При транспортуванні газу на північ Європи «Газпром» буде конкурувати сам із собою

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Цінність придбання білоруської газотранспортної системи (ГТС) для Росії зараз полягає лише у реалізації частини застарілого плану Володимира Путіна щодо позбавлення від країн-«паразитів» (тобто транзитерів) та «наочності» прикладу для України.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише Володимир Саприкін.

Аналізуючи підписані угоди між Москвою і Мінськом, він відзначає, що ціна газу для РБ в 2012 році зафіксована на рівні 165,5 дол за 1000 кубометрів. У 2013-2014 роках ціна газу для Білорусі буде розраховуватися за формулою.

«Можна говорити про те, що для отримання 100% білоруської ГТС Москва пішла на суттєві (хоча, зрозуміло, що тимчасові) економічні поступки. Мінськ отримає наступного року досить низьку ціну на газ - майже у півтора рази нижчу, ніж цього року (і приблизно у два рази нижчу, ніж у Європі) ", - пише автор.

Разом з тим, за його словами, не можна сказати, що Мінськ отримав таку ж ціну, що і споживачі у російських регіонах. У 2013-2014 роках до формули ціноутворення включено найменшу ціну газу у Росії - в ЯНАО. (Зараз для промислових споживачів вона становить близько 70 дол за 1000 кубометрів, а для населення - близько 65 дол; у Москві, відповідно, близько 130 і 88 дол.)

Проте ціна газу для Мінська у цей період збільшиться на суму витрат: на транспортування (близько 90 дол при тарифі 2,7 дол за транзит 1000 кубометрів газу на 100 км, відстань - 3262 км), зберігання (6,2 дол за 1000 кубометрів) і реалізацію газу (1-2 дол за 1000 кубометрів).

В результаті газ у Білорусі буде коштувати більше 200 дол за 1000 кубометрів (з урахуванням щорічного збільшення цін на газ в РФ), що приблизно вдвічі вище у порівнянні із середньою ціною газу для споживачів у Росії.

Наведений порядок розрахунку ціни для Республіки Білорусь буде діяти лише до 1 січня 2015 року - до моменту, коли Росія збирається підняти внутрішні ціни до рівня рівнодохідності з експортними цінами на «газпромівський» газ. Якщо такий перехід відбудеться, то ціна газу для Мінська стане «також рівнодохідною», заявив 28 листопада російський прем'єр В.Путін.

«Так хто ж виграв? Мабуть, ніхто - суха нічия, - вважає експерт. - Багаторічне газове протистояння РФ-РБ закінчено. Не можна говорити, що білоруська ГТС була символом незалежності республіки. По-перше, Білорусь як член союзної держави незалежна номінально. По-друге, половина ГТС вже й так належала «Газпрому». РБ одержала низькі ціни на газ, але тільки до 2015 року, що допоможе пом'якшити кризові явища в економіці. Разом з тим білоруські очікування низької ціни виправдалися не повністю, якщо не сказати - зовсім не виправдалися».

В.Саприкін відзначає, що Російська Федерація пішла на суттєві економічні поступки - близько 2,5 млрд дол на рік (фактично «скинувши» з ціни лише приблизно 100 дол на 1000 кубометрів), отримавши у власність жадану білоруську ГТС.

При цьому, за його словами, в умовах реалізації «Північного потоку» стратегічна цінність білоруської ГТС явно девальвувалася, перетворившись на фетиш, і «Газпром» - при транспортуванні газу на північ Європи - буде конкурувати сам із собою.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Володимира Саприкіна «„Північний потік“, „Південний потік“ та інші подвиги „Газпрому“»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі