Ринок оптимістів. Довіру іноземців до українських цінних паперів не змогла серйозно підірвати навіть світова паніка на біржах

Поділитися
Дві третини інвестиційних капіталів, присутніх на фондовому ринку України, — іноземного походження...

Дві третини інвестиційних капіталів, присутніх на фондовому ринку України, — іноземного походження. У цьому ще раз переконують події останніх місяців, які відбувалися на ринку вітчизняних цінних паперів. Два обвали фондових індексів були прямим наслідком світових біржових панік. Водночас український ринок продемонстрував і власний характер. Тверезо оцінюючи ризики світової паніки, інвестори фіксували прибуток і вже через днів два вкладали свої гроші в папери інших емітентів. Корекція з більшості позицій супроводжувалася несподіваним зростанням окремих акцій чи облігацій. Загалом ситуація на ринку свідчить радше про оптимізм гравців, аніж про паніку в їхніх лавах.

Китайський обвал

Найбільше падіння фондовий ринок України пережив у результаті світового обвалу акцій наприкінці лютого. Індекс ПФТС опускався протягом тижня і втратив більш як 152 пункти (19,5%).

Спровокували наймасштабнішу світову фондову кризу з часу терористичної атаки на Нью-Йорк біржі Китаю. Світова паніка почалася з того, що 27 лютого, у вівторок, індекси фондового ринку КНР впали відразу на 9%. Востаннє таке падіння фіксували 1997 року у зв’язку з чутками про смерть Ден Сяопіна. Китайську кризу важко назвати несподіваною. 2006 року індекс Shanghai Composite зріс на 130%, а нинішнього року додав ще 13,4% і напередодні обвалу вперше перевищив рівень 3 тис. пунктів. Злет котирувань спровокував фондову лихоманку серед населення. Щоб купити акції, китайці стали заставляти житло і брати кредити. У січні вони відкривали по 90 тис. брокерських рахунків на день — у 35 разів більше, ніж за рік до того. Комуністичне керівництво Китаю закономірно було стурбоване станом справ. Приводом до активного скидання акцій інвесторами послужила інформація про те, що комісія з ринку цінних паперів Китаю має намір розпочати перевірку учасників ринку за підозрою у шахрайствах, які призвели до його стрімкого зростання. Професійні інвестори вирішили не чекати, доки влада виллє на ринок відро холодної води, і зафіксувати прибуток.

Обвал одного з найпотужніших і найбільш динамічних ринків не міг залишитися непоміченим — усі світові фондові ринки почали зниження. Фондові біржі Євросоюзу закрилися того дня в умовах значного зниження. Головний індекс Лондонської фондової біржі втратив 2,3% своєї вартості, Франкфуртської — 2,96%, Паризької — 3,02%, Міланської — 2,98%, Амстердамської — 2,12%, Брюссельської — 2,91%, Цюріхської — 3,4%. Найбільше постраждали акції європейських компаній, які мають значні інтереси в Китаї. Американський фондовий ринок «схуд» за один день на 600 млрд. доларів, перекресливши всі досягнення 2007 року. Індекс Dow Jones «упав» на 3,3% (мінус 416 пунктів до позначки 12216 пунктів). Негативна динаміка на світових ринках позначилася й на російських індексах. Котирування більшості російських ліквідних акцій, за підсумками торгів, знизились на 2,8—5,1%.

Янкі знову викликали паніку

Другу, менш обвальну, але не менш глобальну, паніку на світових біржах спровокували США. Збурювачем спокою стала макроекономічна статистика Сполучених Штатів. Негативну тенденцію на ринку викликала доповідь Асоціації іпотечних банкірів, згідно з якою, у IV кварталі 2006 року близько 2,57% так званих першокласних позичальників затримали виплати з іпотечних позичок на значний термін. Це найвищий рівень затримки виплат за останніх чотири роки. З боку «низькоякісних» позичальників виплати затримали 13,33%. Результат не забарився — протягом торгів 13 березня індекс Dow Jones упав на 2%. Після чого пішла ланцюгова реакція на великих світових фондових майданчиках — європейські індекси знизилися на 2,5—2,7%. Страхи і побоювання світових інвесторів щодо стійкості американської фінансової системи поширилися й на основні індекси найбільших ринків Азії, де падіння становило 1,5—3%.

Відлунив спад на світових майданчиках і на українському фондовому ринку — за два дні торгів індекс ПФТС втратив відразу 6,2%. Частина фондових компаній вирішили зафіксувати прибуток і продати акції. Тільки 14 березня «блакитні фішки» втратили в ціні у середньому до 11%, хоча були й зворотні тренди — наприклад, акції «Дніпроспецсталі» зросли на 12,5%.

Українців криза
не вразила

Зниження українських фондових індексів не призвело до паніки в лавах інвесторів. Понад те, основна частина гравців вважає корекцію ринку ще недостатньо глибокою. Очікували більшого. Адже якщо з початку року ПФТС зріс на 45% з гаком, то відкоректувався вниз лише на 10%. А коли врахувати, що ринок зростає невпинно вже практично п’ятий місяць, то потенціал для подальшої корекції зберігається. Певною мірою світова паніка на біржах навіть врятувала вітчизняний ринок від потенційно глибшої кризи.

На сьогодні інвестори, схоже, не планують знижувати свою активність. На ринку все ще досить покупців і грошей. Та й цікавих ідей для інвестування поки що вистачає. За оцінками експертів, не мають наміру поки що йти з України і великі іноземні інвестори. Учасники ринку все ще розраховують на початок так званої великої приватизації у країні — розпродаж державних пакетів акцій.

Логіка західних інвесторів

Іноземні інвестори користуються своєю логікою оцінювання перспективності фондових інвестицій. Вони вже практично не звертають уваги на внутрішні політичні сигнали та макроекономічні показники. Оцінюють лише обсяг, зайнятість і потенціал ринку. Українські цінні папери у цьому плані видаються більш ніж перспективними.

Головне питання, яке викликає сьогодні досить бурхливі дискусії, — чи справді «перегрітий» український ринок акцій і наскільки. Якщо вітчизняні інвесткомпанії практично одностайно заявляють, що ціна акцій більшості емітентів уже перевищила справедливу на 40—50%, то західні інвестори продовжують говорити, радше, про недооцінення наших паперів. Локомотивом ринку сьогодні є цінні папери трьох секторів: енергетичного, банківського та металургійного.

З початку року акції енергетичного сектора подорожчали майже на 100%. Різкого зниження в цьому секторі не було навіть під час двох корекцій ринку. Інтерес до сектора аналітики пояснюють високим попитом на акції російських енергетиків. Папери українських генеруючих компаній скуповують «за компанію».

У Росії показник EV/Capacity (вартість одиниці потужності) становить 450 дол./кВт. Показник українського ринку значно нижчий — 185 дол./кВт. Українські енергоактиви, на думку західних інвесторів, недооцінені, порівняно з російськими аналогами, тобто є дуже вдалими об’єктами для вкладення коштів. Ще одна причина високого попиту на акції енергетиків — низьке завантаження потужностей (близько 25%). Інвестори справедливо вважають, що в умовах економіки, яка розвивається, попит на електроенергію зростатиме високими темпами і продажі значно зростуть. Оцінюється й перспектива збільшення експорту енергії в Росію та Західну Європу. Серед інших причин називають зростання виробничих і фінансових показників енергетиків, зниження заборгованості, надлишок генеруючих потужностей і, звісно ж, очікувану приватизацію енергетичних компаній. Фонд держмайна вже остаточно узгодив із Міністерством палива й енергетики список із 16 обл­енерго, акції яких планується продати 2007 року.

Аналогічна картина, на думку західних гравців, спостерігається у банківському і металургійному секторах. Рентабельність бізнесу тут у кілька разів вища, ніж в аналогічних компаніях сусідніх із Україною країн, зокрема і в Росії. А статус економіки, що розвивається, дозволяє говорити про перспективність цих інвестицій.

Вперед, до нових рекордів!

У березні-квітні позитивно вплинути на ринок, мабуть, зможуть корпоративні новини від окремо взятих емітентів, насамперед виплати дивідендів, позитивні фінансові результати за минулий рік. Підсумкові збори акціонерів проведено ще далеко не на всіх підприємствах, зокрема і «блакитних фішках».

Головна ж умова для процвітання ринку — нормалізація ситуації на світових фондових майданчиках, а також політична й економічна стабільність у країні. З початку року нерезиденти значно збільшили свої ліміти в Україну й готові купувати акції, щойно ціни повернуться на прийнятні рівні. У такій ситуації індекс ПФТС може вже в березні досягти значень, які були до «китайського чорного вівторка». Погіршення обстановки на фондовому ринку прогнозується лише у разі надзвичайно нестабільної ситуації в країні і справжньої політичної конфронтації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі