РОЗВИТОК І СТАБІЛЬНА РОБОТА ДМК ІМ.ДЗЕРЖИНСЬКОГО — НАДІЯ ЖИТЕЛІВ ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА

Поділитися
Велика приватизація в Україні не проходить без дискусій про те, як і за скільки має продати те чи інше підприємство Фонд держмайна...

Велика приватизація в Україні не проходить без дискусій про те, як і за скільки має продати те чи інше підприємство Фонд держмайна. Не вщухають суперечки між претендентами на стратегічні великі промислові об’єкти й дискусії про ті чи інші інтереси фінансово-промислових груп. Однак приватизація великих промислових об’єктів, стратегічно значимих для держави, має ще один немаловажний аспект: багато таких підприємств відіграють містоутворюючу роль, і від їхньої стабільної роботи і розвитку залежить доля десятків тисяч жителів промислових центрів. Таким підприємством, конкурс з приватизації якого має закінчитися на початку наступного тижня, безумовно, є Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського (м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської обл.).

Останнім часом у засобах масової інформації точаться жваві дискусії про його приватизацію і зацікавленість у комбінаті тієї чи іншої фінансово-промислової групи. Відомо, що стан виробничої бази підприємства критичний — доменні печі фактично відпрацювали свій ресурс, і якщо не провести їхнього капітального ремонту, завод вже наступного року може зупинитися. На меткомбінаті працюють близько 20 тис. чоловік, і його закриття для такого невеликого міста, як Дніпродзержинськ, стане катастрофою.

З огляду на соціальну значимість цього підприємства, Центр соціологічних досліджень при Київському національному університеті ім. Т.Г.Шевченка вперше в Україні провів соціологічне дослідження серед жителів Дніпродзержинська на предмет значимості і впливу роботи меткомбінату на їхнє життя і міста в цілому. У результаті проведеного дослідження було з’ясовано також ставлення жителів міста до приватизації ДМК ім. Дзержинського і їхню думку, як вона має проходити, щоб враховувати інтереси не лише держави та міста, а й простих робітників.

У цілому опитувані респонденти проявили глибоке розуміння важливості ДМК і його впливу на їхнє життя і соціальний розвиток міста. Так, переважна більшість — 84% респондентів — відповіли, що меткомбінат відіграє вирішальну роль і дуже впливає на життя міста. Близько 62% зазначили, що робота заводу безпосередньо впливає на їхнє життя. Ці цифри красномовно свідчать про значимість підприємства для нормального життя Дніпродзержинська. Більшість людей дуже чітко уявляють собі, що може означати для них закриття цього металургійного гіганта. Можлива зупинка підприємства, на думку 82% опитаних, виявиться катастрофою для цілого міста. Якщо ситуація на підприємстві погіршуватиметься, приблизно половина жителів готова до різних форм протесту. У тому числі 34% жителів збиратимуть підписи під колективними листами в органи влади, 24% — братимуть участь у мітингах протесту.

Цілком імовірно, до цього їх підштовхне погіршення роботи підприємства, що негативно позначиться на рівні життя робітників меткомбінату, їхніх сімей. Попри складну ситуацію з його виробничими потужностями, більшість жителів міста зазначають, що комбінат останнім часом працює добре. Близько 54% респондентів відмітили, що останнім часом заробітна плата на підприємстві збільшилася. Звісно, ніхто з опитаних не хотів би, щоб із приватизацією меткомбінату ситуація на ньому погіршилася. Яскравий приклад — сусідній ДМЗ ім. Петровського, де зарплата найнижча в галузі, крім того, існує і заборгованість по її виплатах.

Попри загальне поліпшення економічної ситуації на меткомбінаті ім. Дзержинського, жителі міста усвідомлюють, що в роботі комбінату серйозні проблеми вже існують на сьогодні або можуть виникнути незабаром (48%). Переважна більшість жителів (82%) знає про велику техногенну катастрофу, що сталася на комбінаті кілька років тому, — вибух доменної печі і вважають цілком можливим повторення подібної аварії (73% опитаних). Відповідно до інформації виконувача обов’язки генерального директора меткомбінату Енвера Цктішвілі, критична ситуація на підприємстві викликана передусім тим, що останні капітальні ремонти на доменних печах проводилися 15 років тому. Якщо в найближчі місяці не розпочати реконструкцію і модернізацію доменних печей, то завод зможе працювати лише до квітня наступного року, після чого почнеться його поступова зупинка.

Ситуація на меткомбінаті свідчить про те, що держава на сьогодні не справляється з його проблемами: у неї просто немає коштів на розвиток підприємства. У тому, що держава не зможе вирішити проблеми заводу, упевнені 53% жителів Дніпродзержинська. Таким чином, єдина надія на стабілізацію роботи підприємства і його розвиток пов’язана з приходом приватного власника. На те, що з приходом великого інвестора, котрий вкладе в розвиток комбінату гроші, ситуація зміниться на краще, сподівається 51% жителів міста.

Поінформованість городян у ситуації на ДМК ім. Дзержинського дозволяє їм визначити, на яких умовах має проходити конкурс з приватизації, котрий дозволив би розвиватися і підприємству, і місту. Так, 69% жителів Дніпродзержинська вважають: щоб забезпечити стабільну роботу комбінату, інвестор мусить розробити довгострокову стратегію розвитку ДМК, укласти кошти в поліпшення матеріально-технічної бази підприємства. Особливу важливість для городян має соціальна спрямованість приватизації підприємства. 93% жителів міста вважають, що обов’язковою умовою приватизації має бути наявність у інвестора соціальної програми (поліпшення умов праці, впровадження соціального та медичного страхування).

Очевидно, що такі соціологічні дослідження можуть бути дуже корисними при проведенні приватизації державних, особливо містоутворюючих, підприємств. Вони надають цінну інформацію про соціальний вплив приватизаційних процесів на життя окремих міст і їхніх жителів. Наші сусіди, зокрема Польща й Угорщина, уже давно взяли на озброєння схему приватизації державних підприємств з акцентом на соціальному аспекті. На перше місце вони ставлять вирішення інвестором соціальних завдань на приватизованому підприємстві, а потім дивляться на ціну, яку за нього запропонував покупець. Такий підхід дуже справедливий, його можна застосовувати й в Україні. Інвестор мусить відповідати перед державою за виконання своїх інвестиційних зобов’язань і реалізацію соціальної програми, що дозволить уникнути можливих негативних техногенних і соціальних наслідків приватизації підприємств.

Валентина СЕМЕНЮК,
глава спеціальної контрольної комісії ВР
з питань приватизації

Сьогодні, коли Україна приватизує найпривабливіші підприємства, найважливішим завданням є відсікання різного типу лжеінвесторів — компаній, котрі спочатку обіцяють державі неймовірні гроші за пакет акцій, величезні інвестиції, а потім забудуть про свої обіцянки і займуться викачуванням грошей із підприємства і переведенням їх в офшорні зони. Прикладів такого розвитку подій в Україні безліч, коли лжеінвестори приходили на підприємство і заморожували зарплати, заганяли підприємство в збитки, згортали інвестиційні програми. Я вважаю, що ми просто не вправі допустити цього на ДМК ім. Дзержинського. У цьому сенсі ФДМУ зайняв адекватну позицію і зміг витримати тиск із боку тих сил, які сьогодні не готові до прозорої приватизації.

Так склалося, що в Україні немає центру, котрий ефективно контролював би постприватизаційні процеси. Тому у держави є лише один шанс зробити правильний вибір інвестора в ході конкурсу — змусити його показати, що він відповідає вимогам, пред’явленим державою. Я розумію, що сьогодні не всі українські групи й компанії готові до демонстрації своєї прозорості й досвіду ефективного управління, але колись цей процес треба було починати, тим більше що саме зараз ми починаємо приватизувати дуже великі і дуже важливі об’єкти.

На мій погляд, держава також має створити сприятливіші умови для участі вітчизняного інвестора в приватизації, оскільки він більше зацікавлений у розвитку українських підприємств. Іноземний же інвестор, який приходить в Україну, в будь-якому разі вивозитиме зароблений капітал із країни, оскільки політичні ризики дуже високі. А от вітчизняному інвестору подітися нікуди — він тут живе і тому змушений вкладати кошти в розвиток свого підприємства. При цьому ми повинні виключити можливості участі брудних грошей у приватизаційних процесах. Вітчизняний інвестор мусить показати, що його капітал — чесно зароблені гроші, а це передусім означає, що з них сплачено податки. Інвестор не повинен ховатися десь в офшорних компаніях і виводити гроші з підприємства, як це спостерігається в ряді випадків.

Якщо ж говорити про ціну пакета ДМК ім.Дзержинського, то, щоб уникнути всякого роду спекуляцій, слід провести незалежну оцінку його вартості. Це необхідно передусім для того, щоб зняти всілякі спекуляції навколо стартової ціни. Ми повинні бути впевнені в тому, що акції ВАТ «ДМК ім.Дзержинського» продані за чесними і прозорими процедурами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі