш ніж 15 тис. тонн перевищив аналогічний показник попереднього півріччя, досягнувши позначки 366,7 тис. тонн. Виробництво світлих нафтопродуктів за шість місяців 2002 року становило 311,9 тис. тонн, що на 15,5 тис. тонн перевершує аналогічний показник 2001-го. Випуск безпосередньо бензинів збільшився порівняно з першою половиною 2001 року на 23,4 тис. тонн — до 202,5 тис. тонн.

Але повернімося до бітумної установки. Її пуск вважають одним із найбільш значущих результатів робіт, виконуваних на Шебелинському ГПЗ протягом двох останніх років. Серед них необхідно також виокремити будівництво ректифікаційної колони №6, що тривало з жовтня 2000 року по квітень 2001-го. Введення установки в експлуатацію дало змогу заводу збільшити виробництво дизельного палива на 21,6 тис. тонн на рік. Дещо пізніше була побудована ректифікаційна колона №7, введена в дію у вересні поточного року. Цей етап був необхідний для збільшення не лише глибини переробки газоконденсату, а й загалом потужності Шебелинського ГПЗ з первинної переробки сировини з 600 до 740 тис. тонн на рік. За оцінками фахівців підприємства, економічний ефект від здійсненої на ГПЗ модернізації становитиме 12,8 млн. грн. на рік.

Шебелинський завод навряд чи варто порівнювати за потужністю з більшими виробниками нафтопродуктів, але пропорції і якість вироблених нафтопродуктів поряд із найбільшою в Україні глибиною переробки можуть без труда скласти конкуренцію будь-якому НПЗ. Крім того, із загального обсягу вироблених світлих нафтопродуктів близько 65% становлять бензини (з яких А-95 — 45%) і близько 30% — дизельне паливо. Більше, ніж Шебелинка, високооктанового бензину марки А-95 в Україні виробляє тільки ЛиНОС. Шебелинський ГПЗ може в недалекій перспективі скласти серйозну конкуренцію НПЗ, які працюють на роздрібному ринку. Тому що всім відомий той факт, що робота «вроздріб» будується на високооктанових марках бензинів, у виробництві яких Шебелинка міцно посідає друге місце. За словами інженерів підприємства, обсяги виробництва А-95 на Шебелинському ГПЗ фактично не обмежені і можуть становити близько 80% від бензинів, що випускаються. Високими є показники виробництва світлих нафтопродуктів на заводі і порівняно з провідними російськими ГПЗ. Природно, всі виробничі успіхи, досягнуті на підприємстві, безпосередньо залежали від використання передових технологій переробки сировини, які використовуються на заводі.

Як і будь-яке виробництво, Шебелинський ГПЗ час від часу потребує профілактики. Тому, за словами Юрія Фесенка, з 1 жовтня завод тимчасово припиняє виробництво бензину А-95 через ремонтні роботи. Буде також виконана регенерація платино-ренієвого каталізатора, який пропрацював на заводі понад три роки (тоді як термін безперервної роботи аналогічних каталізаторів на НПЗ становить два — два з половиною року). Ремонт обійдеться заводу в 1,5 млн. грн., включаючи закупівлю каталізатора і технологічного устаткування, необхідного для проведення заміни.

На сьогоднішній день керівництво «Укргазвидобутку» та його департамент з переробки має всі передумови для подальшого нарощування потужностей Шебелинського ГПЗ. У фінальній стадії перебуває проект збільшення потужності заводу з первинної переробки газового конденсату з нинішніх 740 тис. тонн до 1 млн. тонн.

Що стосується розширення асортименту продукції, то не в останню чергу воно буде пов’язано з новою бітумною установкою, пуск якої є першим і вирішальним кроком на шляху до виготовлення бітумних мастик. Нині на заводі йде робота над виготовленням котла-змішувача для їхнього виробництва. Вже через місяць після його монтажу підприємство зможе випускати бітумні мастики для різноманітних видів ізоляції, зокрема нафто- і газопроводів. Питання зі збутом цієї незвичної продукції перед заводом не стоїть: НАК «Нафтогаз України» щороку змушений закуповувати великі обсяги бітумних мастик в інших виробників. Економічний ефект від використання мастик власного виробництва по підприємствах НАКу, за попередніми оцінками, становитиме 2,5 млн. грн. на рік.

Є і зовсім несподівані проекти. За словами Ю.Фесенка, Шебелинський ГПЗ упритул підійшов до початку виробництва масел і мастил. Їхній випуск планується розпочати 2003 року, протягом якого передбачається виробити 24 тис. тонн масел і мастил різних видів.

Цікавий досвід Шебелинки й у сфері охорони навколишнього середовища. Фахівці ГПЗ розробили програму утилізації димових газів технологічних печей, яка разом з основною функцією — зменшенням викидів — дасть змогу розв’язати ще одну важливу проблему: забезпечення виробництва власною електроенергією. Суть програми, яку Шебелинський ГПЗ планує реалізувати в першому півріччі 2003 року, полягає в установленні на переробних потужностях котлів-утилізаторів, за рахунок роботи яких вироблятиметься електроенергія. Наступного року планується встановити турбіну потужністю 2,5 МВт. Як заявив Ю.Фесенко, «це цілком забезпечить потреби заводу в електроенергії, і він зможе відмовитися від послуг обленерго».

Отже, якщо рух НАК і «Укргазвидобутку» у напрямі торгівлі нафтопродуктами буде так само послідовним та інтенсивним, як процеси модернізації виробництва, це дасть підстави розраховувати на появу у найближчому майбутньому вельми серйозного учасника ринку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі