Саудівська Аравія на межі зміни влади і потребує економічних реформ – FT

Поділитися
Саудівська Аравія на межі зміни влади і потребує економічних реформ – FT Король Салман робить ставку на молодшого сина, який ризикує налаштувати проти себе населення. Ілюстрація
Молодший принц намагається запровадити необхідні і болючі реформи, які можуть налаштувати мешканців королівства проти нього.

В Ер-Ріяді команда технократів додають останні штрихи до плану порятунку економіки Саудівської Аравії. Завдяки цілій армії високооплачуваних західних консультантів пустельне королівство визначило дуже щедрі урядові видатки на мільярди доларів, які воно більше не може собі дозволити.

Через десять місяців після коронації, 79-річний король Салман бін-Абдулазіз постав перед викликом початку нової ери в ефективному управлінні Саудівською Аравією. Найбільший видобувач нафти світу і давній союзник США прийняв політику, яка захищає скоріше його частку на ринку, а ніж ціну бареля, яка з липня 2014 обвалилася на половину.

Але попри те, що удар зменшення цін на нафту був пом'якшений за рахунок валютного держрезервом, розмір якого сягає 640 мільярдів доларів, часи, коли барель коштував 100 доларів минув, а на зміну профіциту в бюджеті прийшов дефіцит.

"Обвал цін на нафту був першим дзвоником. Ми маємо довгу історію поганої управлінської практики через надмірне покладання на продаж нафти", - сказав Financial Times неназваний чиновник в Ер-Ріяді.

Затягування поясу співпала з одним із найбільш складних періодів у історії королівства, коли сунітська монархія втягнулася у регіональну боротьбу сил проти шиїтського Ірану на тлі релігійної напруженості в усьому близькосхідному регіоні. Щоб зміцнити своє лідерство у сунітському світі і посунути Тегеран, Ер-Ріяд у березні запустив військову кампанію у сусідньому Ємені, щоб відбити наступ проіранських бойовиків Хуті.

На тлі повстань у арабському світі, які почалися в 2011 році, Саудівська Аравія позиціонувала себе як останній бастіон стабільності разом на противагу Іраку, Сирії і Ємені, після повалення режимів у яких тисячі сунітських терористів сформували відому нині "Ісламську державу", яка поширила тероризм в регіоні.

"Можна по-різному ставитися до політики Саудівської Аравії, але ї стабільність дійсно важлива", - сказав виданню неназваний західний дипломат в Ер-Ріяді.

Саудівська Аравія впродовж останніх місяців розправилася з гілками "Ісламської держави" на своїй території. Але в той час, як саудити вважають себе жертвами ІД, багато критиків зовні говорять про залежність королівства від клерикального істеблішменту і поширення ваххабітської течії ісламу в світі. І це підштовхує молодих сунітів до радикалізації і вступу до лав джихадистів.

"Картина складається дуже похмура. Чим довше ціни на нафту будуть низькими, а потрясіння в регіоні будуть продовжуватися, тим довше нам доведеться вживати особливі рішення в області безпеки, тим менше в нас є варіантів дій і тим гірша ситуація буде для Саудівської Аравії", - висловив побоювання саудівський бізнесмен.

Всі знають в обличчя трьох головних чоловіків Саудівської Аравії, які виходять на вулицю в Ер-Ріяді, щоб зустрітися з відвідувачами: король Салман стоїть в центрі, з одного боку від нього – його племінник, кронпринц і міністр внутрішніх справ, 56-річний принц Мохаммед бін Наїф, а з іншого боку – його улюблений син і головний спадкоємець престолу 30-річний принц Мохамед бін Салман. Якщо запитати будь-кого у Саудівській Аравії, в чиїх руках зосереджена влада, громадяни країни швидше за все вкажуть на молодшого члена королівської сім'ї.

Мохамед бін Наїф – головний у раді безпеки і впродовж останніх 10 років бореться проти загрози з боку "Аль-Каїди". В цей же час, принц Мохамед бін Салман працює над реструктуризацією саудівської економіки. Як міністр оборони командує операцією в Ємені, а як міністр закордонних справ він головний представник свого батька у міжнародній дипломатії. В цьому році він двічі зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним і один раз з президентом США Бараком Обамою. Він очолює такою королівський суд – найбільш потужний орган абсолютистської монархії. Державна нафтовидобувна компанія Aramco також у підпорядкуванні Мохамеду бін Салману.

Відомий своїм захопленням деталями і даними, молодий принц роками готується замінити свого батька на троні. Він попросив радників визначити області, в яких необхідно провести реформи, а також визначити чиновників, на яких можна було б покласти завдання їхнього втілення. Аналітики одразу помітили діяльність принца після того, як його батько король Салман замінив на троні свого брата короля Абдулу. Ніколи в історії королівства не було в такий короткий термін видано стільки королівських указів щодо змін і призначень нових чиновників.

Король Салман також порушив традицію. Він отримав владу, будучи принцом другого ряду. Чиновники говорять про темпи і підходи до змін в країні з більшою готовністю, ніж це було раніше. Тепер в Ер-Ріяді кажуть, що обвал цін на нафту – це можливість диверсифікувати економіку Саудівської Аравії. В цей же час, зосередження влади в руках принца Мохамеда бін Салмана спричинило розмови про протиріччя і внутрішню боротьбу в королівському домі.

Наближені до дому Саудитів кажуть, що розкол в королівській сім'ї дійсно існує, але ті, хто загрожував королю переворотом, втратили вигідний момент. Більше занепокоєння експертів викликає боротьба між крон-принцем і головним спадкоємцем трону.

"До цього часу були кілька незалежних центрів влади у Саудівській Аравії, кожним з яких керував окремий принц. Ніяких довгострокових планів не будувалося. Тепер існує процес спільного ухвалення рішень, але непокоїть те, що дуже багато влади зосереджено в руках одного конкретного принца", - сказав виданню аналітик з Ер-Ріяду.

Оскільки принц Мохамед бін Салман зміцнив свої позиції у владі, успіх чи провал його економічних планів, а також у єменській військовій кампанії, стане вирішальним моментом для нього самого.

Читайте також: Саудівська Аравія забрала у РФ статус найбільшого постачальника нафти в Китай – Bloomberg

Успіх може виправдати ставку старого короля на свого молодшого сина, чия мета зараз полягає у тому, щоб трансформувати своє захоплення деталями в політичний навик. Провал може погіршити настрій суспільства, посиливши думки, що Мохамед бін Салман занадто молодий, щоб брати на себе серйозні виклики держави.

В цей же час, влада скоротила соціальні виплати на чверть, залучила 27 мільярдів завдяки внутрішнім борговим зобов'язанням у ньому році і розглядає програму випуску міжнародних облігацій у 2016 році. Зменшення на 80 мільярдів скоротить державні витрати до 267 мільярдів доларів, а це означатиме ще глибшу політику економії в наступному році, оскільки річний бюджет наразі розглядається на рівні 229-240 мільярдів доларів.

"Витрати вийшли з-під контролю у той час, як нафта дешевшає. Тому ми пильно дивимося на кожну виплату", - сказав неназваний саудівський чиновник.

Читайте також: Саудівська Аравія направляє танки і БТРи до кордонів з Єменом

Серед пріоритетних змін – енергетичні субсидії, більшість з яких отримують домовласники. Вони обходяться саудівській економіці в 13,2% від ВВП. Чиновники розглядають можливості підвищення не нафтових доходів завдяки підвищенню податків на доходи з продажу і мит. Це означатиме підвищення цін на пальне, електроенергію і воду. І владі доведеться наново перерозподілити соціальні програми для бідного і середнього класу.

Все це може підірвати соціальний контракт між королівською сім'єю і клерикальним істеблішментом, який в обмін на досить низькі ціни для населення підтримував придушення демократичних і антимонархічних рухів. Раніше видання The Times писало, що саудівські принци закликали до "палацового" перевороту.

У трьох відкритих листах принців йдеться про те, що його два спадкоємця маніпулюють 79-річним Салманом, який страждає слабоумством. "Це не секрет, що у короля простежується серйозна проблема зі здоров'ям - психічна, яка зробила його повністю підконтрольним його синові Мохаммаду (бен Салману)", - йдеться в одному з листів, написаному принцом Ібн Саудом Абдулазизом.

Також повідомляється, що 30-річний міністр оборони Мухаммед бін Салман, призначений королем у квітні, також несе відповідальність за державну нафтову компанію Aramco. Крім того, він і наступник Салмана (племінник) міністр внутрішніх справ Мохаммад Наїф нібито використовували печатку короля для впровадження значущих політичних рішень від імені короля, в тому числі, мова йде про участь у війні в Ємені.

Новий король Салман прийшов до влади у січні цього року, після того як його попередник - шостий король Абдалла ібн Абдель Азіз Аль Сауд помер 23 січня на 91-му році життя. У квітні він "звільнив" свого нинішнього спадкоємця принца Мукріна бен Абдель Азіз Аль Сауда, який за сумісництвом обіймав посаду заступника голови ради міністрів країни. Замість нього король присвоїв звання кронпринца - свого нового спадкоємця - міністру внутрішніх справ 55-річного Мохаммеда бен Наїфу, а сина, міністра оборони Мохаммед бен Сальмана, зробив другим й у лінії претендентів на престол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі