Системний хаос. Замість стабільності на ринках парламентарії поспішають створити хаос, укотре ігноруючи закон

Поділитися
Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому...

Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі… застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Бюджетний кодекс
України, ст. 27.

Поїзд поїхав

Бюджетний кодекс і Закон «Про систему оподаткування» чітко позначили терміни прийняття і вступу в силу змін до податкових законів. 15 серпня закінчився останній термін для прийняття нових податкових норм, які могли б набрати законної сили з 1 січня 2006 року. Всупереч цьому, уже другий раз за рік народні депутати намагаються в терміновому порядку прийняти зміни до податкових законів.

Для кого писаний Бюджетний кодекс і навіщо потрібний Закон «Про систему оподаткування», у ст.1 якого зафіксовано: «Зміни і доповнення до цього Закону, іншим законам України про оподаткування в частині надання пільг, зміни податків, зборів (обов’язкових платежів), механізму їх оплати вносяться... не пізніше ніж за шість місяців до початку бюджетного року й набирають сили з початку нового бюджетного року»? І хто дозволив їм порушувати прийняттям чергових законопроектів про внесення змін №8373, 8373-1 і 8505, які подані на реєстрацію у ВР відповідно 1, 28 і 29 листопада, і вже обіцяють змінити правила гри на ринках із 1 січня 2006 року?

Назустріч бізнесу...

Обіцянки, які так щедро роздавалися бізнесу з високих трибун упродовж року (про зниження податкового тягаря, про податкові канікули, про партнерство, нарешті), так і залишилися обіцянками. Що таке партнерство бізнесу й влади, багато підприємців відчули в березні, коли повторним прийняттям бюджету-2005 депутати радикально перекроїли фіскальну систему і заднім числом ввели в дію. Крики, скарги, обурення, волання до здорового глузду, звернення в суд і ледь не в ООН... Однак життя триває.

Цього разу уряду вистачило здорового глузду відокремити закон про бюджет від нав’язливих змін у податкове законодавство. Отже, у курсі, що зміна податкових ставок і механізм стягування податків і зборів не можуть уводитися законом про Держбюджет. Жадані зміни вирішили ввести законом. Щоправда, дозволені законом терміни депутати явно зірвали, але відступати не збираються, попри те що бюджет-2006 зверстаний на старій податковій базі.

…спиною вперед

Автори споріднених законопроектів обіцяють одним махом удосконалити порядок обчислення і сплати ПДВ, плати за землю, оподаткування операцій із продажу об’єктів нерухомості, оренду державної та комунальної власності, порядок погашення зобов’язань платників перед бюджетом… Мають намір збільшити ставки акцизу на алкоголь, пиво, тютюнові вироби, а також змінити вартість ліцензії й водночас ввести додатковий платіж на виробництво і торгівлю спиртом, алкоголем і тютюном.

Отже, підприємства, які вже зверстали свої бюджети-2006 (зазвичай це відбувається в серпні—вересні. — Авт.), поквапилися. Без корекції планів, скоріш за все, не обійдеться. Причому ще не відомо, в якій сфері бізнес постраждає більше: там, де ставки мають намір збільшити, чи навпаки. Наприклад, вітчизняні автовиробники навряд чи зрадіють від зменшення на 5% ставок на ввезення імпортних автомобілів (нових і б/в). Держава вперто ігнорує той факт, що бізнесу та інвестиціям потрібна стабільність і передбачуваність, а не робота в стані перманентних фіскальних коливань (у будь-який бік) і войовничого популізму.

Цікаво, якщо закон усе-таки з’явиться, як відреагує гарант Конституції? Адже було обіцяно знизити податки, якщо не в 2005-му, то в 2006 році точно. А виходить, що не буде забезпечено навіть стабільність чинних. Хоча бюджет від цього лише виграє. Не даремно ж Головне науково-експертне управління при ВР у своїх висновках попереджує про можливі негативні наслідки на ринках у зв’язку зі збільшенням обсягів контрабандної продукції через зростання фіскального навантаження на легальну підакцизну продукцію.

Коментарі експертів

Ганна ДЕРЕВ’ЯНКО,
виконавчий директор
Європейської бізнес асоціації

— ЄБА, яка представляє інтереси понад 500 компаній, проти проведення щорічних принципових змін системи оподаткування в останній момент. Такі зміни не тільки суперечать законодавству України, а й підривають довіру іноземних інвесторів і українського бізнесу до влади, значно погіршують інвестиційний клімат у країні.

Це принципові питання для членів ЄБА, оскільки успішне проведення господарської діяльності всіма її суб’єктами напряму залежить від стабільності й передбачуваності податкового законодавства в країні.

Ксенія ЛЯПІНА,
голова Ради підприємців при КМУ

— Приймати податкові ініціативи під новий рік вважаю неправильним, якщо, звичайно, вони не покращують умови для бізнесу. Адже не тільки держава верстає бюджет. Навіть середній бізнес, якщо він думає про своє зростання і має стратегію розвитку, планує як мінімум на рік вперед і складає перспективний план на кілька років.

У фінансовому комітеті вважають найреалістичнішим джерелом бюджетних доходів акцизи і йдуть на їх досить серйозне збільшення. Можна було б лояльно поставитися до зростання акцизів, якби при цьому зняли ліцензії хоча б на торгівлю алкоголем і тютюном. А так фактично гине весь малий і середній бізнес у цій сфері. Так, у районних центрах просто не купують ліцензії. Отже, і не торгують легальним товаром.

Треба дуже обережно ставитися до підвищення акцизів на ринку алкоголю і тютюну, пам’ятаючи про існування міжнародної конкуренції. Сталий фіскальний баланс зупинив приплив російської контрабанди в Україну. Та варто його порушити — і негативний процес відновиться.

Мені здається, що попри соціальний популізм парламенту, частина депутатів, які тверезо мислять, розуміє: час подібних змін уже минув.

Валентина ХОМЕНКО,
генеральний директор асоціації
«Укртютюн»

— На жаль, в останні роки вже стало практикою всупереч положенням Бюджетного кодексу і Закону «Про систему оподаткування», змінювати ставки податків, порушуючи граничні терміни для внесення таких змін.

Оскільки законослухняні представники великого бізнесу, як правило, планують свою діяльність на довгостроковій основі, непрогнозованість податків, відсутність перехідних періодів для адаптації бізнесу негативно впливають на господарську діяльність насамперед великих іноземних і вітчизняних інвесторів.

Переконана, суворе дотримання вимог чинного законодавства в частині зміни податкових законів принесе лише вигоду як для суб’єктів господарювання, так і для держави в цілому.

Галина КОРЕНЬКОВА,
генеральний директор асоціації
«Укрпиво»

— Практика підвищення акцизів перед новим роком, яка не має нічого спільного з чинним законодавством, уже стає правилом. А у випадку з пивом акциз узагалі підвищують вдруге. Цього року він уже був збільшений на 17% (до 27 коп. за літр). Тепер законодавці намагаються отримати з галузі 30 коп. Хтось може сказати, що це дрібниці. Однак, по-перше, потрібно враховувати, що на цю дрібницю буде нараховано 20% ПДВ. По-друге, почнеться вимивання оборотних коштів підприємств, тому що акциз сплачується ще до реалізації продукції кінцевому споживачу. Не можна не забувати й про високу конкуренцію в галузі. Уже нині можна прогнозувати, що найбільше постраждають малі й середні підприємства в регіонах. Замість обіцяного зростання робочих місць там очікується скорочення зайнятості.

Володимир ДЕМЧАК,
директор Асоціації СОВАТ

— Бізнес хоче розуміти демократію як владу Закону, а не тільки як свободу слова. Поспішна зміна правил гри для споживачів спирту, алкоголю і тютюну поставить у безвихідь підприємства, які зверстали свої виробничі програми ще у вересні. Стабільна робота виробників алкоголю і тютюну в попередні роки забезпечувала значні надходження в бюджет, які перевищують збільшення ставок акцизу. Не можна порушувати цю стабільність. Для цього необхідно лишень виконати вимогу Закону, як обіцяли Майдану.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі