Рекорди року, що минає. Обсяг операцій на фондовому ринку під кінець року сягне розмірів ВВП

Поділитися
Шостого грудня індекс ПФТС досяг нового історичного максимуму, побивши рекорд, встановлений у тра...

Шостого грудня індекс ПФТС досяг нового історичного максимуму, побивши рекорд, встановлений у травні нинішнього року, і зупинившись на позначці 467,05 індексного пункту, що приблизно на 32% вище підсумкової торгової сесії ПФТС 2005 року. Фундамент рекорду було закладено ще в листопаді. До фінального місяця року публічний ринок цінних паперів, сконцентрований у ПФТС, прийшов із непоганими результатами. За підсумками 11 місяців, торги у ПФТС становили понад 26,5 млрд. грн., що вже більш як у 1,8 разу перевищує весь торговий оборот 2005 року (14,7 млрд. грн.).

Характерною рисою листопадових торгів став підвищений інтерес фондових компаній до паперів електроенергетики, трубних заводів та акцій двох банків, представлених в індексі ПФТС. Водночас до кінця минулого місяця дедалі чіткіше почала простежуватися зацікавленість портфельних інвесторів у придбанні акцій емітентів, які мають потенційну перспективу бути реалізованими державою, через приватизацію вже наступного року.

Почала змінюватися і стратегія переваг фондових компаній — замість зростання з окремих паперів угору злетіли цілі фондові сектори. Напередодні можливої приватизації електроенергетики в наступному році зростання вартості цінних паперів у цьому сегменті фондового ринку за листопад у середньому становило 5—20% з акцій генеруючих компаній, і 10—40% — з акцій розподільчих компаній. Упевнене зростання показали й акції більшості підприємств трубної промисловості, де ринкові ціни зросли на 5—20%, а також лідери торгів фінансового сектора — акції банків «Аваль» та Укрсоцбанк: тут середнє місячне зростання вартості дорівнює приблизно 9%.

Найбільш дружно в ПФТС зростають цінні папери генеруючих компаній. У листопаді зростання становило майже 5% з акцій ВАТ «Донбасенерго» (обсяг торгів за місяць — 2,78 млн. грн.). Більш як на 8% зросла ціна купівлі акцій ВАТ «Центренерго» (обсяг торгів за місяць — 24,15 млн. грн.). На 11% подорожчали акції ВАТ «Київенерго» (1,72 млн. грн.). На 14% — акції ВАТ «Західенерго» (26,87 млн.грн.). На 19% зросли акції ВАТ «Дніпроенерго» (5,48 млн.грн.). Але справжні рекорди зростання в листопаді показали акції енергорозподільчих компаній. У лідера за обсягом торгів серед акцій обленерго — ВАТ «Крименерго» (обсяг торгів за місяць — 20,42 млн.грн.), найкращі котирування на купівлю акцій зросли на 33,78% — до 3,01 грн. за одну акцію. А максимальне зростання котирувань на купівлю цінних паперів обленерго показали акції ВАТ «Хмельницькобленерго» (обсяг торгів — 2,36 млн. грн.), де зростання становило 44,83% до 2,1 грн. за акцію, і ВАТ «Вінницяобленерго» (обсяг торгів — 28,14 тис. грн.) — зростання котирувань на купівлю на 76,47% — до 90 грн. за акцію.

Хороші обсяги у торгах протягом місяця мали акції фінансового сектора — банків ВАТ «Укрсоцбанк» (обсяг торгів за місяць — 21,06 млн.грн.) і ВАТ «Аваль» (11,15 млн.грн.). При цьому з акціями банку «Аваль» за місяць у ПФТС було укладено найбільше угод — 126. Ці цінні папери у листопаді показали хорошу дохідність, зрісши лише за ціною купівлі на 8,65% — до 0,515 грн. за одну акцію емітенту. Середнє ринкове зростання з акцій Укрсоцбанку становило понад 9% — до 1,89 грн. за акцію, а лідером зростання котирувань на купівлю акцій серед банківських установ стали цінні папери ВАТ «Форум» (обсяг торгів за місяць — 3,14 млн.грн.), які з жовтня зросли на 15,5% — до 38,7 грн. за одну акцію банку.

Протягом листопада зростали й акції підприємств трубної промисловості. Привабливість цих паперів підвищили наміри «Інтерпайпу» здійснити наступного року IPO. Іноземні інвестори, натхнені недавнім розміщенням найбільшого російського виробника труб — Трубної металургійної компанії (ТМК), очікують, що вихід «Інтерпайпу» на закордонні фондові майданчики буде не менш успішним. Котирування акцій трубних компаній рухає вгору і очікування зростання внутрішнього споживання трубної продукції, у тому числі житлово-комунальним господарством. Потреба цього сектора в трубах оцінюється мінімум у 10 млрд. грн. (у проекті бюджету на 2007 рік на реконструкцію ЖКГ передбачено 3 млрд. грн.). Найбільше зростання показали акції ВАТ «Новомосковский трубный завод» (обсяг торгів за місяць — 1,58 млн.грн.), а зростання з ціни купівлі акцій становило 25% — до 40 грн. за один цінний папір. У ВАТ «Дніпропетровський трубний завод» (обсяг торгів за місяць — 5,57 млн.грн.) котирування купівлі зросло майже на 14% — до 472 грн. за акцію.

У грудні, на відміну від листопада, зростання спостерігається не лише з акцій енергетичних компаній, банків та трубних підприємств. Зростання ринку продемонстрували торги з більшості ліквідних паперів. На думку експертів фондового ринку, попит кінця листопада — початку грудня на нашому ринку знову сформували іноземці, а основною причиною зростання став російський ринок, де за останній тиждень листопада індекс РТС додав 3,36%. Більшість іноземних інвесторів усе ще не розцінюють Україну як самостійний ринок, інвестуючи в наші акції додатково до російських або східноєвропейських. Частка внутрішніх інвесторів на нашому ринку поки що надто мала, щоб формувати довгострокові тренди.

Рекорд початку грудня виник насамперед завдяки зростанню котирувань акцій «Західенерго», «Луганськтепловозу», «Стіролу», а також ВАТ «Укрнафта» і «Укртелеком». Зростанню вартості акцій сприяло очікування великої приватизації у 2007 році. Що, власне, і підтвердили наші законодавці, включивши до списків приватизації на наступний рік такі гіганти як «Укртелеком» та «Одеський припортовий завод». Котирування «Укртелекому» зросли відразу ж, тільки-но секретаріат президента запропонував профільним комітетам Верховної Ради внести цю компанію до списку приватизованих у 2007 році підприємств. Почали підвищуватися котирування акцій АТ «Укрнафта». Піднесення було викликане зростанням світових цін на нафту (особливо на середньоазіатських ринках). Знову зросли котирування попиту на акції Дніпропетровського трубного заводу (на 7,2% — до 520 грн.). Стрімкому зростанню цін на акції цього трубного заводу сприяє поява у підприємства нового власника — корпорації «Інтерпайп». На думку аналітиків, ці папери найближчими місяцями можуть подорожчати до 680 грн.

Загалом 2006 рік показав, що наш ринок цінних паперів стає дедалі цивілізованішим. Він навчився реагувати на світові тенденції і на внутрішні інформаційні повідомлення. Зростають ліквідність запропонованих ринком інструментів і прозорість котирувань. Ринок уже достатньо дозрів для того, щоб на ньому було можна і потрібно добре заробляти. Нині у лістингу ПФТС перебувають 652 цінних папери (з них 288 акцій), що на 23,9% більше, ніж на початку року. За прогнозом президента ПФТС Ірини Зарі, обсяг операцій із цінними паперами в Україні нинішнього року сягне 400—450 млрд. грн., тобто розмірів валового внутрішнього продукту. Серйозно гальмує ринок, мабуть, лише відсутність потужних національних гравців. Пенсійні фонди й інститути спільного інвестування в році, що минає, не змогли поки що зібрати достатньо коштів, аби зайняти цю нішу. Наступний рік, за оцінками фахівців, має стати вирішальним у цьому питанні. Філософія економічного розвитку просто не залишає нам іншого вибору.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі