Regal Petroleum усе-таки продадуть

Поділитися
Схоже, що багаторічна епопея з продажем української частини британської нафтогазової компанії Regal Petroleum виходить на фінішну пряму...

Схоже, що багаторічна епопея з продажем української частини британської нафтогазової компанії Regal Petroleum виходить на фінішну пряму. За останні роки компанія неодноразово заявляла про наявність у неї потенційного покупця, але так далеко справа ще жодного разу не заходила…

Компанія працює в Україні понад десять років. Її акції котируються на альтернативному майданчику Лондонської фондової біржі. Ключовим активом є розроблювані на Полтавщині Мехедівсько-Голотівщинське та Свиридівське газоконденсатні родовища з доведеними та потенційними запасами газу і конденсату приблизно у чверть мільярда барелей нафтового еквівалента.

Цифра досить пристойна, але реальний видобуток не дуже великий. Тож останні роки Regal постійно відчував серйозні проблеми. У 2008 році збитки компанії становили 50,8 млн. дол., минулий рік теж закінчили в мінусі — 9,8 млн. дол. збитку.

Спроби диверсифікувати діяльність за рахунок виходу на румунські родовища були безуспішними, і нині Regal Petroleum наполегливо намагається румунський актив продати. Невеличкий пакет акцій у єгипетському проекті теж дохідністю не радує.

Більш того, нині нависла реальна небезпека над обома родовищами в Україні — уряд оскаржує право на ліцензії з їх розробки. Було навіть рішення про призупинення ліцензій.

Наприкінці жовтня виникли ускладнення при бурінні свердловини на Свиридівському родовищі. У грудні компанія заявила й про принципові проблеми в технічній частині: причиною низького дебіту ряду свердловин стала невідповідність застосовуваних технологій умовам родовищ. Потрібно переходити на гідророзрив пластів, що коштує недешево.

Одночасно було заявлено, що в найближчому майбутньому компанія не планує бурити нові свердловини і розриває існуючий договір з їх будівництва та оренди двох глибинних бурових установок. Зі сплатою величезної неустойки. Загалом, тло не найоптимістичніше, що наклалося до того ж на загальносвітову кризу. Не дивно, що за останні роки ціна акцій Regal Petroleum впала в кілька разів.

У листопаді стало відомо про те, що компанія знову вивчає пропозиції від можливого покупця, і незабаром стали відомі подробиці. Виявилося, що потенційних претендентів два. Це Energees Investments Вадима Новінського і Heamoor Ltd Віктора Пінчука.

Позиції Новінського виглядають краще. 10 грудня 2010 року Energees Investments і Regal Petroleum оголосили, що досягли домовленості про умови потенційної пропозиції щодо викупу акцій. Ці умови були схвалені радою директорів Regal Petroleum. Йшлося про купівлю за 77 млн. британських фунтів стерлінгів (121,5 млн. дол.), що еквівалентно 24 пенсам за акцію.

Пропозиція викликала загалом позитивну реакцію аналітиків. Ще 24 листопада котирування RP були майже вдвічі нижчими, ніж ціна, запропонована Energees Inv. Хоча після появи пропозиції котирування акцій пішли вгору.

Чи надійде пропозиція від Пінчука, поки що незрозуміло. 13 грудня 2010 року Heamoor Limited теж заявила про те, що вона розглядає питання про можливість оголошення своєї пропозиції акціонерам Regal Petroleum про викуп акцій за готівкові кошти або про об’єднання активів. Однак одразу наголосила, що її заява не означає, що офіційну пропозицію буде зроблено.

З вільною готівкою у Віктора Михайловича нині явні проблеми. Так, цього року власники євробондів «Інтерпайпу» уже двічі зіштовхувалися з технічним дефолтом (у лютому та серпні), коли компанія не виплачувала купонних доходів в обумовлені терміни. У результаті їх за фактом змушували піти на реструктуризацію заборгованості, подовживши термін позики й одночасно знизивши відсоткову ставку. Купон оплатили тільки в жовтні. Що й казати, ситуація, яка не сильно зміцнює репутацію і кредитну історію.

Власне, тому основна пропозиція від Пінчука британцям — безгрошова. Пропонується об’єднання активів RP і належної Пінчуку компанії «Гео Альянс» під егідою британської компанії. Проте за фактом це мало що вирішує.

По суті, «Гео Альянс» — це поки що набір із 16 нафтогазових ліцензій. Причому родовища радикально різняться за якістю, ряд із них має дуже сумнівну перспективу. Що підтверджується тим, що сам власник із моменту купівлі в ці родовища багато років нічого не інвестує. Розроблюваних родовищ усього чотири, на них аж сім діючих свердловин і одна будується.

Підсумок семирічної діяльності більш ніж скромний. Це підтверджується відсутністю з боку власника компанії будь-яких заяв про перспективи її розвитку на тлі кількаразових спроб продати «Гео Альянс». Інвестиції не йшли навіть у ті роки, коли на ринку був надлишок ліквідності.

По суті, «Гео Альянс» — це скарбничка родовищ, яку збирають до кращих часів. А потім їх виставлять на продаж. На думку аналітиків, дешевше накачати компанію запасами і дорожче її продати — от початкова стратегія стосовно компанії.

Цікаво, що в листопаді «Гео Альянс» розпочав було розміщувати свої акції на Варшавській фондовій біржі. Головним плюсом називалися запаси в 175 млн. барелей нафтового еквівалента, тобто приблизно 3/4 від рівня Regal Petroleum. Але при цьому «альянсівці» заявили, що «запаси нафти і природного газу оцінені приблизно й можуть не відображати фактичних резервів... а розвиток групи і майбутні результати залежать від спроможності замінити виснажені резерви».

Судячи з усього, інвесторів дані не надихнули, і вже 1 грудня 2010 року «Гео Альянс» вирішив відмовитися від розміщення акцій. Офіційне формулювання відмови — «погіршення ринкової кон’юнктури» — малопереконливе. Нічого кардинально поганого за неповні два тижні на польському ринку не сталося. Набагато ймовірніше, що з ІРО «Гео Альянсу» просто не склалося.

Для Regal Petroleum сценарій із злиттям активів дуже суперечливий. Ключовою її проблемою є подовження ліцензій. Коли наприкінці вересня Мінприроди скасувало спецдозволи компанії на розробку двох родовищ у Полтавській області, її акції просто обвалилися.

Власне, саме тому основні коментарі аналітиків зводяться до того, що грошова пропозиція Новінського виглядає привабливіше. Для акціонерів компанії — це непогана можливість одержати трохи готівки, оскільки поки що акції торгуються з невеличкою премією стосовно пропозиції.

«Смарт-холдингу» купівля дасть можливість розпочати консолідацію малих газових компаній у компанії середнього розміру, розширяючи інвестиції в металургію, розробку надр і видобуток природного газу. Теоретично на базі «британсько-полтавських» родовищ компанію пристойних розмірів створити можливо. До кризи розглядалися оптимістичні варіанти розвитку. Зокрема, тоді Regal Petroleum планувала за 16 років пробурити до 95 глибоких свердловин. І хоча до таких суперпланів в Україні завжди слід застосовувати знижувальний коефіцієнт, перспективи в компанії справді є.

Проте ключовим моментом є питання ліцензій. Експерти зазначають, що будь-який аналіз запасів Regal має враховувати не тільки технічні та геологічні проблеми компанії в розвитку цих активів, а й юридичні.

Вони нагадують, що ще в грудні 2006 року Regal оцінював втрати від рішень судів із приводу своїх ліцензій в Україні в 51 млн. дол.

Кожен, хто купить компанію, має насамперед вирішити питання відновлення та подовження ліцензій. Як іронічно зазначив один із аналітиків, запропонована ціна — «мала за компанію з ліцензіями і велика за компанію без ліцензій». Якщо проблему ліцензій не буде вирішено вчасно, їх можуть просто анулювати, і тоді продавати буде просто нічого, адже капіталізацію становлять саме родовища.

Отже, інтрига зберігається. Українській владі тривала історія із багаторічним зависанням перспективних родовищ теж уже дуже набридла, отже, запас часу в сторін явно не безмежний. Тож чи буде шоста за ліком спроба британців вийти з бізнесу вдалою, стане зрозуміло вже незабаром.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі