СЕРГІЙ ЄРМІЛОВ: «ВІРЮ, ЩО ВСЕ ЗАДУМАНЕ МОЖНА РЕАЛІЗУВАТИ»

Поділитися
22 грудня традиційно учасники енергоринку святкують День енергетика. Враховуючи, що саме електрое...

22 грудня традиційно учасники енергоринку святкують День енергетика. Враховуючи, що саме електроенергетична галузь об’єднує всіх учасників ПЕК та й взагалі сегменти економіки, «ДТ» звернулося до міністра палива та енергетики України Сергія ЄРМІЛОВА й попросило дати оцінку найголовнішим моментам у роботі вітчизняного енергоринку протягом року, що минає.

Наразі приєднуємося до привітань на адресу працівників енергетичної галузі.

— Нинішній рік став серйозним випробуванням для української енергосистеми та фахівців галузі, але у цілому ПЕК продемонстрував свою міцність, надійність, спроможність функціонувати на належному рівні й виконувати поставлені перед ним завдання. Задовольняючи зростаючі потреби економіки в енергетичних ресурсах, водночас вдалося поліпшити фінансово-економічний стан підприємств енергетики. Серед численних проблем, які довелося розв’язувати, —удосконалення роботи Оптового ринку електроенергії, зниження рівня витрат в електричних мережах і особливо зростання рівня розрахунків за енергоносії.

Покращення платіжної дисципліни споживачів та досягнення середньоєвропейського рівня розрахунків за спожиту електроенергію сприяло фінансово-економічному оздоровленню підприємств галузі та втіленню низки важливих заходів. Зокрема, підвищено рівень безпеки та експлуатаційної надійності атомних станцій, збільшено коефіцієнт використання встановленої потужності АЕС на 3,2% до 78,4%, продовжується добудова енергоблоків на Хмельницькій та Рівненській АЕС. На реалізацію заходів з підвищення безпеки експлуатації АЕС за січень—жовтень 2003 року виділено 473,7 млн. грн. бюджетних коштів.

До досягнень нинішнього року можна віднести і вихід на фінішну пряму пілотного проекту з реконструкції енергоблоків на Зміївській та Старобешевській ТЕС. Реальні здобутки маємо й на рівні міжнародного співробітництва: успішно завершилась річна випробувальна робота частини енергосистеми України («Бурштинський енергоостров») у паралельному режимі з європейським енергооб’єднанням UCTE, що дозволило підключитися до UCTE вже на постійній основі.

За січень—листопад експортовано 3,9 млрд. кВт·г електроенергії, що в 1,6 разу більше порівняно з відповідним періодом минулого року.

Багато зроблено для розширення використання нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії, що заслуговує окремої розмови.

Зниження рівня технологічних втрат в електромережах протягом десяти місяців поточного року спричинило енергозберігаючий ефект загальним обсягом 910 млн. кВт·г.

2003 року вперше після тривалої депресії вугільної галузі зламано негативну тенденцію скорочення обсягів видобутку вугілля: якщо у першому кварталі темп скорочення складав 12%, у другому — 4%, то за результатами третього кварталу нарощення вуглевидобутку склало 1,5% порівняно з відповідним періодом 2002 року.

Внаслідок реорганізації вторинний ринок вугілля різко скоротився, усунуто значну частину бартерних схем. Як результат — рівень розрахунків за вугільну продукцію всіх категорій споживачів зріс до 89,5% у січні—листопаді 2003 р., а енергогенеруючих компаній — до 99%. Цю позитивну тенденцію має закріпити новостворений Оптовий ринок енергетичного вугілля (ОРЕВ), установчі збори якого відбулися у листопаді. Бажання приєднатися до цієї угоди виявили близько 40 підприємств України, які функціонують на ринку вугілля.

Мінпаливенерго сконцентрувало увагу на розв’язанні найскладнішої проблеми — погашенні заборгованості із заробітної плати шахтарям, яка накопичилась за усі попередні роки і перевищує 1 млрд. грн. Застосовані антикризові заходи змінили ситуацію, покращилися розрахунки ТЕС за вугілля, шахти отримали гроші і почали скорочувати заборгованість перед шахтарями. Протягом квітня—листопада заборгованість зменшено на 128 млн. грн. А скорочення заборгованості з регресних виплат і одноразової допомоги склало 78,5 млн. грн.

Програма реорганізації вугільної промисловості, яку реалізує міністерство, дозволить уже на початку наступного року збалансувати всі вугільні підприємства та до початку 2005 року повністю розрахуватися з шахтарями й забути про боргову проблему раз і назавжди. Це абсолютно реально з урахуванням прийнятого Верховною Радою держбюджету у комплексі з програмою запровадження ОРЕВ.

З часом мають бути створені такі умови, за яких видобуток вугілля стане вигідним. З початку нинішнього року скорочується різниця між собівартістю вугілля та його ринковою ціною. Якщо у січні вона складала 47 грн. за тонну, то сьогодні вона знизилась до 19 грн. Тобто фінансовий дефіцит вугільної галузі зменшився вдвічі. Поступово вугледобувні підприємства зможуть відмовитися від державної підтримки на собівартість вугілля, спрямовуючи кошти на розвиток технічної бази. Наступний рік має бути переломним у вугільній промисловості.

У 2004 році на нас чекає величезний обсяг роботи з подальшого розвитку ринку енергоресурсів, запровадження ринкових механізмів у ПЕК.

Зараз ми націлені на подальше поглиблення інтеграції в Європу всієї української енергетики... Головне — закріпити всі досягнення 2003 року та продовжити роботу з удосконалення оптового ринку електроенергії, оптимізації тарифної політики, доведення рівня розрахунків на енергоринку до 100%.

Маю підстави сподіватися, що задумане можна реалізувати. Таку впевненість мені дає професіоналізм та досвід багатотисячного колективу галузі, його самовідданість та наявні зрушення, які відбулися нинішнього року у паливно-енергетичному комплексі. Потрібен тільки час і підтримка з боку наших законодавців, від яких залежить прийняття життєво важливих для функціонування галузі законів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі