Стригти взагалі-то можна, але не всім

Поділитися
Якісь дивні асоціації — чомусь проект змін до закону про аудиторську діяльність асоціюється в мене із так званою великою четвіркою, хоча вона ніде там і не згадується...

Якісь дивні асоціації — чомусь проект змін до закону про аудиторську діяльність асоціюється в мене із так званою великою четвіркою, хоча вона ніде там і не згадується.

Як зазначають у пояснювальній записці до проекту його розробники (посилаючись, до речі, на інтереси малого та середнього бізнесу, а також на «суспільно свідомих та небайдужих» аудиторів), у країні склалася ситуація, коли більш як 90% аудиторських фірм не досягають — який жах! — навіть річного обороту в
1 млн. дол., що свідчить про їхній «непрофесіоналізм, продаж печаток і відмивання грошей».

Боротися з цими потворними явищами (а заразом і з 90% аудиторських фірм) саме й покликаний новий проект, автори якого вважають за необхідне, щоб статутний капітал аудиторської фірми становив не менш як 100 тис. грн. і мінімальна сума страхового відшкодування щоб теж була не меншою!

На різних стадіях обговорення конкретні цифри то випадають із проекту, то знову в ньому з’являються, що, втім, не впливає на його суть і мету — унеможливити існування невеликих аудиторських підприємств (тих самих 90% із лишком), залишивши лише найдостойніших. До найдостойніших потраплять та сама «велика четвірка» і хтось, може, ще. Відповідно, й ціни на аудит стануть монопольно високими, гідними цих достойних. Власне, навіть не стануть, а залишаться: уже сьогодні те, що в пересічних коштує щонайбільше 5 тис. дол., у достойних (за практично тієї самої , а то й гіршої — через постійну перестраховку — якості) коштує не менше 50 тис. їх же.

При цьому оплачується найдостойнішим не стільки робота, скільки їхнє дорогоцінне ім’я — воно і тільки воно становить не менш як 90% (знову 90%!) вартості їхніх послуг. Хоча кадри там коли й кращі, що, до речі, ще теж не доведено, то вже напевно не у стільки разів, у скільки відрізняються ціни…

Власне, маємо (якщо не завжди, то як правило) звичайнісінький недобросовісний франчайзинг. У зв’язку з чим прийняття закону про цей самий франчайзинг — щоб не нахабніли — здається справою куди більш нагальною. Адже в нас дехто з найавторитетніших і найшанованіших насправді може не мати стосунку до прославлених лейблів, а просто бути заснованим українцями — у кращому разі з подальшою купівлею торгової марки, а то й узагалі без неї. Що не заважає довірливим клювати на круті букви і круто переплачувати зовсім не крутим.

Недаремно, мабуть, закон про франчайзинг, який пропонувався ще понад вісім років тому, не ухвалено дотепер! Як немає в нас і законодавчо визначеного навіть терміна «франчайзинг»: вистачає поняття «комерційна концесія», а це, м’яко кажучи, не зовсім те саме. Саме цією відсутністю законодавства липово-круті часто і користуються: це не аналог чесного Макдональдса, це часом набагато гірше, нахабніше і нікчемніше.

От від безкарності хтось із цих уже й депутатів підставляє, намагаючись робити під себе… українське законодавство.

Той самий творчий почерк відчувається й у бухобліковому законопроекті: все комусь свербить запровадити сертифікацію бухгалтерів, що надасть обліковцям право вважатися професійними бухгалтерами (диплома, виходить, уже замало!), причому цією сертифікацією займатиметься якась із численних громадських організацій бухгалтерів. Тому — якщо це в них таки пройде — ми ще станемо свідками захоплюючої підкилимової боротьби між цими організаціями за таке солодке право.

Тут уже потрібен буде закон не про франчайзинг, а про щось на зразок корупції громадських організацій…

Усі ці нюанси варто враховувати і законодавцю, оскільки боротьбу за якість обліку й аудиту в нас традиційно перетворюють на боротьбу великих із маленькими. Не помічаючи при цьому «відмивалова ім’ям», але починаючи боротьбу за якість аналогічно боротьбі за правду зі старого анекдоту:

«Вам усе в нас не подобається, мені теж у цій країні подобається не все. Але чому ви вирішили почати саме із цієї перукарні?!»

Чи стригти, загалом, можна, але… з винятками?

Справді, в таких делікатних питаннях, як облік/аудит, слід було б усе вирішити спочатку щодо гігантів або гігантських об’єднань, а вже потім витрачати сили на дрібноту, яка, хоч би скільки напиналася, все одно багато порушити просто не зможе. Загалом — спочатку б по-великому, а потім уже і по-маленькому. Або хоча б одночасно.

Праведна боротьба, пов’язана з обліком бухгалтерським, нагадує не менш праведну, пов’язану вже з податковим обліком. Єдиний податок — це відмивання, єдиний — це ширма для обготівковування, єдиний — це і така кака, і ще така…

Відкрию страшний секрет (про який я давно писав, але не всі помітили і тим більше не всі запам’ятали): у країні існує негласний суспільний договір — ніде не зафіксований, але реально дотримуваний набагато більш скрупульозно, ніж написані закони. Текст його зовсім невеликий і може бути наведений повністю прямо тут: «Вам — офшори, нам — єдиний податок».

Ані підписів, ані дати, але дотримуються все одно. І тим, хто зазіхає на таку соціальну святиню, треба б усвідомлювати, на що вони піднімають руку, на що заміряються і яку основу основ соціальної злагоди намагаються зруйнувати.

А чому б, переймаючи світовий досвід боротьби з малим і середнім бізнесом (який тільки завдяки єдиному податку в нас і живе!), не перейняти заразом світовий досвід боротьби з податкоуниканням через офшори — славнозвісним «паразитизмом у квадраті»? Сьогоднішнє зменшення валових витрат за перерахуваннями в офшори на 15% (яке теж, до речі, реально не діє і якого не дотримуються) — це навіть не фіговий листок, що прикриває проблему, це просто ще одна ганьба, більша за іншу!

У нас дивно борються з усім лівим. Це якби в Англії чи Японії правосторонній рух запровадили б тільки для маленьких, залишивши великим лівосторонній! Вважаю все-таки, що правова держава повинна створюватися з нинішньої «лівової» якось більш злагоджено, а не за принципом «спочатку, дрібното, з’їмо ваше, а потім буде видно».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі