РОСІЙСЬКИМ КРЕДИТНИМ РЕЙТИНГОМ — ПО АМЕРИКАНСЬКОМУ ДОЛАРУ - Економіка - dt.ua

РОСІЙСЬКИМ КРЕДИТНИМ РЕЙТИНГОМ — ПО АМЕРИКАНСЬКОМУ ДОЛАРУ

17 жовтня, 2003, 00:00 Роздрукувати Випуск №40, 17 жовтня-24 жовтня

Присвоєння міжнародним агентством Moody’s Investors Service першого в історії Росії інвестиційного кредитного рейтингу заскочило зненацька більшість учасників фондового ринку...

Присвоєння міжнародним агентством Moody’s Investors Service першого в історії Росії інвестиційного кредитного рейтингу заскочило зненацька більшість учасників фондового ринку. Попри те, що про значне поліпшення економічної ситуації і наростання інтересу закордонних інвесторів до російських цінних паперів останнім часом говориться дуже багато, вважалося очевидним, що до президентських виборів зміна рейтингу не відбудеться. І тут такий несподіваний крок із боку одного з найавторитетніших рейтингових агентств. Як відзначили багато аналітиків, цей факт дозволяє говорити про те, що кредитоспроможність Росії вже не залежить від зміни політичного керівництва (риса, властива економікам розвинених країн). Або ж про те, що спеціалісти «передового» агентства впевнені: прийдешні вибори ніяких політичних пертурбацій не принесуть. Хай там як, а новий рейтинговий статус нашої північної сусідки викличе дуже серйозні наслідки.

Якщо згадати класичні визначення з підручників економіки, то рейтинги, що присвоюються незалежними агентствами країнам, цінним паперам, банкам, є «простою системою градацій, покликаною полегшити для інвесторів розуміння інвестиційних характеристик». Повірити в це складно не лише нашій людині, цілком позбавленій уродженого інвестиційного інстинкту. Адже й у західній пресі досить докладно розжовується, чим же пахне заміна однієї літерно-цифрової комбінації іншою. Отож, для Росії підвищення її суверенного рейтингу за версією агентства Moody’s відразу на два щаблі — із Ва2 на Ваа3 — означає перехід у якісно новий вимір. Адже досі її рейтинг перебував на спекулятивному рівні, що передбачав досить високий ступінь ризику для потенційного інвестора. Тому, за західними законами, таким консервативним інвесторам, як пенсійні і страхові фонди, працювати на російському фондовому ринку було заборонено. Тепер же це обмеження знімається, і вже найближчим часом очікується, як мінімум, дворазове підвищення обсягів іноземних інвестицій у російську економіку.

З одного боку, це дуже приємна подія. Російський фондовий ринок відреагував на нього блискавичним зльотом цін до історичного максимуму індексу РТС. Попередній рекорд протримався майже шість років, упродовж яких країна встигла пережити дефолт, що наполохав іноземного інвестора, як здавалося тоді, коли й не назавжди, то дуже надовго. Так, ще торік провідні аналітики говорили, що серйозне підвищення кредитного рейтингу Росії стане можливим, мінімум, через 5—10 років. А вона вже зараз отримує можливість брати кредити під дуже низькі відсотки. Адже перестраховувати свої ризики, як раніше, кредиторам уже не доведеться.

З іншого боку, настільки несподіване підвищення інвестиційної довіри викличе певні проблеми. Так, наприклад, різке зниження американського долара на російській біржі — до рівня січня минулого року — змусило Центробанк викупити майже мільярд «зелених». Проте вже наступного дня американська валюта все одно подешевшала ще на 12 копійок. Таке різке зміцнення рубля російських економістів аж ніяк не тішить, і вони терміново шукають вихід із цього становища.

А тим часом представники іншого, не менш впливового рейтингового агентства — Standart&Poor’s — заявили, що присвоєння інвестиційного рейтингу Росії передчасне. Адже їй ще потрібно реформувати свою економіку таким чином, щоб вона не залежала від цін на енергоносії. Та й майбутні вибори не можна залишати поза увагою. Зараз Росія, за версією S&P, має рейтинг ВВ+ — найвищий зі спекулятивних, а все ж таки ще не інвестиційний.

До речі, агентство Moody’s «розщедрилося» не лише стосовно Росії. Україні воно теж пообіцяло підвищити рейтинг. Щоправда, за версією всіх трьох основних агентств (Standard&Poor’s, Moody’s Investors Service і Fitch IBCA — відповідно В, В2 і В+), нам до інвестиційного рівня ще йти та й іти.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво