Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи
Агропідприємства, які залучали кредитні ресурси в валюті, зазнають чималих збитків.

На сьогоднішній день капіталізація українських аграрних публічних компаній досягла критично низького рівня, і багато хто відкрито говорить про проблеми. Про це в статті для ZN.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

Як пояснює оглядач, понад 70% коштів, що використовуються сільгоспвиробниками, - банківські позички, виконувати зобов'язання за якими через девальвацію стає дедалі складніше. Щорічна потреба АПК в обігових коштах оцінюється приблизно в 10 млрд грн, а потреба галузі в кредитах - майже 250 млрд грн.

"У короткостроковій перспективі від стрибка курсу експортери сільгосппродукції виграли, оскільки, отримавши валюту, вони продали її за вищим курсом. Але агропідприємства, що брали кредити в валюті, справді зазнали збитків. Вони будуть змушені вести переговори про реструктуризацію кредитних виплат. І банки в більшості випадків підуть їм назустріч", - розповів ZN.UA економічний експерт Володимир Тарнай.

"У зв'язку з прив'язкою вартості запчастин і пально-мастильних матеріалів до долара витрати аграріїв збільшилися, і цей тренд триватиме. В середньостроковому періоді на ринку зможуть залишитися ті підприємства, що переорієнтують частину потужностей на європейський ринок. Якщо їм вдасться там закріпитися, у них відкриються можливості для залучення дешевих кредитних ресурсів", - додав Тарнай.

Як зазначає оглядач, на жаль, таких компаній в Україні небагато, і в переважній масі - це великі агрохолдинги, для яких отримання дешевих кредитів також актуальне, але не критичне, як для дрібніших виробників.

Більшість кредитів аграрії беруть на рік під заставу майбутнього врожаю, і складнощі з поверненням позичених коштів виникали навіть у великих компаній.

У той час як одні компанії у вересні відшкодували найбільші обсяги ПДВ ("Райз" Олега Бахматюка - 324,6 млн грн і "Кернел-Трейд" Андрія Веревського - 247,6 млн), інші хором почали говорити про негативні наслідки девальвації. Зокрема, серед них опинилися практично всі члени "Спілки птахівників України" (МХП (Юрія Косюка), АГ "Пан Курчак", ДК Ovostar Union), група компаній "Мілкіленд" Анатолія Юркевича, яка вже не змогла виконати умови кредитної угоди, і група "Креатив" (Станіслава Березкіна), що має заборгованість у 80 млн дол. за торговим фінансуванням.

Про певні проблеми свідчить і зниження дохідності великих агрокомпаній. Так, "Укрлендфармінг" (Олега Бахматюка) за перше півріччя 2014-го задекларував збитки в 1,4 млрд дол. Виробнику і дистриб'ютору молочної продукції "Укрпродукт Груп" Юрія Гордійчука перше півріччя принесло збитки в 3,1 млн дол. А компанія "Мрія" (Івана Гути) й зовсім оголосила технічний дефолт, залишивши кредиторам, як заявляють останні, невиплачений борг у 1 млрд дол. (!), і вступила в конфлікт зі своїм лізингодавцем.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Юлії Самаевой "Бідні" багаті аграрії". !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі