Прем’єр залишив чиновників без «заначки». За місяць до завершення сезону вилову рибу пустили в Україну

Поділитися
«Хлопці, досить робити заначки» Лобісти з Експертної комісії із залучення інвестицій у рибну галузь розчаровані...

«Хлопці, досить робити заначки»

Лобісти з Експертної комісії із залучення інвестицій у рибну галузь розчаровані. Їхні надії на реанімацію проекту постанови Кабміну «Деякі питання введення режиму квотування імпорту риби та рибної продукції у 2005 році» розвіялися, як ранковий туман. Якщо бути абсолютно точним, то проект постанови був знятий із розгляду розпорядженням прем’єр-міністра. Крім того, прем’єр доручив Миколі Азарову та Юрію Мельнику обговорити документ із Радою підприємців при Кабміні та операторами ринку. Не секрет, що в бізнесу ставлення до цього законопроекту вкрай негативне. У принципі, інакше й бути не може. Адже механізм квотування імпорту хороший для захисту внутрішніх виробників. У цьому ж конкретному випадку його застосування в країні, яка самостійно не займається виловом океанічної риби, не тільки не має сенсу, а й шкідливе. Якщо, звісно, не брати до уваги інтересів корумпованих чиновників, яким хотілося б, аби до них приходили кланятися. А вони б на свій розсуд вирішували, кому дозволити імпорт, а кому в ньому відмовити через «непослух».

Цікаву подробицю повідомив журналістам під час гарячої лінії в Кабміні заступник міністра охорони здоров’я Олександр Орда, який брав участь у засіданні уряду. Він процитував слова, сказані прем’єром під час останнього розгляду проекту про квотування: «Хлопці, досить робити заначки». Неважко здогадатися, що йшлося про лобістів квотування — членів Експертної комісії із залучення інвестицій, які, між іншим, за десять місяців «напруженої» роботи не залучили в галузь ані копійки вкладень. Може, хоч тепер, отримавши урок законотворчості, вони займуться справою, заради якої і створена їхня комісія. А втім...

Треба ж таке придумати! Саме обговорення подібної перспективи затримує переговори з СОТ. Адже, на думку голови Ради підприємців при Кабміні Дмитра Швеця, яку він висловив на засіданні урядової комісії зі вступу України у СОТ, «це суперечить здоровому глузду і правилам конкуренції на ринку».

Задній хід на початкові позиції

У сутичці з легальним бізнесом зазнали поразки й ветеринари. Нарешті вони скасували поправки в Мінімальний перелік вимог до імпортної продукції, які суперечили міжнародним нормам. Для того щоб визнати в Україні норми, за якими ввозять рибну продукцію країни цивілізованого світу, знадобилися численні судові позови, протести громадських організацій, цехових об’єднань, а також державних органів і наукових установ як в Україні, так і за кордоном.

За оцінкою експертів Української асоціації рибопромисловців (УАР), шестимісячне блокування ринку призвело до того, що бюджет держави недоотримав близько 40 млн. дол. у вигляді обов’язкових відрахувань. Крім того, на 15% зменшилася кількість робочих місць у переробній галузі. А новини про зростання контрабанди за тональністю скидаються на воєнні зведення. При цьому керівники Ветеринарного департаменту Петро Вербицький (глава) і Володимир Горжеєв (заступник) так і не відповіли чітко на запитання: «Навіщо впродовж шести місяців знадобилося двічі радикально змінювати законодавство в галузі безпеки імпортованої харчової продукції?» Незрозуміло також, хто відповідатиме за втрати, яких зазнали держава, бізнес і споживачі.

Це в цивілізованій державі керівники Ветдепартаменту самі звільнили б свої крісла, не чекаючи постановки питання, чи відповідають вони обійманим посадам. В Україні такого не практикують — честь і мораль цінують не дуже дорого. Зате в нас заведено не вирішувати питань швидко й остаточно — тоді чиновник завжди при справі, а іншим доводиться під нього підлаштовуватися. Ось і нові правила, хоча вже й дозволяють завозити океанічну рибу, однак залишають останнє слово за чиновниками. При цьому неоднозначність їхніх трактувань відкриває широке поле для зловживань.

В дорозі 35 тис. тонн оселедця нового улову

Норвезькі компанії після переговорів з Українською асоціацією рибопромисловців уже повідомили, що вони тепер повертаються на український ринок. Між асоціацією і рядом норвезьких постачальників укладено домовленість про постачання в Україну понад 35 тис. тонн оселедця нового улову.

Жаль, звісно, що сталося це тоді, коли сезон підходить до завершення, — у Норвегії через місяць закінчуються квоти на вилов. Прикро й те, що через упертість доблесних ветеринарів, які півроку блокували імпорт, рибу першого місяця вилову, яка вважається найсмачнішою, завантажили на холодильні склади наших сусідів — Польщі, Румунії, Росії. Нам же доведеться задовольнятися тим, що залишилося. Ще добре, що встигли стрибнути на підніжку потяга, який відбуває, без риби тепер не залишимося. Отже, й ціни перестануть зашкалювати.

Стара пісня на новий лад

Зазнавши поразки на усіх напрямах, ініціатори ручного управління на рибному ринку не здаються. Наприклад, є дані, що член ЕК Леонід Боєнко намагається (мабуть, зі схвалення свого керівництва) ініціювати додаткові податкові перевірки операторів ринку. Та й відповідальний секретар експертної комісії Олександр Журавльов, попри однозначну реакцію прем’єра, теж не сумує. Він тепер створює асоціацію імпортерів. Щоправда, чомусь забув запросити на засідання, присвячене цій знаменній події, більшість великих операторів ринку. Ті ж, котрі були присутні, виступили проти квотування. Підтримали ініціативи Журавльова тільки афельовані структури сумнозвісної корпорації «Інтеррибторг», яка займає лише 0,5% ринку імпорту.

P.S. 17 жовтня (у неділю) о 7 годині ранку біля будинку №8 на проспекті Перемоги (Київ) пролунав вибух. За попередніми даними експертів-вибухотехніків, не встановлений поки що пристрій потужністю близько 150 грамів у тротиловому еквіваленті містився у водостічній трубі поблизу центрального входу до офісу ТОВ «Союзкрильпоставка», що входить до корпорації «Інтеррибторг». Вибух пошкодив вхідні двері й склопакети на першому поверсі, а також припарковану біля будинку «шістку». Він стався саме в той момент, коли охоронець вирушав снідати. Одне слово, жертв і руйнувань немає.

Порушення Шевченківським райуправлінням міліції справи за фактом хуліганства не завадило відповідальному секретарю ЕК Олександру Журавльову заявити, що цією справою займаються СБУ, прокуратура й усі правоохоронні органи. А ще — обвинуватити в події противників наведення порядку на рибному ринку. Цікаво, що відповідальний секретар публічно визнає зв’язок між рішеннями урядової комісії та близькою до нього комерційною структурою, тобто факт злиття бізнесу і влади, який компетентні органи можуть кваліфікувати як корупцію.

Втім, не виключено, що в такий спосіб Олександр Журавльов під галас передвиборної боротьби створює собі імідж полум’яного борця з нечистоплотними бізнесменами, який не находить порозуміння із владою. У кожному разі, з цією логікою і розвитком подій добре стикується його критика уряду, який відкинув квотування, і заяви — мовляв за нинішньої влади нічого поміняти на рибному ринку України неможливо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі