Новини економіки, Тіньова економіка України становить близько 45% ВВП - МВФ - Економіка - dt.ua

Тіньова економіка України становить близько 45% ВВП - МВФ

9 лютого, 2018, 19:38 Роздрукувати

При цьому максимальний подібний показник у розвинених країнах - всього 15%.

Середній розмір тіньової економіки в Україні - 44,8%. © sputniknews.com

Міжнародний валютний фонд оцінює розмір тіньового сектора в структурі економіки України в 44,8% від валового внутрішнього продукту (ВВП – ред.), повідомляє "Економічна правда", посилаючись на доповідь підготовлену економістом африканського департаменту МВФ Леандро Медіною та Фрідріхом Шнейдером з Університету Кеплера в Лінці.

Так, згідно з розрахунками вчених, середній розмір тіньової економіки України оцінюється в 44,8% ВВП. Дослідження охоплює період з 1991 року по 2015 рік і показує зміну цього показника протягом зазначеного періоду.

Починаючи з набуття незалежності в 1991 році, коли тіньова економіка України оцінювалася в 38,96% ВВП, показник безперервно зростав до 1998 року, досягнувши пікової відмітки в 57%.

Потім протягом десяти років, до 2008 року, спостерігалася низхідна тенденція - показник знизився до 36,65%.

Фінансова криза стала причиною "відскоку", і протягом 2009-2014 років рівень тіньової економіки коливався в межах "39,2% - 43,5%".

В 2015 році, в крайньому дослідженні, українська тіньова економіка оцінювалась на рівні 42,9%.

Для порівняння зазначимо, що в розвинених країнах, таких, як США, Нідерланди, Японія, Швейцарія, Сінгапур, показник тіньової економіки знаходиться в межах від 7% до 15% ВВП.

Автори доповіді використовували визначення Організації економічного співробітництва і розвитку 2016 року, що враховує в "неспостережуваних" секторах економіки незаконну активність - виробництво ВВП, що припадає на суто кримінальну діяльність, "статистичне підпілля" - законну, але не вираховувану статистикою економіку, виробництво для власних потреб домогосподарств, методи враховують і "тінь", створену для відходу від податків.

Наголошується, що ця робота є першим системним додатком розвиваючихся у 2010-2017 роках в економічній науці нових статистичних методів оцінки тіньової економіки. В основу роботи Медіни і Шнейдера покладені три відносно нових методики — моделі MIMIC, що дозволяє враховувати кілька чинників і частково зняти проблему "подвійного рахунку" тіньової економіки, яка сильно спотворює оцінки, попиту на грошовому ринку (CDA) та "обліку прогнозованого значення" (Predictive Mean Matching, PMM).

Читайте також: МВФ і Євросоюз не дадуть Україні кредити до виборів президента у 2019 році – Аслунд

Раніше повідомлялося, що Група експертів Міжнародного валютного фонду в рамках візиту в Київ, в тому числі, нададуть рекомендації владі України по Антикорупційному суду.

Також у липні 2017 року в Міністерстві економічного розвитку заявили, що за їхніми розрахунками, в 2016 році рівень тіньової економіки становив 34% від офіційного ВВП.

Як писала для DT.UA Тетяна Тищук з Інституту економіки та прогнозування НАН України, тіньова економіка сьогодні вносить істотний внесок в економічне зростання, близько половини ВВП в Україні створюється з використанням нелегальних схем і операцій. На думку експерта, достовірних методів, здатних чітко відокремити тіньовий сектор від легального, не існує, оскільки значна частина ресурсів все одно потрапляє в "офіційну" економіку.

За матеріалами: Економічна правда /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1281, 8 лютого-14 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >