Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи - Економіка - dt.ua

Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи

12 жовтня, 2014, 12:00 Роздрукувати

Агропідприємства, які залучали кредитні ресурси в валюті, зазнають чималих збитків.

Рекордні врожаї не рятують аграріїв від кризи

На сьогоднішній день капіталізація українських аграрних публічних компаній досягла критично низького рівня, і багато хто відкрито говорить про проблеми. Про це в статті для ZN.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

Як пояснює оглядач, понад 70% коштів, що використовуються сільгоспвиробниками, — банківські позички, виконувати зобов'язання за якими через девальвацію стає дедалі складніше. Щорічна потреба АПК в обігових коштах оцінюється приблизно в 10 млрд грн, а потреба галузі в кредитах — майже 250 млрд грн.

"У короткостроковій перспективі від стрибка курсу експортери сільгосппродукції виграли, оскільки, отримавши валюту, вони продали її за вищим курсом. Але агропідприємства, що брали кредити в валюті, справді зазнали збитків. Вони будуть змушені вести переговори про реструктуризацію кредитних виплат. І банки в більшості випадків підуть їм назустріч", - розповів ZN.UA економічний експерт Володимир Тарнай.

"У зв'язку з прив'язкою вартості запчастин і пально-мастильних матеріалів до долара витрати аграріїв збільшилися, і цей тренд триватиме. В середньостроковому періоді на ринку зможуть залишитися ті підприємства, що переорієнтують частину потужностей на європейський ринок. Якщо їм вдасться там закріпитися, у них відкриються можливості для залучення дешевих кредитних ресурсів", - додав Тарнай.

Як зазначає оглядач, на жаль, таких компаній в Україні небагато, і в переважній масі — це великі агрохолдинги, для яких отримання дешевих кредитів також актуальне, але не критичне, як для дрібніших виробників.

Більшість кредитів аграрії беруть на рік під заставу майбутнього врожаю, і складнощі з поверненням позичених коштів виникали навіть у великих компаній.

У той час як одні компанії у вересні відшкодували найбільші обсяги ПДВ ("Райз" Олега Бахматюка — 324,6 млн грн і "Кернел-Трейд" Андрія Веревського — 247,6 млн), інші хором почали говорити про негативні наслідки девальвації. Зокрема, серед них опинилися практично всі члени "Спілки птахівників України" (МХП (Юрія Косюка), АГ "Пан Курчак", ДК Ovostar Union), група компаній "Мілкіленд" Анатолія Юркевича, яка вже не змогла виконати умови кредитної угоди, і група "Креатив" (Станіслава Березкіна), що має заборгованість у 80 млн дол. за торговим фінансуванням.

Про певні проблеми свідчить і зниження дохідності великих агрокомпаній. Так, "Укрлендфармінг" (Олега Бахматюка) за перше півріччя 2014-го задекларував збитки в 1,4 млрд дол. Виробнику і дистриб'ютору молочної продукції "Укрпродукт Груп" Юрія Гордійчука перше півріччя принесло збитки в 3,1 млн дол. А компанія "Мрія" (Івана Гути) й зовсім оголосила технічний дефолт, залишивши кредиторам, як заявляють останні, невиплачений борг у 1 млрд дол. (!), і вступила в конфлікт зі своїм лізингодавцем.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Юлії Самаевой "Бідні" багаті аграрії". !zn

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >