Інфляція - Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі - експерт - Економіка - dt.ua

Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі - експерт

30 січня, 2016, 15:58 Роздрукувати

Проголошені цілі НБУ не збігаються з реальними очікуваннями як регулятора, так і учасників ринку.

Шумило вважає, що Мінфін не довіряє ні власним прогнозам, ні зобов'язанням НБУ © Андрій Товстиженко, DT.UA

Збереження НБУ своєї облікової ставки у 22% річних при прогнозованій на рік інфляції у 12% є показовим, адже цей розрив як ніщо інше засвідчує недовіру НБУ до самого себе та своїх прогнозів, йдеться у статті екс-заступника голови НБУ Ігора Шумила для DT.UA.

Він наголошує, що розрив у більш як 10 відсоткових пунктів між проголошеними середньостроковими цілями щодо інфляції (5% уже з 2018 р.) і ставкою державних цінних паперів уряду демонструє також недовіру Мінфіну до власних прогнозів і зобов'язань НБУ.

"Прогнозам НБУ та Мінфіну не довіряє ніхто, навіть вони самі. Ключовим загальноприйнятим індикатором довіри до політики органів влади виступає відмінність між проголошеними ними цілями (або прогнозами) та очікуваннями. На жаль, на початку 2016 р. ми мали надзвичайно невтішну ситуацію. При прогнозованих владою на 2016 р. курсі національної валюти на рівні близько 24 грн за долар США й інфляції у 12% очікування бізнесу, експертів і населення були значно гіршими", - йдеться у статті.

Читайте також: НБУ знову зберіг облікову ставку на рівні 22%

"Так, згідно з результатами чергового опитування підприємств, проведеного НБУ у четвертому кварталі 2015-го, частка респондентів, що очікували девальвації гривні, збільшилась і становила майже 87% (проти приблизно 81% у третьому кварталі 2015 р.). Середнє значення очікуваного курсу на 2016 р. становило 27,2 грн/дол. Згідно з грудневим консенсус-прогнозом, що традиційно проводить Мінекономрозвитку на базі експертних оцінок представників державних і недержавних організацій, середньорічний курс очікувався на рівні 25,5 грн/дол., а на кінець 2016 р. — 26,1. При цьому більшість недержавних експертів очікували значно більшої девальвації — до 27–29 грн/дол. на кінець року. Відповідно, значно більшими були й очікування експертів щодо динаміки інфляції, які коливались у межах 15–20% зростання за рік. Підприємства ж очікували підвищення споживчих цін на 22,5% протягом наступних 12 місяців", - пояснює Шумило.

Нагадаємо, на думку Шумила, заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому.

Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті Ігора Шумила "Чергова валютна криза: причини та можливі запобіжники на майбутнє" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №27, 13 липня-19 липня Архів номерів | Зміст номеру < >