Путін повертає економіку Росії в часи СРСР – Washington Post

Поділитися
Путін повертає економіку Росії в часи СРСР – Washington Post Путін не врятує економіку Росії. Ілюстрація. © rusnord.ru
Допомога держави виснаженим банкам – це тотальна націоналізація.

В економіки Росії є шанс на порятунок, але це зробить не президент Володимир Путін, який лише шкодить фінансовому становищу своєї країни.

Про це пише Метт О'Браян на сторінках Washington Post, який звертає увагу на те, що Центробанк Росії нещодавно понизив базову процентну ставку для кредитів на 2%, хоча місяць тому підняв її аж на 5%. На думку автора, маніпуляції з процентною ставкою були потрібні Кремлю для того, щоб змусити росіян тримати заощадження в рублях і не дозволити їм купувати дорогу іноземну валюту, таку як долар чи євро.

Оскільки Москві потрібні були ці валютні запаси в банках, щоб платити за зовнішні борги після того, як санкції Заходу через війну в Україні відрізали Росію від міжнародних кредитних ринків. При цьому ціна на нафту, від якої російська економіка сильно залежить, впала до 55 доларів за барель. Таким чином, Росія почала отримувати менше доларів з-за кордону і здатність її банків і компаній виплачувати валютні борги скоротилися.

При цьому, Центробанк почав витрачати заощаджені на енергоносіях мільярди доларів на підтримку рубля, який почав стрімко падати, знову ж таки, через дешеву нафту і війну. Банківська система теж почала страждати від економічних труднощів. Тож Москві тепер потрібно рятувати і російські банки.

На думку автора, Путін хотів би водночас врятувати банки і зберегти високу процентну ставку. Але це не можливо. Тому Центробанк був змушений понизити процентну ставку на 2%, щоб нібито зробити нові кредити в Росії привабливішими і зменшити тиск на ті кредити, які вже банки видали. Але росіяни не побігли в банки за грошима.

"Російські мешканці і корпорації роблять те, що вони можуть собі дозволити: зачаїлися і чекають падіння ставок найближчим часом. Але треба пам'ятати, що коли я витрачаю, ви заробляєте, а ваші витрати – мій заробіток. В ситуації, коли ніхто з нас не витрачає, заробіток скорочується в нас обох. А це значить скорочення економіки. Росія вже чекає 5% скорочення ВВП цього року", - йдеться в статті.

Все це збільшує діру в бюджеті банків, які втрачають клієнтів, і вона вже настільки велика, що уряд Росії не хоче навіть знати.

"Уряд намагався сказати банкам, що їхні проблеми вже й не такі великі, або ж їхні втрати відповідають стану ринків і все гаразд. Однак такі "Потьомкінські" заходи не рятують банківську систему. Тому спочатку банки з Брюсом Вілісом на рекламі попросили у держави 531 мільйон доларів допомоги, а через кілька днів ця сума зросла до 1,9 мільярдів. А ще через деякий час найбільший кредитор Росії попросив 5,9 мільярдів допомоги. Врешті-решт уряд оголосив про надання 23 мільярдів допомоги. Щоправда не зрозуміло, чи ця сума охоплює всі кошти, які будуть витрачені на порятунок економіки, чи їх отримають лише "погані" банки", - йдеться в статті.

Оглядач пише, що з одного боку Росію може врятувати подорожчання нафти, якщо воно відбудеться.

"Якщо барель коштуватиме 80 доларів, то магії не станетсья і проблеми Росії не зникнуть одразу ж. Але якщо цього не буде, то Росія опиниться між молотком і ковадлом", - пише оглядач.

Рубль буде далі обвалюватися, а разом з ним і рублеві заробітки банків, яким потрібно виплачувати іноземні заборгованості. Такі ж проблеми виникнуть і в компаній. В таких умовах більше росіян захочуть обміняти свої заощадження в долари, посиливши навантаження і на валюту, і на банківську систему.

"Іншими словами, російським банкам ставатиме настільки ж гірше, наскільки їм будуть допомагати. Один російський банкір застеріг, що держава зараз капіталізує банки, збільшуючи свою частку. Потім вона скористається цим, щоб викупити російські компанії і таким чином націоналізує їх. Тож Путін намагається відбудувати СРСР, ізолюючи Росію від світових ринків", - йдеться в статті.

Видання Wall Street Journal писало, що Путін відчайдушно намагається зберегти видимість зростання економіки. Стало деяким сюрпризом рішення ЦБ РФ у п'ятницю про скорочення процентної ставки з 17% до 15%. Однак це рішення показало, наскільки низькі ціни на нафту і західні санкції все ще заподіюють "сильний біль" російській економіці. В цей же час, S&P знизило рейтинг Росії до "сміттєвого" рівня: валютні рейтинги Російської Федерації до "BB+/B" з "BBB-/A-3", прогноз рейтингів - "негативний". Раніше в січні два інших великих рейтингових агентства Fitch і Moody's знизили кредитний рейтинг Росії до останньої сходинки до категорії, яку інвестори позначають як "інвестиційну" з негативним пронозом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі