Рекордна атака на платіжні системи. Карткові шахраї щорічно викрадають близько 5 млрд. дол. Приблизно 2 млн. втрачають українці - Економіка - dt.ua

Рекордна атака на платіжні системи. Карткові шахраї щорічно викрадають близько 5 млрд. дол. Приблизно 2 млн. втрачають українці

15 липня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №27, 15 липня-29 липня

Інформація, що з’явилася минулого місяця в Інтернеті з посиланням на Associated Press, змусила вкотре серйозно задуматися про безпеку використання пластикових карток...

Інформація, що з’явилася минулого місяця в Інтернеті з посиланням на Associated Press, змусила вкотре серйозно задуматися про безпеку використання пластикових карток. Надбанням громадськості стали звістки про найбільшу за всю історію існування карткових платіжних систем атаку комп’ютерних шахраїв. За попередніми даними, комп’ютерним умільцям виявилася доступною інформація понад 40 млн. карткових рахунків. Чимало знайдеться й українських власників карток, що «засвітилися». Про масовість явища свідчить уже той факт, що шість чоловік (із близько 100 щасливих власників платіжних карток VISA, які працюють у відомій автору організації) були змушені звернутися до банку для перевипуску своїх карток. Напередодні ці люди зіштовхнулися з обмеженнями під час зняття готівки. «Укрсоцбанк», який емітував картки, не поспішав попередити клієнтів про можливі проблеми. Щоправда, після звернення в банк пластик, що «засвітився», перевипустили за рахунок емітента.

— Ми припускаємо, хакер зламав сервер компанії CardSystems Solutions, що опрацьовує трансакції по всьому світі, і впровадив у неї вірус, який певний час відстежував всі операції з картами, — цитують представника MasterСard Int. Джессіку Ентл інтернет-видання. Вірус передавав на сторону дані про ім’я власника картки, банк і номер рахунка. Представники компанії CardSystems Solutions Inc повідомили, що про наявність вірусу в системі їм стало відомо ще 22 травня. Інформацію ж про факт відтоку даних із сервера CardSystems оприлюднили лише через місяць після того, як було розпочато розслідування за цією справою. Скільки власників карток уже встигли постраждати з моменту зараження вірусом — невідомо.

Зламування баз даних, які зберігають конфіденційну інформацію власників пластикових карт, стало уже майже повсякденним явищем. Проте згадану аферу відрізняє як масштаб викраденої інформації, так і те, що вперше під загрозою опинилися гроші й наших власників пластику. Сервер, зламаний шахраями, опрацьовував усю інформацію, незалежно від типу операцій, тому в його базах даних були й ті картки, якими розраховувалися в Інтернеті, й ті, якими українці оплачували покупки в торговельних точках за кордоном. Навіть гордість виникає за наших співвітчизників. Кількість українців, які розплатилися за кордоном за допомогою пластику, становить не сотні, а десятки тисяч чоловік. Українські банки наприкінці минулого місяця вже отримали номери українських рахунків, які опинилися в списку потенційно розсекречених, і збираються перевипустити усі «засвічені» картки.

Зломщики комп’ютерів дістали доступ до інформації чотирьох платіжних систем. Найбільше потенційно постраждалих — серед власників карток системи VISA. Зловмисники отримали дані по 22 млн. карт. Постраждалих власників MasterCard менше — зловмисникам удалося скачати інформацію про 14 млн. карток цієї системи. 4 млн. постраждалих використовували American Express або Discover Card.

Українці сьогодні користуються переважно картками двох перших платіжних систем. Хоч American Express і заявила нещодавно про вихід на український ринок, картки цієї елітної платіжної системи мають одиниці.

— По всіх українських банках платіжними системами розіслані номери карт, що були в базі CardSystems й інформація з яких може перебувати в руках шахраїв. Ми радимо банкам перевіряти трансакції по цих картах і, якщо це можливо, то й перевипустити картки», — повідомив директор Української міжбанківської асоціації банків —членів Europay International Олександр Карпов.

Українські банки мають намір розв’язати проблему просто — вони готові перевипустити картки, що потрапили під підозру. Причому більшість банків згодні зробити це безплатно й у стислий термін. Деякі великі банки вже практично завершили цю процедуру. У заміні карток зацікавлений і банк, і клієнт банку. Адже у разі надходження інформації про несанкціоновані списання з рахунків щодо кожного випадку банки змушені проводити ретельне розслідування. Йдеться про опротестування конкретних сум, які відшкодовувати клієнту доведеться банку, після чого вимагати, щоб йому ці витрати покрила платіжна система. Залежно від складності ситуації розслідування може тривати від тижня до року. Тому банки вважають за краще переконувати клієнтів, чиї карткові рахунки потрапили в списки розсекречених, у необхідності термінової заміни карток. Водночас банки радять про усякий випадок відкрити новий картковий рахунок усім, хто розраховувався пластиком за кордоном і знову збирається за кордон, незалежно від наявності номера його рахунка в списках, що надійшли. Правда, у цьому разі заміна відбуватиметься за рахунок власника картки.

Універсальна ж порада, запропонована банкірами, — підписатися на послуги sms-банкінгу, суть якої зводиться до інформування клієнта про кожну його трансакцію. Тоді клієнт дістає можливість відстежувати й оперативно припиняти спроби несанкціонованого використання своєї платіжної картки.

В міру збільшення обсягів вітчизняного пластикового ринку проблема безпеки коштів на картках стає дедалі актуальнішою. В Україні емітуються досить дешеві карти й у масовому порядку. Ризик їхньої підробки при цьому, природно, зростає.

Офіційної статистики з діяльності карткових шахраїв в Україні нині не існує. Якщо банки і проводять роботу з моніторингу шахрайських операцій, то ця інформація є строго конфіденційною.

Відповідно до вимог Visa і Europay, збитки від діяльності карткових шахраїв не мають перевищувати 0,14% обсягу операцій із картами. Реально ж у країнах єврозони на частку шахраїв припадає 0,3% операцій, а в Україні, за неофіційними даними, — майже 1%, або 1—2 млн. доларів.

У світовому масштабі шахраї щорічно викрадають за допомогою пластикових карток систем Visa і Europay близько 5 млрд. дол. Світовий досвід показує, що кількість афер із картками залежить від «зрілості» ринку. Шахраї постійно шукають країни, які мають великі обсяги емісії карток, але ще не навчилися ефективно боротися з картковими зловживаннями. Сьогодні на українському ринку еквайрингу працює багато дрібних і середніх банків- еквайерів, не готових витрачати досить зусиль і коштів на безпеку й якість цієї послуги. У результаті рівень шахрайства з операцій із платіжними картками в Україні набагато вищий за світовий. Піклуватися ж про безпеку своїх грошей доводиться самому власнику картки.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво