Тиск санкцій на нафтовий сектор Росії спрацює, але з часом - Atlantic Council

Поділитися
Тиск санкцій на нафтовий сектор Росії спрацює, але з часом - Atlantic Council Москві бракує технологій, щоб займатися видобутком покладів нафти в Сибіру і Арктиці. © РИА Новости
Санкції у найближчі роки не дозволять Москві розробляти нові родовища, в той час як старі вичерпуються.

Минуло три роки, відколи США і ЄС заапровадили низку санкцій проти Росії за її незаконну анексію Криму і розв'язання війни на Сході України. Деякі з них були націлені проти російської нафтової промисловості, оскільки саме на ній тримається російська економіка.

Оскільки російський видобуток нафти лишається високим, критики говорять, що санкції не змогли нашкодити російському енергосектору. Але таке твердження ігнорує складність багатьох внутрішніх і зовнішніх факторів, які впливають на перспективи галузі.

Про це в статті для Atlantic Council пише інтерн відділення енергетичної безпеки Emerging Security Challenges Division при НАТО Лукас Тракімавічюс. Він зауважує, що ретельніша оцінка російської нафтової промисловості викриває, що попри нинішній рівень видобутку, у довгостроковій перспективі санкції роблять її майбутнє невизначеним.

В 2014 році Брюссель і Вашингтон запровадили цілу низку заходів проти головних російських нафтових і газових компаній, а також проти операторів трубопроводів. Ці заходи не лише ускладнили процес отримання кредитів в ЄС і США для російських компаній, а й заборонили експорт високотехнологічних машин, які використовуються для видобутку в Росії. Таким чином, країна втратила доступ до необхідної їй техніки для буріння і викачування нафти, а також суміжних з процесом технологій. Також санкції встановили пряму заборону надавати західні послуги для глибоководного буріння у Арктиці, а також дослідження і видобутку сланцевих покладів у Росії.

На додачу, російська нафтова індустрія зазнала потужного удару від обвалу цін на нафту. В липні 2014 року, коли перший пакет санкцій був запроваджений, барель коштував 110 доларів, а вже через два роки ціна впала до близько 50 доларів і відносно стабільно лишається на такому рівні. Це призвело до того, що інвестування у низку російський нафтових проектів у Карському морі було заморожене чи скасоване. Оскільки вони перестали бути дохідними.

Попри всі ці умови, російський видобуток продовжував зростати і досяг небаченого обсягу з часів падіння СРСР. Завдяки сприятливому податковому режиму в 2016 році Росія видобувала 11,21 мільйонів барелів нафти на добу. В 2017-му країна намагається зберегти такий де обсяг видобутку, попри домовленості з країнами ОПЕК про скорочення. Зростання російського виробництва нафти вражає, але воно не буде тривати вічно з двох причин.

По-перше, поєднання санкцій і низьких цін на нафту не дозволяють Росії почати видобуток нетрадиційної нафти на території Баженовської світи в Західному Сибіру. До цього часу Росія лишається дуже залежною від західних технологій у розробці нетрадиційних джерел. Також без них Москва не може отримати доступ до багатих покладів на великій глибині в Арктичному океані.

"Роснефть" намагається замінити західні технології китайськими. Але це все одно не робить російську сторону незалежною від Заходу, оскільки китайські системи використовують деталі, виготовлені західними компаніями. Зважаючи на це, у Заходу є важелі впливу, які не дозволять Москві використовувати китайські технології широкомасштабно.

Важливо і те, що ціна на нафту повинна бути досить високою, щоб Росія змогла профінансувати нові бурові роботи на місцях покладу нетрадиційної нафти. Москві потрібно, щоб барель коштував 55-60 доларів, щоб видобуток сланцю був вигідним. А щоб почати розробляти арктичні поклади, нафта повинна коштувати не менше 60-80 доларів.

По-друге, нинішній видобуток Росії здійснється на старих родовищах, які лишилися ще з часів СРСР і які вже почали виснажуватися. І щоб розробляти нові, потрібні технології, яких у Росії немає. Якщо Москва не зможе отримати інвестиції і необхідні технології для розробки нових покладів впродовж 5-7 років, її видобуток почне падати.

Автор зауважує, що якщо навіть санкції Заходу й мали дуже обмежений вплив на російську нафтову промисловість, це скоро зміниться. Якщо ціна на нафту не злетить до колишніх показників, санкції не дозволять Росії почати видобуток з нетрадиційних джерел. Якщо вартість бареля лишиться низькою, Росія почне вичерпувати свої запаси, вартість видобутку яких низька, а отже втрачати обсяги і доходи.

Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп вже ознайомився з остаточним варіантом законопроекту про введення більш посилених санкцій проти Росії, і збирається підписати його. Законопроект уже підтримали обидві палати американського парламенту

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі