Податківці виявили тільки 5% фальсифікату бензину

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
ГФС розкрила менше 5% тіньового ринку виробництва бензину © Андрій Товстиженко, DT.UA
Підсумки спецоперацій ДФС по боротьбі з тіньовим ринком виробництва бензину незадовільні.

Двома основними джерелами безподаткових нафтопродуктів є контрабанда і кустарне виробництво. Боротися з другим у Державній фіскальній службі не дуже виходить: судячи з відкритими даними, в першому півріччі 2015 року ГФС вилучила менше 5% від оціночної обсягу тіньового ринку - близько 16,5 тис. тонн різних нафтопродуктів.

Існує кілька методів отримання нелегального палива: кустарна переробка, змішання паливних компонентів, підвищення октанового числа бензину, пише в статті DT.UA експерт нафтового ринку Сергій Куюн.

Що стосується кустарної переробки, то міні-НПЗ купують нафту та газовий конденсат, який системно викрадається з місць видобутку або шляхом врізок у нафтопроводи. Тому основне зосередження міні-НПЗ спостерігається в Полтавській, Сумській, Харківській, Дніпропетровській і Кіровоградській областях. У результаті такої переробки отримують прямогонний бензин і дизпаливо, які використовуються як основа для подальшого виробництва палив. Як такі габаритні виробництва можуть працювати протягом тривалого часу, питання до силовиків.

Найбільш масовим способом виробництва кустарних нафтопродуктів є змішання паливних компонентів. Такі "виробництва" розташовуються на звичайних нафтобазах, тому не привертають до себе зайвої уваги. Сприяє такому бізнесу також і те, що в Україні операції з подібними компонентами не вимагають ніяких спеціальних ліцензій і дозволів.

Згідно з даними "Укрзалізниці", за шість місяців 2015 р. на нафтобази надійшло 155 тис. т компонентів палив.

Одне з таких виробництв голосно (в прямому сенсі слова) постало перед широкою громадськістю в результаті пожежі на нафтобазі компанії БРСМ р. в Василькові.

За даними "Консалтингової групи А-95", в 2014 р. обсяги продажу бензину в мережі АЗС "БРСМ" перевищували обсяги поставок товарного бензину на нафтобази компанії майже в півтора рази, або на 75 тис.

Звертає на себе увагу також той факт, що мережа закуповувала виключно бензин А-92, хоча на своїх заправках продавала три марки з октановим числом 95. У той же час постачання різних компонентів на нафтобази БРСМ в 2014 р. склали близько 100 тис. т (36,6 тис. т в 2015 р.).

"До речі, про хід розслідування причин найбільшої пожежі в історії країни щось давно нічого не чути, не до добра це..." - зазначає Куюн.

Читайте також: За перший квартал бюджет недоотримав з "тіньового" бензину більше 1 млрд грн акцизу і ПДВ

Є й інші приклади. В поточному році в лідери з постачання паливних компонентів вийшла компанія "Эксимол", пов'язана з групою компаній "Крокус-До". За сім місяців 2015 р. на нафтобазу в Миронівці в Київської області "Эксимол" з товариші привіз 25,85 тис. т компонентів. При цьому в липні фірма встановила власний рекорд закупівлі компонентів - 9,8 тис. т. 14 серпня на Миронівської нафтобазу зайшла СБУ і знайшла необхідні докази нелегального виробництва палива.

Є питання і до найбільшого гравця ринку - групи "Приват".

"За 2014 р. і перший квартал 2015 р. дисбаланс придбаного для реалізації та реалізованого нафтопродукту (бензинів) в мережі АЗС знаходиться в діапазоні 31-40%. Такий дисбаланс свідчить про те, що в мережу АЗС незаконно потрапляють невраховані нафтопродукти з прихованим джерелом походження", - пише у своєму депутатському запиті до голови ДФС народний депутат Вікторія Войціцька. Виходячи з отриманих нардепом даних, "Приват" в 2014 р. не сплатив 72,3 млн євро акцизного податку на паливо. За перші чотири місяці 2015 р. фірми Коломойського не сплатили 16,3 млн євро акцизу, зазначає нардеп у своєму запиті. Відповідь на нього поки що не отримано.

У той же час, визнає експерт, сказати, що податківці ніяк не борються з кустарщиною, було б невірно. ДФС в 2015 р. провела дві операції: "Акциз-2015" та "Нафтопродукт-2015". Однак їх підсумки більше схожі на відписки.

Про ситуацію на паливному ринку читайте в статті Сергія Куюна "ДФС тягне ліворуч" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі