Рада директорів МВФ ухвалила надання Україні $ 5 млрд

Доповнено
Поділитися
Рада директорів МВФ ухвалила надання Україні $ 5 млрд Рада директорів МВФ схвалила нову програму для України © delo.ua
Україна в червні отримає від МВФ перший транш у розмірі $ 2,1 млрд.

Рада директорів Міжнародного валютного фонду пізно ввечері 9 червня схвалила за підсумками засідання надання Україні кредиту в розмірі $ 5 млрд на 1,5 року, йдеться у заяві пресслужби МВФ.

"Виконавча рада сьогодні (у вівторок – ред.) схвалила надання Україні $ 5 млрд у рамках механізму кредитування standby", - наголошується в документі.

Україна в червні отримує від МВФ перший транш у розмірі $ 2,1 млрд.

У своєму повідомленні Фонд відзначає значні досягнення України в стабілізації економіки за останні п'ять років, проте вказує на необхідність додаткових зусиль p проведення реформ для "забезпечення сталого і всебічного зростання", вказуючи, що спалах пандемії COVID-19 значно погіршив прогноз і переорієнтував державну політику на стримування і стабілізацію.

"Невизначеність велика, і, згідно з прогнозами, у 2020 році економіка різко скоротиться, оскільки суворі заходи стримування - в Україні і в усьому світі - привели до значного зниження внутрішнього і зовнішнього попиту", - наголошується в повідомленні. Згідно з ним Фонд погіршив прогноз спаду ВВП України в цьому році з 7,7% до 8,2% і його відновлення в 2021 році з 3,6% до 1,1%.
МВФ додає, що очікується також різке скорочення доходів держбюджетів і великі надзвичайні його витрати для подолання кризи, що і створило великі потреби у фіскальному фінансуванні і фінансуванні балансу платежів.

Політика у межах нової програми допомоги Україні буде зосереджена на чотирьох пріоритетах: (i) пом'якшення економічних наслідків кризи, зокрема через підтримку домашніх господарств і підприємств; (Ii) забезпечення постійної незалежності Національного банку і гнучкого обмінного курсу; (Iii) забезпечення фінансової стабільності з відшкодуванням витрат на висновок банків; і (iv) просування ключових заходів держуправління і боротьби з корупцією для збереження і поглиблення останніх досягнень.

Після виділення першого траншу решту суми планується поетапно виділити чотирма траншами.

Фонд уточнює, що нова угода замінює 14-місячну програму stand by на $ 3,9 млрд, яка була затверджена у грудні 2018 року і спрямована на підтримку стабільності впродовж року виборів.

У релізі також повідомляється, що рада директорів оцінила передостанню 4-річну програму розширеного фінансування України EFF, відкриту в 2015 році на SDR12,348 млрд (близько $ 17,2 млрд), з якої Київ зміг отримати лише чотири транші на $ 8,7 млрд. МВФ вказав, що програма EFF допомогла відновити макроекономічну стабільність і зростання, але не повністю усунула основні вразливості платіжного балансу України.

Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва зазначила, що правильна фіскальна та грошово-кредитна політика після кризи 2014-2015 років призвели до різкого скорочення зовнішніх і внутрішніх дисбалансів України: зменшення держборгу, зниження інфляції і відновлення міжнародних резервів, однак здійснення реформ було нерівномірним, і для створення більшої позитивної динаміки і конкурентоспроможної економіки буде потрібно стійке здійснення структурних реформ.

За її словами, нині гуманітарна і економічна кризи, викликані пандемією COVID-19, переорієнтували політичні пріоритети з глибоких структурних реформ.

"Нова програма стане опорою для зусиль влади щодо подолання наслідків кризи, забезпечуючи при цьому макроекономічну стабільність і зберігаючи досягнення на сьогодні. Разом з підтримкою з боку Світового банку і Європейського союзу це допоможе задовольнити великі потреби у фінансуванні", - наголосила Георгієва.

Вона додала, що узгоджені зусилля з реформування, спрямовані на боротьбу з корупцією та зміцнення держуправління, матимуть вирішальне значення для забезпечення макроекономічної стабільності та досягнення сталого і всебічного зростання.

"Ризики для нової програми дуже великі. Невизначеність щодо серйозності та тривалості глобального спаду виключно висока. З внутрішньої (української - ред.) сторони невизначеність щодо напряму економічної політики залишається суттєвою", - заявила директор-розпорядник Фонду.

Вона вказала, що держборг і потреби в державному фінансуванні великі, і фіскальна політика повинна бути посилена в міру відновлення, щоб повернути держборг на шлях скорочення.

"Національний банк України вміло керував грошово-кредитною політикою в дуже складний період. Незалежність центрального банку повинна бути збережена, а грошово-кредитна політика і політика обмінного курсу повинні і надалі забезпечувати стабільну опору в контексті режиму таргетування інфляції, дозволяючи при цьому впорядковано регулювати обмінний курс і запобігати стрес ліквідності. Фінансова політика повинна забезпечувати баланс між збереженням фінансової стабільності та сприянням відновленню ", - наголосила Георгієва.

Раніше повідомлялося, що нова програма співпраці з МВФ не вимагає від України проведення структурних реформ і підвищення пенсійного віку.

Україна і МВФ припинили переговори за програмою розширеного фінансування EFF і перейшли до обговорення 18-місячної програми standby. Програма EFF була попередньо узгоджена і передбачала надання Україні 8 млрд доларів упродовж трьох років в обмін на структурні реформи. Програма standby розрахована на 18 місяців, за які Україна може отримати 5 млрд доларів кредитних коштів кількома траншами. Рішення по кожному траншу буде узгоджуватися окремо.

Також детально про домовленості з МВФ та здатності їх виконати можна прочитати в статті Марії Ропко "Що Україна МВФ наобіцяла" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі