Рада створила ТСК з розслідування безмитного імпорту нафтопродуктів Лівелою - Економіка - dt.ua

Рада створила ТСК з розслідування безмитного імпорту нафтопродуктів "Лівелою"

12 травня, 2011, 10:57 Роздрукувати

Термін діяльності комісії становитиме шість місяців з дня її створення.

© Getty Images/Fotobank

Відповідний проект постанови № 8407, ініційований 19 квітня народними депутатами Арсенієм Яценюком і Миколою Мартиненком, підтримали 322 народних депутати у четвер, 12 травня.

Як повідомляло ZN.UA, на початку березня Кабмін пообіцяв МВФ зробити «все необхідне», щоб не допустити роботу «Лівели».

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, основна мета ТСК - «розслідування обставин і наслідків, висвітлених у ЗМІ, про діяльність на українському ринку нафтопродуктів компанії "Лівела"; встановлення шкоди, яку заподіяно державі від безподаткового імпорту нафтопродуктів компанією "Лівела", визначення кола осіб, винних у порушеннях чинного законодавства у сфері ведення бізнесу, підготовка та направлення матеріалів відповідним правоохоронним органам з метою залучення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства».

У документі відзначається, що в Україні застосовуються схеми імпорту нафтопродуктів без сплати акцизу і мита. Кременчуцька компанія "Лівела" домоглася такого права через суд, посилаючись на окремі положення законодавства, що діяли в Україні ще у 1990-х рр.

Окрім того, під час обговорення постанови народні депутати нагадали, що «Лівела» також почала імпортувати до України без сплати акцизів і ПДВ алкогольні напої та тютюнові вироби.

Зокрема, "Лівела" є дочірньою компанією українсько-польського підприємства з іноземними інвестиціями "Тайстра". Відповідно до закону "Про іноземні інвестиції", яий було прийнято ще у 1992 році, підприємства з іноземними інвестиціями мали гарантії держави на застосування до них законодавства, що діяло на момент здійснення інвестицій. У 1992 році в Україні не було законів "Про податок на додану вартість", "Про акцизний збір", тому практично 100% нафтопродуктів, ввезених до країни до 2003 року, не обкладалося податками. Українські НПЗ у цей період не могли конкурувати з імпортерами, а загальні втрати бюджету з 1999 по 2003 рік, за даними Мінпаливенерго, перевищили 3,5 млрд дол США.

У 2003 р. закон втратив чинність, і підприємства з іноземними інвестиціями припинили безмитне і безакцизне ввезення товарів до України. Але у 2004 р. громадянин Польщі Войцех-Януш Беднаж - власник підприємства з іноземними інвестиціями (ПІІ) "Тайстра", який інвестував у нього лише 400 дол США, звернувся до Автозаводського суду Кременчука з вимогою відновити дію пільг для його компанії.

19 січня 2004 року рішенням Автозаводського райсуду Кременчука "Лівелі" було дозволено ввезення до України товарів без сплати податків на підставі закону "Про іноземні інвестиції" від 1992 р.

Раніше Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) відмовив Державній податковій службі у перегляді Верховним судом рішення ВАСУ від 22 грудня 2010 р., яким було закрито провадження у справі про законність ввезення компанією «Лівела» нафти і нафтопродуктів без сплати акцизу і ПДВ.

Оскільки рішення Вищого адмінсуду не підлягають оскарженню, компанія «Лівела» зберегла за собою право на безакцизне ввезення нафти, нафтопродуктів та інших товарів.

За даними OilNews, за час діяльності через «Лівелу» було імпортовано близько 500 тис. т бензинів і ДП, а також 410 тис. т нафти. За даними Держмитниці збитки від діяльності «Лівели» для держбюджету у 2010 р. склали близько 3 млрд грн, що стало однією з причин невиконання плану з надходжень митних зборів до казни.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >