Що винен — віддати повинен - Економіка - dt.ua

Що винен — віддати повинен

8 вересня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №34, 8 вересня-15 вересня

У №32 «ДТ» порушило наболілу тему розбазарювання активів Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» (ЧМП)...

У №32 «ДТ» порушило наболілу тему розбазарювання активів Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» (ЧМП). Адже попри оптимістичні заяви президента ЧМП Євгена Кожевіна про те, що пароплавство невдовзі відродиться, фінансові показники компанії красномовно свідчать про протилежне: найбільше в минулому судноплавне підприємство Європи нині переживає глибоку кризу. Доходи компанії скоротилися з мільярда до 2,6 млн. дол., тобто в 384 разу. Заборгованість компанії перед кредиторами зросла до 56 млн. грн. (11,1 млн. дол.). При цьому ситуацію загального спаду можуть погіршити і досить ризиковані непрофільні проекти керівництва компанії. Приміром, пароплавство тепер випускає вироби з дорогоцінних металів, а незабаром, згідно з заявами Євгена Кожевіна, візьметься будувати ще й житло в Одесі. Цей проект передбачає отримання кредиту в розмірі 2,2 млрд. грн., який тільки збільшує борги пароплавства.

У відповідь на опубліковану статтю «Сухопутне пароплавство. Від флотилії Чорноморського морського пароплавства залишилися тільки два судна» до редакції «ДТ» надійшов лист, підписаний керівництвом Ради ветеранів флоту, Ради клубу капітанів і старших механіків ЧМП, профспілки пароплавства. У зверненні керівники перелічених організацій виступають на захист пана Кожевіна від безпідставних, на їхню думку, обвинувачень. Зокрема ставиться під сумнів наявність заборгованості пароплавства із зарплати.

Тим часом факт і суму цієї заборгованості оприлюднив сам Євген Кожевін під час його прес-конференції в травні ц.р. Та й автори листа нещодавно зверталися до президента України, констатуючи, що «не виплачена в повному обсязі заробітна плата колишнім працівникам пароплавства».

Слід згадати і про результати аудиту ЧМП Одеським обласним контрольно-ревізійним управлінням. «2,9 млн. грн., виділених державою на погашення боргів із зарплати працівникам, пішли, всупереч їхньому цільовому призначенню, на зовсім інші виплати — погашення боргів ЧМП перед різними комерційними структурами», — повідомив начальник КРУ в Одеській області Анатолій Яровий на прес-конференції, присвяченій результатам роботи підвідомчої йому служби.

Ще одним аргументом на користь пана Кожевіна його захисники вважають те, що нинішній керівник підприємства нібито припинив розбазарювати активи пароплавства. Тим часом факти свідчать про протилежне. Так, у травні цього року було ухвалено рішення про передачу автобази ЧМП у відання Одеського морського порту. Про це 12 травня в інтерв’ю агентству УНІАН сказав директор порту Микола Павлюк.

Не заперечує втрати активів і сам Євген Кожевін. Третього лютого 2005 року він, як передає інформаційне агентство «Українські новини», повідомив про продаж п’яти споруд, що належать пароплавству.

Деякими фактами передачі активів ЧМП зацікавилися і правоохоронні органи.

У вересні 2005 працівники МВС в Одеській області порушили кримінальну справу проти керівників ЧМП за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 статті 191 КК України — привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Третього квітня 2005 року департамент зв’язків із громадськістю МВС України повідомив про порушення кримінальної справи за статтею 364 ч. 2 КК України (зловживання владою або службовим становищем) і за статтею 366 ч. 3 КК України (службова підробка) щодо передачі оздоровчого комплексу на узбережжі Одеси площею 5,3 гектара певному ТОВ — його назва в інтересах слідства не розголошується.

Наприкінці 2004 року управління СБУ в Одеській області порушило кримінальну справу за фактом розтрати 200 тис. дол. посадовцями ЧМП шляхом службової підробки та зловживання службовим становищем. А минулого, 2005, року, СБУ виявила ще одне порушення. ЧМП переказало на рахунок однієї київської компанії 700 тис. грн. за нібито надані юридичні послуги. Як з’ясували представники правопорядку, попри те, що ці послуги не були надані, посадовці ЧМП підписали акт про виконання робіт. Про це заявив керівник прес-центру УСБУ в Одеській області Володимир Романенко. Як повідомили «ДТ» в Одеському обласному КРУ, за фактами зловживання службовим становищем і службової підробки, що спричинили розтрату державних коштів, порушено кримінальну справу.

«18.08.2006 року роботу Євгена Кожевіна як керуючого санацією ЧМП визнано задовільною й одностайно схвалено на засіданні комітету кредиторів», — повідомляється в листі, отриманому редакцією.

Нагадаємо, що на цей час заборгованість ЧМП перед кредиторами становить 56 млн. грн. Оскільки керівництво пароплавства заявило, що фінансове становище підприємства не дозволяє розплатитися з боргами, кредитори, а їх у підприємства загалом 17, запропонували план реанімації ЧМП — санацію, що передбачає систему заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення компанії. Євген Кожевін від санації навідріз відмовився, оскільки, відповідно до його заяв, вона призведе до розвалу ЧПМ, а крім того, на його думку, загрожує витіканням державної таємниці і є ударом по іміджу президента України і всієї держави.

У лютому цього року Господарський суд Одеської області все ж оголосив початок процедури санації. Суд дійшов висновку, що Кожевін не здатний відновити платоспроможність ЧМП, і усунув його від обов’язків керівника компанії. Слід зазначити, що це засідання супроводжувалося пікетом Ради ветеранів флоту і профспілки пароплавства, представники яких вимагали відмовитися від санації, оскільки вона призведе до загибелі ЧМП.

Тим часом Владислав Іванов, призначений судом санатором, не встиг стати до роботи. У квітні Апеляційний господарський суд Одеської області виніс ухвалу, відповідно до якої пана Іванова було усунуто від виконання обов’язків санатора ЧМП, а керуючим санацією став Євген Кожевін. Слід зазначити, що цей суд ухвалив рішення, ухвалювати яке він був неправомочний. У його компетенції – лише оцінити рішення суду нижчої інстанції.

Після призначення нового санатора переобрали комітет кредиторів — за дивним збігом обставин у комітеті залишилися тільки три компанії. Причому всі — іноземні. Решту кредиторів з комітету було виключено. Тепер же з’ясовується, що кредитори, які залишилися, затвердили план санації. Відповідно до законодавства України, затвердження такого плану означає, що активи компанії переходять в управління кредиторів, у даному разі — не найбільших і серед яких до того ж немає жодної вітчизняної компанії.

А Євген Кожевін, котрий раніше стверджував, що санація загрожує національній безпеці, сьогодні, судячи з усього, змінив свою позицію. Та й Рада ветеранів флоту і профспілка пароплавства, які раніше стверджували, що санація призведе до загибелі ЧМП, тепер кажуть про неї як про досягнення. Тим часом активи ЧМП, що оцінюються в 256 млн. грн., тепер можуть опинитися в руках іноземних компаній.

Втім, щоб плани нинішніх санаторів ЧМП здійснилися, необхідна ухвала Вищого господарського суду, який згідно із законодавством має затвердити план санації. Однак на сьогодні засідання з цього питання провести неможливо, оскільки цей суд зараз розглядає законність рішення Апеляційного господарського суду Одеської області про призначення санатором Євгена Кожевіна.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво