Спрощенці на роздоріжжі. Постанову призупинено, але додаткові кошти до Пенсійного фонду з них збирають

Поділитися
Донедавна державі були вигідні підприємці, які перебували на єдиному податку чи спрощеній системі оподаткування...

Донедавна державі були вигідні підприємці, які перебували на єдиному податку чи спрощеній системі оподаткування. Адже на практиці цим людям не потрібно було надавати допомогу на випадок безробіття, здійснювати соціальні відрахування на відпочинок, лікарняні тощо. Крім того, вони самі віддавали частину свого заробітку до Пенсійного фонду, місцевих бюджетів, від наповнення яких їм було ні холодно ні жарко. Та коли у державному бюджеті стало видно діряве дно, чиновники згадали про спрощенців — хто це там у нас жирує? Оскільки ж із прийняттям закону у Верховній Раді в уряду нічого не вийшло, то Кабмін у терміновому порядку прийняв низку постанов, якими зобов’язав спрощенців платити добровільні внески до Пенсійного фонду. Попри всі протести, так тривало більше півроку.

Хочеш не хочеш, а малий бізнес змушений був виконувати урядові настанови, хоча й розумів усю їх незаконність. З одного боку, гризло сумління (а що там буде з пенсією?), з другого — всі розуміли, що під кінець року податківці обов’язково запитають: чи ти сплатив добровільні внески до Пенсійного фонду?

Кошти ніби й невеликі, але це як для кого.

«За логікою речей, якщо я хочу стати підприємцем, то читаю закон про підприємництво, в якому все розписано про цю сферу діяльності. І тоді думаю, підходить це мені чи ні, — каже підприємець Микола. — Якби в законі було записано, що, крім усього іншого, підприємець повинен сплачувати внески до Пенсійного фонду, то, можливо, я й не обрав би цю форму діяльності. Адже в законі про спрощену систему оподаткування, підписаному ще 1998 року Л.Кучмою, не передбачалося жодних інших платежів. То чому ж я як приватний підприємець повинен ще щось платити?»

Особливо незадоволені самодіяльністю Кабміну львівські перевізники. Як зазначає голова Асоціації профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський, таксисти вимагають від Кабміну скасування постанови №336, котра, на їхню думку, порушує Конституцію. Вона стосується діяльності приватних підприємців-фізичних осіб і передбачає додаткові відрахування до Пенсійного фонду — 154 грн. (при тому, що ставка єдиного податку — 200 грн.) за кожного приватного підприємця та 237 грн. за кожного члена сім’ї, що працює разом із ним. Хоча постанову призупинено, додаткові відрахування до ПФУ, за словами Корчинського, продовжують збирати.

Несподівано надав допомогу спрощенцям президент України В.Ющенко, який своїм указом №890 зупинив дію чотирьох постанов Кабміну №236, №366, № 454, №505 про сплату внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування фізичними особами-підприємцями, котрі перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Глава держави опротестував рішення уряду в Конституційному суді, мотивуючи свій крок тим, що уряд не мав права постановами встановлювати порядок сплати і зарахування пенсійних сум до ПФУ. «Конституцією передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами», — йдеться у зверненні президента.

Все правильно. Але що тепер робити спрощенцям? Вони опинилися на роздоріжжі. З одного боку, з владою жарти погані, з іншого — закон на їхньому боці.

Відтепер частина підприємців отримала законні підстави не платити добровільні внески до Пенсійного фонду. Вони хочуть зачекати, доки Верховна Рада прийме новий закон про підприємницьку діяльність, у якому буде чітко записано, хто й скільки повинен платити до Пенсійного фонду і що за це матиме. Друга частина спрощенців, переважно старшого віку, які, крім підприємництва, офіційно більше ніде не працюють, продовжують платити ці внески, оскільки розуміють, що, вийшовши на пенсію, можуть опинитися біля розбитих ночов.

Ще одне питання, яке турбує спрощенців: чи не матимуть вони проблем із продовженням роботи на спрощеній системі оподаткування? Адже, незважаючи на зупинення урядових постанов судом та президентом, немає гарантії, що Пенсійний фонд наприкінці року не подасть списків «боржників» перед бюджетом та іншими цільовими фондами до Державної податкової адміністрації. А це означатиме, що згідно із законодавством про спрощену систему оподаткування, податкова отримає можливість відмовити спрощенцям на цілком законних підставах у продовжені роботи. Або примусить сплатити борг…

Коментар

Галина НЕДЗЕЛЬСЬКА, заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України
у Львівській області:

— Все залежатиме від того, яке рішення прийме Конституційний суд. Але, зрештою, люди, які не здійснюють доплати до мінімального страхового внеску, не матимуть права на страховий стаж для призначення пенсії. Наприклад, підприємець сплачує 200 грн. єдиного податку, з якого до ПФУ йде лише 42%, тобто близько 84 грн. Ця сума менша від мінімального страхового внеску. Щоб підприємцю йшов трудовий стаж, потрібно сплачувати 209 грн. Коли різниця не буде оплачена, людина матиме на рік лише 3—3,5 місяця законного трудового стажу. Це передбачено у Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зокрема у ст. 24 вказано, що для призначення пенсії береться страховий стаж, упродовж якого людина сплачувала страхові внески на суму, не меншу, ніж їх мінімальний розмір. А мінімальний розмір страхових внесків визначається, виходячи з мінімальної заробітної плати. І ніхто цієї норми не скасовував.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі