Ринок акцій сповнений оптимізму

Поділитися
Осінні песимістичні прогнози учасників фондового ринку не виправдалися. У жовтні на організованому фондовому ринку несподівано для фінансових аналітиків відновилося зростання котувань...

Осінні песимістичні прогнози учасників фондового ринку не виправдалися. У жовтні на організованому фондовому ринку несподівано для фінансових аналітиків відновилося зростання котувань. Цьому сприяли як зовнішні чинники (зростання практично всіх світових фондових індексів), так і внутрішні події, сприйняті ринком як позитивні сигнали. Оптимізму інвесторам додали й повідомлення про остаточну ціну і гарантовані поставки імпортного газу на 2007 рік, а також перспективи щодо безболісного схвалення Верховною Радою бюджету наступного року та пакета законів, необхідних для вступу України до СОТ. Окрім того, у жовтні рейтингова агенція Fitch підняла рейтинг України зі «стабільного» до «позитивного», що різко підвищило привабливість українських активів в очах закордонних портфельних інвесторів.

Енергетика знову популярна

Першою ластівкою стало подорожчання в першій половині місяця акцій «Київенерго» на 46,3% за ціною попиту. Торговців надихнули результати проведених 10 жовтня зборів акціонерів підприємства. Стало відомо, що орендовані ТЕЦ у «Київенерго» не заберуть. Вирішено було, що їхню долю визначить тендер, який має відбутися лише наступного року. Оптимізму інвесторам додав також значний стрибок тарифів на електроенергію, що змусило їх із новим інтересом поглянути на акції енергетичних компаній. У подальшому весь місяць індекс ПФТС зростав багато в чому саме завдяки акціям обленерго. Особливо стрімке зростання ринку почалося в другій половині жовтня.

Спочатку інвесторів надихнули перспективи нарощування Україною експорту електроенергії. Насамперед — поновлення вже 2006 року поставок електроенергії з України до Росії. Європейські ж аналітики підкинули ринку ідею про неминуче зростання експорту електроенергії на Захід. На думку іноземних спеціалістів, закупівля електроенергії в Україні протягом певного часу може бути ледь не єдиною можливістю подолання енергодефіциту в Євросоюзі. Позитивною новиною також став законопроект Мінпаливенерго, спрямований на збільшення відрахувань компаній ПЕК на інвестиційні програми за рахунок зменшення бази оподаткування.

Однак радикально акції енергокомпаній підскочили в ціні завдяки заяві голови Фонду держмайна Валентини Семенюк про підготовку пакетів акцій енергетичних компаній до біржової приватизації. Керівник приватизаційного відомства навіть пообіцяла за рахунок цього виконати хронічно невиконуваний план із надходжень від приватизації до бюджету-2006 (за плану в 2,1 млрд. гривень, поки що зібрано лише близько 350 млн.). За її словами, на продаж виставлять міноритарні пакети від 5 до 25% акцій двадцяти однієї енергокомпанії загальною номінальною вартістю 300 млн. гривень. За ринковою ціною акцій у ПФТС загальна вартість цих акцій складе 1,4 млрд. гривень.

Банки приваблюють прибутком

Другим «локомотивом» ринку стали акції банківських установ. У першій половині місяця подорожчали акції «Райффайзен банку Аваль» завдяки затвердженню ДКЦПФР результатів додемісії банку на 600 млн. гривень.

Із другої половини жовтня акції банків стали лідерами за обсягом торгів. Зростали й котування паперів банківського сектора. Тільки з 16 по 20 жовтня акції «Райффайзен банку Аваль» подорожчали за котуваннями попиту на 6,2%, Укрсоцбанку — на 1,8%. Інтерес інвесторів був зумовлений продемонстрованою високою рентабельністю цих банків. За вісім місяців цього року чистий прибуток «Авалю» склав 245,5 млн. гривень (за аналогічний період минулого року — 9,4 млн.), Укрсоцбанку — 194,7 млн. гривень (55,2 млн.). Рентабельність активів Укрсоцбанку порівняно із січнем—серпнем минулого року збільшилася більш ніж удвічі, а «Райффайзен банку Аваль» — більш ніж у 15 разів.

Робота над помилками

Деякого оптимізму ринку акцій додали надії на відновлення справедливості в двох запорізьких компаніях, які стали аутсайдерами ринку через корпоративні скандали між мажоритарними й міноритарними акціонерами.

У першій половині місяця з’явилася надія у міноритарних акціонерів «Запоріжсталі». Господарський суд Києва за позовом кіпрської компанії Renaissance Securities (Cyprus) Ltd (російська інвестиційна група «Ренесанс капітал») визнав недійсним рішення зборів акціонерів ВАТ «Запоріжсталь» від 7 червня 2006 року про додемісію акцій і приєднання п’яти компаній (ТД «Запоріжсталь», ТОВ «Стіл трек», ТОВ «Торговий будинок вогнетривів», ВТП «Запоріжсталь-Інвест-Торгпром», ТОВ «Центросталь»). Таке рішення обгрунтоване тим, що в ході зборів не було подано вичерпну інформацію про приєднувані підприємства, а міноритарних акціонерів не допустили в залу для голосування. Учасники ринку акцій гадають, що крапку в конфлікті може поставити участь міноритаріїв у додемісії. Позабіржовий ринок на судове рішення відреагував позитивно — акції «Запоріжсталі» подорожчали на 50% (до 3 гривень). Щоправда, на індексі ПФТС ця новина не позначилася — обіг акцій «Запоріжсталі» на біржі був припинений ще в липні у зв’язку з корпоративним скандалом.

Слідом за акціями «Запоріжсталі» на 42% за ціною купівлі (до 5,7 гривень за акцію) подорожчали акції «Запоріжкоксу», відреагувавши на рішення зборів акціонерів відмовитися від збільшення статутного фонду в 9,2 разу шляхом додаткового випуску акцій із метою обміну на частки приєднуваного ТОВ «ЗАРС». Акціонери «Запоріжкоксу» до того ж ухвалили рішення про виплату дивідендів за 2005 рік.

Прогнози

Аналітики прогнозують, що наступного року індекс ПФТС зросте як мінімум на 15—25%. Подорожчанню вітчизняних акцій сприятиме зростання світових фондових ринків. Зростають усі провідні індекси фондових ринків планети, а Dow Jones і зовсім побиває історичні рекорди. У найближчі місяці зростання індексу ПФТС можуть забезпечити акції «Укрнафти», «Укртелекому» й «Міттал Стіл Кривий Ріг». Зараз вартість цих паперів на 20—30% нижча від їхніх рекордних значень. Минулого тижня ціна попиту на акції «Міттал Стіл Кривий Ріг» зросла на 2,7%. Це дозволило компанії вийти на перше місце за розміром ринкової капіталізації (17,1 млрд. гривень), відтиснувши АТ «Укрнафта» й «Укртелеком». У найближчій перспективі продовжать зростати акції енергетичних компаній, передусім обленерго. Також аналітики очікують зростання котувань компаній металургійного й машинобудівного сектора.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі