Ринок акцій прокинувся раніше, ніж очікувалося. Восени фондовий ринок має всі шанси вирости на 20–30%

Поділитися
Розв’язання політичної кризи та затвердження нового складу Кабінету міністрів справили на втомлену від політичних баталій Україну благодійно-заспокійливий вплив...

Розв’язання політичної кризи та затвердження нового складу Кабінету міністрів справили на втомлену від політичних баталій Україну благодійно-заспокійливий вплив. Головним для суспільства стало не те, хто став прем’єр-міністром, а те, що він урешті-решт з’явився. Відразу якось несподівано з’ясувалося, що й з економікою в нас усе гаразд. І інфляція в нормі, і ВВП зростає швидше, ніж очікувалося, і ціни на газ до кінця року, скоріш за все, залишаться стабільними.

Фондовий ринок України, позитивно оцінивши ситуацію, що склалася, відреагував практично відразу. За період із 2 по 10 серпня індекс ПФТС виріс одразу з 379 до 417 пунктів. Щоправда, наступного тижня індекс призупинив своє зростання і навіть, за рахунок корекції, яка розпочалася, втратив частки відсотка, закрившись на рівні в 414,12 пункту. Зате обсяг торгів акціями за цей самий тиждень збільшився майже вдвічі. Найдивовижніше те, що таке оптимістичне зростання ринку відбувалося на тлі затишшя ділової активності, традиційного для літа (і серпня особливо).

Нагадаємо, абсолютний рекорд індекс ПФТС поставив 12 травня, зупинившись на позначці 464,8 пункту. Надто тривалі невдалі спроби сформувати «помаранчеву» парламентську коаліцію в комплексі зі зниженням ділової активності й падінням міжнародних фондових індексів обернулися для ринку українських акцій втратою близько 19% загальної вартості цінних паперів. Індекс ПФТС станом на 12 липня опустився до позначки 377,4 пункту. Нинішнє пробудження ринку наразі не повернуло йому втрачених травневих позицій, проте вселило в учасників ринку впевненість у тому, що це станеться вже незабаром. Попри літній провал, збільшення індексу ПФТС по відношенню до початку року становить на сьогодні майже 21%. Черговий потужний ривок аналітики ринку прогнозують на осінь, коли на ринок вийдуть іноземні інвестори і звернуть увагу на акції другого і третього ешелонів, які на сьогодні сильно недооцінені й, відповідно, мають величезний потенціал зростання.

У разі розвитку сприятливого сценарію акції першого ешелону можуть зрости на 15–20%, другого — на 40–50%. Загалом до кінця року, за прогнозами фахівців, ринок має всі шанси вирости на 20–30%. Схоже, для довгострокового збереження позитивної динаміки українського фондового ринку складається дедалі сприятливіша ситуація. Політична стабілізація на тлі впевненого економічного зростання, викликаного сприятливою кон’юнктурою на зовнішніх ринках, дозволяє очікувати збільшення капіталізації українських компаній нинішнього року.

На сьогодні найбільшу увагу інвестори приділяють «блакитним фішкам». Різкий стрибок цін на нафту після новин про припинення видобутку нафти на найбільшому в США нафтовому родовищі Прадхо-Бей (Аляска) істотно підтримав котирування акцій «Укрнафти». Протягом перших двох тижнів серпня вони зросли за ціною попиту на 10,5% (до 341 грн. за акцію), за ціною пропозиції – на 11% (до 344 грн. за акцію), а за ціною останньої угоди на – 10,9% (до 343,5 грн. за акцію). Зростання тарифів на електроенергію для населення підтримали вітчизняні обленерго. Найбільше зростання цін було зафіксовано на акції «Західенерго». Вони зросли протягом першого тижня серпня за ціною попиту на 4,76% (до 154 грн. за акцію), за ціною пропозиції — на 2,63% (до 156 грн. за акцію). Після чималої перерви знову було відзначено зростання котирувань у металургії. Позитивно впливає на поліпшення виробничих показників українських металургійних підприємств сприятлива кон’юнктура зовнішніх ринків. Подорожчали акції компанії «Азовсталь» і Маріупольського металургійного комбінату. Акції «Азовсталі» подорожчали минулого тижня на 1,08% (до 1,87 грн. за акцію). За акціями MMK було відзначено зростання котирувань на 6,18% за ціною останньої угоди (до 2,633 грн. за акцію), при цьому почала відновлюватися й ліквідність акцій.

Очевидно, акції першого ешелону залишатимуться найпривабливішими для інвесторів на найближчі кілька місяців. У короткостроковому періоді саме «блакитні фішки» можуть показати найбільше зростання. Утім, уже за два-три місяці учасники ринку очікують зростання нижніх ешелонів. Із компаній другого ешелону найбільший потенціал зростання, на думку аналітиків ринку, мають акції компаній у будівельному, машинобудівному й енергетичному секторах.

І все-таки основними чинниками, які визначають розвиток фондового ринку в решту місяців нинішнього року, стануть конкретні дії нового уряду та відносини України з Росією та Євросоюзом. Як правило, перші сто днів роботи будь-якого Кабінету міністрів в Україні ринок оцінює позитивно і з оптимізмом. Іноземні інвестори не стануть винятком. У них свої методи оцінювання демократичності влади. Більшість із них глибоко не вникає в особливості українського політичного процесу й у хитросплетіння взаємин наших політичних лідерів. Тому поява уряду на чолі з представниками національного промислового капіталу видається їм цілком природною. Настрої іноземців, скоріш за все, й визначатимуть ситуацію на фондовому ринку до кінця року. Якщо в країні буде стабільність, будуть і передумови для зростання ринку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі