…Та гори він синім полум’ям! або Про технології нарощування заборгованості вітчизняних нафтогазових підприємств перед Росією

Поділитися
Процеси, які відбуваються сьогодні в українській нафтогазовій галузі, не можуть не тривожити. «ДТ...

Процеси, які відбуваються сьогодні в українській нафтогазовій галузі, не можуть не тривожити. «ДТ» уже писало і про скуповування російськими компаніями пакетів акцій обласних газорозподільних компаній, і про витіснення «Нафтогазу України» із газового ринку, і навіть про можливе банкрутство НАК. Газові питання в Україні — питання великої політики. Проте це не заважає конкретним менеджерам середньої ланки приймати рішення, зміст яких зрозумілий лише фахівцям, хоча наслідки можуть бути катастрофічними для галузі загалом.

От лише кілька прикладів.

Його «зіллють» першим

17 жовтня 2006 року міністр палива й енергетики України Юрій Бойко видав розпорядження, яке наказує ДК «Укртрансгаз» закуповувати газ для технологічних потреб у СП «Укргаз-Енерго». Що це означає на практиці?

Колись «Укртрансгаз» закуповував технологічний газ (використовуваний для роботи газонасосних турбін) безпосередньо у «Нафтогазу України». Кошти на ці закупівлі ДК одержувала також від «Нафтогазу» як плату за транзит газу в Європу за контрактом останнього з ВАТ «Газпром». Причому ситуація була такою, що кошти за транзит перераховувалися «Нафтогазом» своїй «доньці» за залишковим принципом — рівно стільки, скільки потрібно на закупівлю технологічного газу.

Інші джерела доходу «Укртрансгазу» — транспортування газу для внутрішнього споживача, підземне зберігання і доходи від мережі автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС). Надходження від них (близько 2,8 млрд. грн. на рік) цілком витрачаються на покриття поточних витрат компанії (зарплата, електроенергія, податки і збори тощо).

При цьому «Укртрансгазу» хронічно не вистачало коштів на реконструкцію і модернізацію своїх потужностей, зокрема, на встановлення сучасного економічного газокомпресорного устаткування. Джерелом фінансування цієї статті витрат є, як правило, позикові кошти. Проте існувала і практика спрямування на фінансування капітальних вкладень і коштів, отриманих від НАК «Нафтогаз України» на закупівлю технологічного газу. Оскільки технологічний газ витрачається постійно і лише потім оплачується, це призводило до зростання заборгованості «Укртрансгазу» перед «Нафтогазом». На 1 жовтня 2006 року ця заборгованість перевищила 6 млрд. грн.

Поки це був борг дочірньої компанії перед материнською, можна було сподіватися, що проблему можна вирішити «у сімейному колі». З появою у схемі компанії «Укргаз-Енерго» заборгованість «Укртрансгазу» накопичуватиметься вже перед цією компанією. При цьому зв’язок оплати технологічного газу з доходами від транзиту втрачається. Тобто в надходженні коштів для цього «Укртрансгаз» продовжує залежати від «Нафтогазу України». Так само, як і в надходженнях коштів на погашення позик, узятих на реконструкцію. І від НАК залежить зробити так, щоб заборгованість ця зростала або зменшувалася. Здавалося б, якщо «Укргаз-Енерго» очолює один із заступників голів правління НАК «Нафтогаз України» Ігор Воронін, йому і карти в руки. Проте щось підказує, що певні кола в найближчому зарубіжжі не змарнують нагоди обанкротити в такий спосіб «Укртрансгаз».

До речі, у системі «Нафтогазу України» і «Укртрансгазу», зокрема, знову спостерігається зростання закупівель матеріальних ресурсів і послуг. Що й прогнозувало «ДТ» у зв’язку з появою на посаді заступника голови компанії Вадима Українського. Висновки робіть самі.

Чий газ горить?

З усього газу, який перебуває на сьогодні в українських підземних сховищах (ПСГ), лише одна восьма належить НАК «Нафтогаз України». Майже стільки ж газу компанія заборгувала.

Станом на 31 жовтня у ПСГ було закачано 24,3 млрд. кубометрів газу. Понад третина його — 9,8 млрд. кубометрів — належить «РосУкрЕнерго» (до речі, при проходженні митного кордону України цей газ був задекларований за ціною 230 дол. за 1000 кубометрів, незважаючи на політичні домовленості), ще 6,4 млрд. кубометрів газу — ресурс ЗАТ «Укргаз-Енерго». «Нафтогазу України» належить 3,9 млрд. кубометрів, «Укрнафті» — 1,38 млрд. кубометрів. Ряд інших промислових підприємств і комерційних структур — «Запоріжсталь», НГЗ, «Індеко», «Енергоальянс» та інші — закачали ще 2,2 млрд. кубометрів.

Однак 1,81 млрд. кубометрів газу «Нафтогаз України» має передати на баланс «Укргаз-Енерго» за рішенням Господарського суду Києва від 24.10.2006 р. Це не законтрактований газ, використаний улітку для технологічних потреб газотранспортної системи, теплоенергетикою, бюджетними організаціями і промисловістю. Ще 1,39 млрд. кубометрів рішенням Господарського суду Києва від 30.03.2005 р. визнані власністю «Укрнафти», оскільки раніше були використані без її відома. У вересні 2006 року на цей обсяг газу було накладено арешт, а в жовтні виконавча служба почала його передачу «Укрнафті». Нарешті, у квітні—червні НАК відпустила обласним газопостачальникам 0,57 млрд. кубометрів «чужого» газу без згоди власників, оскільки в неї на той момент не вистачало своїх ресурсів. Нині цей обсяг газу також оспорюється у судовому порядку.

Потреба всіх українських споживачів газу в четвертому кварталі поточного року — 24 млрд. кубометрів. Припустімо, 4,5 млрд. кубометрів буде забезпечено за рахунок власного газовидобутку в Україні. Ще 8,2 млрд. кубометрів надійде від ЗАТ «Укргаз-Енерго» у рамках чинних договорів. До речі, спочатку ця кількість мала становити 10 млрд. кубометрів, проте під час переговорів, на вимогу «РосУкрЕнерго» цей обсяг було зменшено. Виходить, що в четвертому кварталі НАК «Нафтогаз України» муситиме відібрати зі сховищ 11,3 млрд. кубометрів газу. Проте своїх ресурсів для відбору в зимовий період зараз у компанії немає. Доведеться відбирати дорогий газ із ресурсів «РосУкрЕнерго». З відповідним зростанням заборгованості.

За даними на початок листопада, із підземних сховищ уже відібрано 0,7 млрд. кубометрів газу. Чий це газ — невідомо. Ніхто з перелічених вище його власників заявок на відбір газу не давав. Знову будуть суди.

Спалити якомога більше і дорожче

У жовтні в НАК «Нафтогаз України» з’явилися чутки про ліквідацію одного із дочірніх підприємств — ДП «Газ-Тепло». Як писало «ДТ», підприємство було створене 2003 року для оптимізації розрахунків за газ комунальних споживачів. За даними «Газ-Тепла», їм вдалося зменшити заборгованість за газ у регіонах, у яких вони працювали, збільшити рівень оплати за спожитий газ і навіть знайти кошти на реконструкцію тепломереж. ДП «Газ-Тепло» узялося також реалізовувати програму «Рідний дім» із установлення автономних газових котлів і мінікотелень у квартирах, будинках і установах, центральне опалення яких економічно недоцільне. Приводом для ліквідації «Газ-Тепла» мали стати як фінансові порушення керівництва (пригадають і куплений підприємством «Мерседес» для глави «Нафтогазу»), так і заяви про те, що треба здійснювати глобальну реконструкцію тепломереж, а не розмінюватися на міні-котли.

Поява чуток про ліквідацію «Газ-Тепла» збіглася з підвищенням тарифів на опалення по всій країні. У зв’язку з підвищенням цін на газ. Додамо до цієї картини і штрих про скуповування російськими компаніями, близькими до «Газпрому» і «РосУкрЕнерго», пакетів акцій українських облгазів та інших підприємств комунальної теплоенергетики.

Що виходить? Простежується пряма зацікавленість певних комерційних структур у тому, щоб дорогий російський газ спалили саме в топках котелень. І заплатили за нього споживачі «по повній». У поставках підприємствам теплокомуненерго дешевшого українського газу (які могли б здійснюватися, якби ними відало самостійне підприємство) керівництво галузі, схоже, не зацікавлене. Як не зацікавлене і в конкуренції з боку індивідуального опалення, коли споживач може самостійно регулювати якщо не ціну газу, то суму, яку він сплачує за це.

І це при тому, що, як уже писало «ДТ», за рік, який минув, після останньої газової кризи, в Україні зовсім нічого не зроблено для зниження енергоспоживання і збільшення ККД основних енергоємних виробництв. Якщо Європі Росія може в кращому разі встановлювати ціну на газ, то в Україні, схоже, вона робитиме усе, щоб збільшити його споживання. Грошей за газ у Росії від нас не чекають. Розплачуватися доведеться «Укртрансгазом». А, може, і всією НАК.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі