Проблема Росії не лише в дешевій нафті – Bloomberg

Поділитися
Проблема Росії не лише в дешевій нафті – Bloomberg Російська економіка обвалюється не лише через нафту. Ілюстрація © Ведомости
Експерти вказують на російські структурні проблеми і небажання президент змінювати систему.

Для пошарпаної російської економіки 2016 рік вже став нещасливим. Рубль обвалився до рекордно низького курсу через те, що світові ціни на нафту знову скоротилися на 11% починаючи з 1 січня.

Уряд, половина доходів якого припадає на експорт нафти і газу, шукає спосіб, як скоротити витрати на 19,2 мільярди доларів, щоб заповнити дірку в бюджеті. МВФ прогнозує скорочення російської економіки ще на 1% після падіння на 3,5% в 2015 році. Під час зустрічі з президентом Володимиром Путіним міністр економіки Олексій Улюкаєв сказав, що в країні панує "дуже напружена атмосфера". Про це на сторінках Bloomberg пише Керол Метлек.

Євгеній Гонтмахер - член правління Московського інституту сучасного розвитку, який очолює прем'єр-міністр Дмитро Медведев – описав ситуацію в Росії як "сходи вниз". За його словами, країну чекає нульове зростання економіки до кінця 2017 року. Уряд обіцяє росіянам відновлення економічного розвитку після березня 2018-го, коли пройдуть вибори. Однак, на думку Гонтмахера, скорочення продовжиться навіть після того.

У свою чергу професор Вищої економічної школи в Москві Владислав Іноземцев переконаний, що нинішня рецесія обумовлена зовсім не обвалом цін на нафту чи санкціями, "а структурною слабкістю". Він нагадує, що перші ознаки кризи з'явилися в 2012 році після обрання Володимира Путіна президентом втретє. Тоді барель нафти коштував 100 доларів, а до анексії Криму і війни проти України лишалося ще два роки.

Читайте також: РФ готує новий антикризовий план на 400 млрд рублів - ЗМІ

Експерт пояснює, що Путін підняв податки на бізнес і нерухомість заради того, щоб фінансувати армію і розширив охоплення неефективних державних компаній на кшталт компанії "Роснефть".

"Бізнесмени розчарувалися", - каже Іноземцев, додаючи, що це спричинило скорочення інвестицій у модернізацію потужностей і обладнання.

Британський Експерт Тімоті Еш звертає увагу, що ефективність праці в Росії ослабла, а корупція, навпаки, розцвіла. Наплив іноземних вкладень сповільнився, оскільки інвестори злякалися, що в Кремль відбере у них активи. Тим часом, в Москві говорять про необхідність провести реформи, які могли б зупинити занепад, ослабити контроль держави над приватним сектором і відновити інвестування в технології. Але Путін не проявляє жодного інтересу до змін в економічній моделі. Крім того, в уряду немає грошей на великі інвестиції в той час, як великі російські компанії відрізані від іноземних ринків капіталу санкціями.

Все лишається таким, яким було завжди з 2000 року: найбільшими компаніями, які домінують в економіці, керують друзі Путіна, а інші люди з його оточення наживаються на великих державних проектах на кшталт Олімпіади в Сочі, які економіці держави зовсім не корисні. Таким чином, за словами Гонтмахера, будь-які суттєві реформи "суперечать інституційним інтересам уряду" Росії.

Раніше повідомлялося, що Путін не бачить нічого драматичного у падінні цін на нафту. На думку Путіна, це "природний процес". При цьому російський президент виправдав рішення перейти з трирічного бюджету на річний через падіння нафти (російський бюджет сильно залежить від коливання цін на "чорне золото").

Останнім часом нафтові ціни коливаються в районі $ 30-35 за барель. Бюджет Росії на 2016 рік сформований виходячи з ціни нафти до $ 50 за барель. Вже в січні 2016 року стало відомо, що з-за низьких цін на нафту РФ уріже свій держбюджету ще на 10%.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі