Скандальні торги

Поділитися
Після вимушеної тримісячної паузи Одеса відновила земельні торги. Останній аукціон цього року було призначено на 19 грудня...

Після вимушеної тримісячної паузи Одеса відновила земельні торги. Останній аукціон цього року було призначено на 19 грудня. Передумов для його зриву й цього разу виявилося предосить. Однак торги відбулися, хоча і з великим скандалом.

До вже звичних для Одеси протестів прокуратури додалося обурення покупців діями чиновників. Проте міська влада результатами торгів залишилася задоволена. Як ніколи. Заступник мера Одеси Михайло Кучук навіть назвав грудневий аукціон найуспішнішим за весь час їх проведення.

Останні торги справді виявилися показово-підсумковими. Однак вони підтвердили не тільки довгоочікуваний купівельний інтерес до одеської землі. Виправдалися і побоювання, пов’язані з приходом нового оператора торгів і нового керівництва Одеського міського управління земельних ресурсів, організатора аукціонів. Їхній перший млинець виявився не грудкою, але із сильним присмаком.

Конкуренція з чудасіями

Перед початком аукціону його організатори відмовилися реєструвати дві приватні фірми, які претендували на купівлю однієї з прибережних ділянок. Хоча вони вчасно подали заявки, здали необхідні документи, сплатили гарантійні та реєстраційні внески. А це чимала сума — близько 800 тис. грн. Лише після того, як комерсанти стали обурюватися у присутності великої кількості преси, їх допустили до участі в торгах.

Про причини такої поведінки чиновників довго думати не довелося. Результати аукціону сказали самі за себе. Ділянку, на яку претендували фірми, котрим відмовили (та ще двоє учасників), у результаті продали за 19,5 млн. грн. за стартової ціни 7,7 млн. Це 50 соток у районі пляжу «Курортний» на 13-й станції Великого Фонтана, призначені для будівництва три-чотириповерхового рекреаційно-оздоровчого комплексу.

Точно таку саму ділянку, у районі того самого пляжу, із тим же цільовим призначенням, лишень трохи більшу (57 соток), відразу віддали всього за 9,7 млн. грн. за стартової ціни 8,8 млн. На неї претендували лише два учасники, один із яких без боротьби, відразу після другого кроку поступився своєму «конкуренту». У результаті сотка землі біля моря обійшлася якомусь ПП «Персіфона-2007» у 34 тис. дол. — можна сказати, майже задарма. До речі, всього дві сотки в спальному мікрорайоні Черьомушки під одноповерховий магазин цього дня було продано за 1,2 млн. грн., за стартової ціни в 134 тис. грн. Тобто одна сотка пішла за 120 тис. дол.

Звичайно, виникає резонне запитання: чому за відсутності змагальності привабливу ділянку біля моря не зняли з торгів? Адже зрозуміло, що такої ціни на узбережжі давно немає. Не здивуюся, якщо завтра цю ділянку перепродадуть. При цьому неважко здогадатися, за якою ціною було б продано першу ділянку морського берега, якби дві фірми так і не допустили до торгів. Як сказав один із комерсантів, їх намагалися відсіяти як чужаків, щоб землю змогли купити свої, за безцінь.

Прокурорські протести

Усього на аукціоні продано 14 земельних ділянок у різних районах міста на загальну суму 39 млн. гривень. А планувалося виставити 38. Інші з різноманітних причин зняли з торгів. Одна з них — вето екологів.

Обласне управління екології та природних ресурсів в Одеській області на низку ділянок видало негативний висновок. Зокрема, й на ті дві в районі пляжу «Курортний», які все ж таки було виставлено на торги й продано. Причина, через яку екологи сказали своє вагоме «ні», — неможливість поєднати забудову цих територій біля моря з виконанням низки статей законів України «Про рослинний світ», «Про охорону земель», Земельного і Водного кодексів України, а також багатьох правил та інструкцій. Саме через цю причину прокуратура міста опротестувала рішення сесії Одеської міськради від 29 вересня 2006 року, яка дала згоду на продаж зазначених земельних ділянок на аукціоні.

Щоправда, прокуратура, як пояснила начальник Одеського міського управління земельних ресурсів Олена Тютюнник, свій протест відразу ж відкликала, переконавшись, що вся необхідна дозвільна документація для проведення торгів є. Однак те, що міськрада прийняла рішення про продаж ряду ділянок за відсутності землевпорядної експертизи, — це факт.

В обласному управлінні екології інформацію про видані позитивні погодження підтвердили. Незрозуміло, однак, яким чином невиконувані вимоги законів стали раптом виконуваними? Приміром, як можна забудувати ділянки, не вирубавши дерев? Або як можна залишити недоторканною стометрову прибережну захисну смугу моря, якщо ділянка розташована на відстані 50 метрів від урізу води? Та незрозуміло при цьому й найголовніше: ділянки біля самого моря — це що за землі? Водного фонду чи рекреаційного призначення?

Місто всі ділянки віднесло до рекреації. Навіть ті, що розташовані на відстані, наприклад, 10 метрів від урізу води.

Проблема в тому, що одеська влада так і не встановила водоохоронної зони та прибережної захисної смуги вздовж Чорного моря. А вона за Земельним кодексом належить до земель водного фонду, тобто до державної власності, яка не може передаватися в приватну. А щодо захисної смуги та водоохоронної зони давно всі немов у рота води набрали.

Другий протест прокуратури стосувався оператора торгів — приватного підприємства «Квадр плюс», яке не має відповідної ліцензії на їхнє проведення. У зв’язку з цим прокуратура зажадала скасувати аукціон, призначений на 19 грудня.

Про проблеми з ліцензіями «ДТ» докладно розповідало в публікації «Периферія поза законом і підозрами, або Хто диктує правила гри на одеському земельному ринку?» (№44 від 18 листопада 2006 року). Нагадаємо, що в країні не визначено органу, який такі ліцензії видавав би. Тому не лише ПП «Квадр плюс», а й будь-яка інша компанія, що займається підготовкою і проведенням торгів на території Одеської області, їх не має.

Донедавна замість ліцензій приватним структурам видавало атестаційні свідоцтва Одеське обласне управління земельних ресурсів на основі рішення Одеської обласної ради. 10 листопада 2006 року облрада за вимогою прокуратури скасувала атестацію. За новими правилами, земельні торги проводить спеціалізована юридична особа, яку на конкурсній основі визначає організатор торгів. У зв’язку з цим (а точніше, у зв’язку зі зміною свого керівництва) Одеське міське управління земельних ресурсів вирішило замінити оператора та оголосило на 17 листопада новий конкурс.

Переможцем стало ПП «Квадр плюс», яке раніше проведенням торгів не займалося та не має ані ліцензії, ані атестаційного свідоцтва. Хоча за умовами оголошеного конкурсу атестація в обласному управлінні земельних ресурсів (скасована облрадою) входила до переліку обов’язкових вимог.

За чиїми правилами гра?

Проте сир-бор виник не тільки через ліцензію. Про те, що саме ПП «Квадр плюс» стане переможцем конкурсу на оператора торгів, було відомо заздалегідь. Про це в телеграмах на адресу СБУ і Кабміну повідомляли громадяни Одеси, стурбовані тим, що певні представники влади хочуть узяти під свій контроль земельні торги.

Прокуратура міста винесла протест на рішення конкурсної комісії. І вимагала скасувати результати. Начальник міського управління земельних ресурсів Олена Тютюнник повідомила, що є рішення суду і «Квадр плюс» має законні підстави займатися цим видом діяльності. Проте хоч би який вердикт суду мали чиновники, Земельний кодекс каже: проводити торги може юрособа, що має дозвіл (ліцензію) на їхнє проведення. Іншими словами, прокуратура завжди може оскаржити законність їх проведення. Якщо захоче. І в цьому теж своя гра.

Наприклад, на торги в Овідіополі, які відбулися 14 листопада, прокуратура ніяк не відреагувала. Хоча оператор торгів — ТОВ «Південно-Український центр торгів» — теж не має ліцензії. Більше того, аукціон оголосили та підготували в період, коли діяв мораторій на торги на території Одеської області. Однак найцікавіше інше. Ніхто не сумнівався, що переможцем цього аукціону стане ЗАТ «Футбольний клуб «Чорноморець». До відома, почесним президентом цього ЗАТ є народний депутат України Леонід Климов. Він же — глава обласної організації Партії регіонів, яка має переважну більшість в облраді.

Нагадаємо, що саме облрада була ініціатором накладення мораторію на торги на території області. А напередодні аукціону в Овідіополі свою заборону зняла. («ДТ» про це докладно писало.) У результаті деякі потенційні покупці не змогли взяти участі у торгах, які, на подив багатьох, відбулися.

Тим часом на продаж виставлялися, безперечно, ласі шматки — чотири ділянки піщаного пляжу в районі Кароліно-Бугаза загальною площею понад 10 гектарів. Їх загальна стартова ціна — усього 15,04 млн. грн. ЗАТ «ФК «Чорноморець» заплатив за всі чотири ділянки 27,9 млн. грн.

І насамкінець. На сесії облради, що відбулася 22 грудня, депутати прийняли рішення створити обласне спеціалізоване комунальне підприємство «Облспецземсервіс», яке займеться вирішенням багатьох земельних питань, зокрема організацією та підготовкою земельних торгів. Щоб гроші заробляли не комерційні структури, а комунальне підприємство, тобто бюджет.

Ну, по-перше, щоб займатися торгами, треба, як відомо, виграти конкурс. Таке рішення півтора місяця тому прийняла облрада, про що згадувалося вище. Депутати, мабуть, забули, за що проголосували. Чи, може, конкурс — це коли не виграють, а призначають? Як в Одесі...

І ще. За Земельним кодексом, організатором торгів є уповноважені органи державної влади чи місцевого самоврядування. А проводять їх юрособи, які мають ліцензію. Отже, нове підприємство ніяк не може бути й організатором, і оператором торгів водночас. Утім, у нашій країні можливо все.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі