Терористи Донбасу могли напасти на Мар'їнку заради економіки – FT

Поділитися
Терористи Донбасу могли напасти на Мар'їнку заради економіки – FT Бойовики марно намагаються збудувати економіку. Ілюстрацію © РИА Новости
Бойовики не можуть запустити економіку на окупованій території, а мешканці хочуть миру.

Тривога зростає, коли мешканка Донецька Ірина під'їжджає до КПП на околицях міста, де проросійські терористи перевіряють усі автомобілі, які прямують в окуповане місто. Вона повертається додому на вихідні, хоча викладачка економіки переїхала в інше українське місто разом з університетом.

Впродовж минулого року терористи хапали водіїв, заявляючи, що вони українські "саботажники".

"Я не боюся нічого після того, як пережила артилерійські обстріли минулого року", - сказала Ірина Financial Times.

Але цього разу бойовики лише посміхалися і розпитували, чи не везе вона тютюн, алкоголь чи інші товари, за які "треба платити мито".

"Звісно ж ні", - сказала Ірина, перейшовши зі звичної для себе російською на українську мову, щоб перевірити, хто її обшукує: місцеві чи росіяни.

Видання пише, що зміна пріоритетів у обшуках на КПП з виявлення шпигунів на оподаткування товарів символізує більш масштабні процеси. Попри те, що минулого тижня відбулася наймасштабніша сутичка за кілька місяців, ватажки бойовиків зараз сконцентровані не так на військових операціях, як на економічному виживанні. Вони намагаються перетворити самопроголошені республіки на життєздатні проекти.

Київ припинив виплочувати зарплати і пенсії в Донецьку і Луганську ще минулої осені. Хоча пенсіонери можуть отримати свої гроші, якщо поїдуть на підконтрольні Україні території. В цей же час, Росія продемонструвала, що не має бажання фінансувати так звані "ДНР" і "ЛНР", наполягаючи, що це нібито моральний обов'язок Києва попри те, що він не контролює окуповані території політично.

Один з ватажків терористів "ДНР" Денис Пушилін зізнався, що він з поплічниками чекав російської анексії, як це відбулося в Криму.

"Для нас це був найбільш оптимальний сценарій. Але ситуація стала значно складнішою. Ми опинилися в економічній і енергетичній блокаді. Тому нам доводиться збирати податки з місцевих фабрик і населення, щоб заплатити пенсії", - сказав він.

Але місцева економіка зруйнована війною. До того, як бойовики захопили урядові будівлі в Донецьку і Луганську, Донбас був серцем українського індустріального виробництва. Тепер багато заводів пошкоджені, а 1,3 мільйони мешканців поїхали з регіону, шукаючи безпечне місце і нову роботу.

Терористи намагаються вмовити людей і бізнес повернутися. Однак в них немає нічого, що вони могли б запропонувати підприємцям і робітникам після "звільнення від фашистів".

"В Донецьку все більше жебраків бродять порожніми вулицями. Коли настає ніч і почитаються обстріли на околицях, місто перетворюється на привида", - йдеться в статті.

Банкомати не працюють вже рік. А всі фінансові трансакції проводяться лише у вигляді готівки зі зростаючою роллю рубля. Російську валюту видають пенсіонерам у відділеннях так званих "націоналізованих" банків, які тепер контролюють проросійські терористи. Звідки вони беруть готівку, не відомо. Але кожного дня вони виплочують все менші суми.

В передмісті Донецька величезний торгівельний центр порожній. Лише невелика крамничка в ньому досі продає деякі товари. Здебільшого це дорогий російський імпорт, такий як російська підробка "Кока-Коли".

Ціни на українські продукти теж стали значно вищими, ніж в будь-якому іншому куточку України. Причина такого подорожчання – "мито" терористів. Хоча дехто в Донецьку звинувачує в усьому Київ.

"Ціни стали вищими через економічну блокаду. Велике саркастичне "дякую!" Києву", - сказала пенсіонерка Любов Миколаївна.

На фоні відлуння від автоматних пострілів десь вдалині, вона відповіла на питання щодо майбутнього Донбасу у складі України чи Росії: "Я хочу миру". Видання пише, що всі продуктові магазини були "націоналізовані", як і банки. А місцеві бізнесмени вагаються у виборі, що їм робити далі: порушити закон України і платити податки терористам чи зупинити своє виробництво.

В цей же час, бойовики займаються рекетом, називаючи це "збором податків". На одному з ринків журналісти сфотографували, як чоловік збирає виручку з кількох торговельних точок. Побачивши журналістів, бізнесмен почав панікувати і кричати.

"Ви податкові інспектори?" – допитувався він.

Пізніше журналісти бачили, як цей же бізнесмен поїхав на зустріч з проросійськими бойовиками в один з місцевих ресторанів, який досі працює для терористів.

"Відновлення боїв минулого тижня може бути пов'язане зі спробами бойовиків зробити захоплену територію економічно життєздатною. Якби вони зайняли позиції на заході від Донецька, то мали б кращі можливості захопити Авдіївку. Тут розвіщений найбільший в Україні коксохімічний завод, який забезпечує коксом українську металургію на 40%", - йдеться в статті.

Якби вони захопили Авдіївку, тоді змогли б натиснути на металургійні підприємства на захоплених територіях і таким чином створити свій бюджет. Економіст Ірина вважає, що бойовикам це не вдасться, оскільки вони не знають, як створити економіку.

"Те, що відбувається тут, не можливо описати одним словом. Це точно не економічна стабільність", - сказала вона.

Економіст нагадала, що бойовики скасували український ПДВ нібито щоб підтримати місцевий бізнес і створити інвестиційну привабливість. Але при цьому бойовики тиснуть на бізнес, вимагаючи грошей. Тож в їхніх діях в економічному полі мало сенсу.

"Це віртуальна мафіозна країна з кримінальною економікою, яка дедалі більше руйнується", - сказала Ірина.

Раніше видання Gazeta Wyborcza писало, що напад на Мар'їнку найбільше вигідний терористам "ДНР" і "ЛНР". Бойовики можливо побоялися, що Росія позбудеться їх, щоб добитися скасування санкцій Заходу. Постійний представник США в Раді безпеки ООН Саманта Пауерс нагадала на засіданні організації, що мінські угоди Мар'їнку і Красногорівку не визнавали територіями "ДНР". 5 червня Рада Безпеки ООН зібралася на позачергове засідання з-за загострення ситуації в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі