Почім кока-кола для армійського народу. Пентагон хотів покарати Halliburton, але не зміг...

Поділитися
Американська корпорація Halliburton, яка є найбільшим постачальником товарів і послуг для американської армії в Іраку, вже одержала за контрактами з Пентагоном 4,3 млрд...

Американська корпорація Halliburton, яка є найбільшим постачальником товарів і послуг для американської армії в Іраку, вже одержала за контрактами з Пентагоном 4,3 млрд. дол. Сума ця навіть головному військовому відомству США здалася надмірною. І спеціальна комісія Пентагону, до складу якої входили аудитори, у результаті шестимісячної роботи дійшла висновку, що система оцінювання витрат головного постачальника «неадекватна», а кажучи просто — дуже завищена.

Конкретно йдеться про один із підрозділів корпорації Halliburton — дочірню компанію Kellogg Brown & Root (KBR), що поставляє продовольство для американських солдатів. Саме сума в 1,8 млрд. дол., яку Пентагон перевів на рахунки компанії за останні півтора року, викликала недовіру у перевіряльників. Тому 4 серпня аудитори оголосили, що дають компанії можливість протягом 45 днів переглянути свої розцінки. Й одразу ж попередили: якщо KBR не прислухається до рекомендацій, Пентагон матиме право застосувати дієвіші заходи впливу, аж до розірвання контрактів.

Час пішов. Але корпорація Halliburton не поспішала реагувати на критику і йти назустріч своєму головному замовникові — могутньому Пентагону. Натомість вона навіть насмілилася заявити, що не визнає повноважень комісії при розгляді цього питання. Тоді американське командування відповіло, що, відповідно до умов контракту, воно припиняє переведення 15% загальної суми, яка належить компанії за виконану в Іраку роботу. Таке жорстке рішення могло, в разі реалізації, коштувати Halliburton 60 млн. дол. щомісячних збитків.

Аж раптом... стався «реверс». Буквально через кілька годин після оголошеного рішення Пентагон без будь-яких пояснень вирішив змінити свою «принципову» позицію і відновити припинене на той час переведення коштів на рахунки свого найбільшого підрядчика в Іраку.

Залишається лише додати, що на першу-ліпшу згадку про Halliburton американцям чомусь відразу спадає на думку ім’я колишнього (1995—2000 рр.) керівника компанії Діка Чейні. Можливо, тому, що нині він — друга людина у владній ієрархії країни, віце-президент у команді президента Джорджа Буша-молодшого. А є ще й ті, хто пам’ятає, що в адміністрації президента Буша-старшого Чейні був міністром оборони...

Навесні минулого року, щойно у США розпочалася роздача контрактів на повоєнну відбудову зруйнованого Іраку, в самій Америці почали говорити й писати про те, що адміністрація Буша намагається «облагодіяти» великі компанії, які мають тісні контакти з високопоставленими чиновниками. Багато критики адресувалося Halliburton, яка на той час уже одержала один із найбільших контрактів на гасіння в Іраку палаючих нафтових полів. Правда, найбільш ласий шматок фінансування — проект вартістю 600 млн. дол. на відбудову іракських лікарень, аеропортів та морських портів — їй не дістався, очевидно, з політичної обережності.

А через півроку по тому американську публіку своєю доповіддю «потішив» Центр суспільних досліджень, підрахувавши, що фірми, які одержали найбільші контракти на відбудову Іраку, пожертвували на виборчу кампанію Буша-молодшого 2000 року більше грошей, ніж на будь-яку іншу протягом останнього десятиліття. У доповіді згадувалися 70 компаній та фізичних осіб, які стали щасливими власниками контрактів на загальну суму 8 млрд. дол., виділених американською адміністрацією на відбудову Афганістану й Іраку. Саме корпорація Halliburton одержала левову частку всіх американських контрактів по Іраку. У жовтні минулого року конгресмени-демократи надіслали до Білого дому документ, у якому звинуватили Halliburton у завищенні на 75 центів ціни за кожен галон палива. Проте і Пентагон, і Агентство США з міжнародного розвитку відкидали обвинувачення у фаворитизмі, запевняючи, що розподіл контрактів не мав політичного підгрунтя.

Але вже через місяць, у грудні 2003-го, аудитори з Пентагону запідозрили, що дочірня компанія Halliburton — Kellogg Brown & Root (KBR) стягувала з Міністерства оборони США невиправдано високі ціни за нафтопродукти. Відповідно до результатів перевірки, американська скарбниця на той час переплатила Halliburton понад 60 млн. дол. Причому йшлося про контракт на тилове забезпечення американської армії в Іраку, який KBR одержала на самому початку війни без жодних конкурсів і тендерів. Ось тоді, щоб запобігти назріваючому скандалу, у справу втрутився сам президент Буш і висловився таким чином, буцімто корпорації Halliburton доведеться повернути «переплату за паливо», якщо розслідування підтвердить припущення аудиторів.

У січні справу з Halliburton було передано у провадження генерального інспектора Пентагону. Розпочалося розслідування, яке, втім, не перешкоджало дочірній компанії KBR у тому ж таки січні виграти тендер на контракт вартістю 2 млрд. дол. — на відновлення нафтової промисловості Іраку. На цьому, вочевидь, приємні події для Halliburton закінчилися. У березні ц.р. Пентагон змушений був укласти нові контракти на постачання нафтопродуктів для американських військ в Іраку. Оскільки ціна нафти, яка раніше поставлялася в Ірак корпорацією Halliburton, як виявилося в ході розслідування, утроє перевищувала закупівельні ціни в Кувейті. Цього разу Halliburton не одержала жодного з нових контрактів із палива. Проте американці своїх не обділили. Із семи контрактів на загальну суму 200 млн. дол. майже всі дісталися турецьким фірмам на поставки турецької нафти, крім одного, найбільшого, — на 108,5 млн. дол., який одержала компанія New Braunfels із Техаса.

У цілому 2004 рік для Halliburton виявився явно невдалим. Обвинувачення, розслідування і навіть відгомін колишніх скандалів стали постійними «супутниками» корпорації. На початку року, приміром, з’ясувалося, що два співробітники KBR одержали від однієї (неназваної) кувейтської компанії хабарів на загальну суму 6 млн. дол. — за сприяння у забезпеченні американської армії в Іраку. Погасити скандал тихо не вдалося. І тоді Halliburton поспішила заявити, що факт хабара було встановлено самою компанією, хабарників негайно звільнили, а владу країни «поінформували» про те, що сталося.

У червні зненацька сплив на поверхню ще один скандал, пов’язаний із хабарами. Щоправда, цього разу Комісія з цінних паперів і біржової діяльності США (SEC) підозрює компанію KBR у підкупі офіційних осіб Нігерії. Розслідування ведеться проти чотирьох фірм: американської КBR, японської Gasoline, італійської ENI та французької Technip, які в середині 90-х років створили міжнародний консорціум для будівництва газопереробного заводу в Нігерії і, щоб одержати контракт у 4 млрд. дол., дали місцевим чиновникам хабарів на 180 млн. дол. Контракт одержали, завод успішно побудували. Та ось халепа: у лютому ц.р. нігерійський уряд вирішив розслідувати всі деталі давньої угоди і поділився своїми «знахідками» з американськими регулюючими органами. Цікаво, що імовірне хабарництво датується часом, коли корпорацією Halliburton, до складу якої входить KBR, керував Дік Чейні, нинішній віце-президент США.

Що далі, то більше. На початку серпня Halliburton погодилася сплатити штраф на суму 7,5 млн. дол. за те, що вчасно не повідомила про зміни в системі своєї бухгалтерської звітності 1998 року. У поле зору органів фінансового контролю США вона потрапила ще 2002-го. Тоді після скандалу навколо Enron перевіряли багато американських корпорацій. Halliburton, одна з найбільших у США з будівництва нафтовидобувних об’єктів, не стала винятком, і невдовзі комісія виявила, що компанія завищувала вартість будівельних проектів. У заключному обвинуваченні, за яким і виплачено штраф, SEC дійшла висновку, що Halliburton у зазначений період також надавала недостовірні відомості про свої доходи, а точніше — завищувала дані про прибутки. Halliburton своєї вини не визнала, але й не оскаржувала висновків комісії в суді. Питання було врегульоване шляхом виплати штрафу. Як повідомляла комісія, віце-президент Дік Чейні, який тоді очолював корпорацію, активно допомагав слідству. Хоча обвинувачення висунуті не проти нього, а проти самої компанії і двох інших високопоставлених менеджерів.

Звісно, сам факт, що фірма Чейні, хай навіть і колишня, стала головним підрядчиком Пентагону в Іраку, — дуже показовий і промовистий, ніде правди діти. Але правда й те, що Halliburton — до Чейні і після нього — була й залишається конкурентоспроможним і потужним гравцем на своєму ринку послуг. Заснована ще 1919 року, на сьогодні є однією з найбільших у світі енергетичних і будівельних корпорацій, а в інженерному проектуванні, будівництві та обслуговуванні нафтових промислів і газових родовищ фактично перебуває на позиції лідера. На неї працюють 100 тис. людей у 120 країнах світу. Причому своєї могутності Halliburton досягла великою мірою завдяки злиттю 1998 року з компанією Dresser Industries, на той час лідером із постачання комплексних послуг та проектування в нафтовій і газовій промисловості. Ефект від угоди не забарився. Сукупний річний прибуток Halliburton уже 2001 року становив 13 млрд. дол.

У березні 2002-го Halliburton вирішила упорядкувати бізнес і розділити його між двома підконтрольними компаніями. Так було створено енергетичну Energy Services Group та інженерно-будівельну Kellogg Brown & Root (KBR). Саме друга задіяна в багатьох контрактах в Іраку, і вона ж є об’єктом відразу кількох розслідувань її діяльності на цій ниві.

Звісно, віце-президент США всіляко відхрещується від теперішніх розслідувань, негараздів і скандалів навколо свого колишнього «дітища» (у другій половині 90-х він був і головою ради директорів, і главою компанії). Представники Halliburton запевняють, що вже давно не платять Чейні за послуги з консультування і навіть акцій корпорації у віце-президента більше немає. Однак американським журналістам вдалося виявити той факт, що Чейні, коли залишав фірму, був нагороджений дуже щедро. Його вихідна допомога становила близько 30 млн. дол. Причому частина цих грошей, за словами журналістів, виплачується йому протягом п’яти років, щоб зменшити податки.

Отже, новий скандал навколо Halliburton, пов’язаний із постачанням палива, продовольства й інших побутових послуг для американського військового контингенту в Іраку, поки що відкладений з ініціативи самого Пентагону. Проте деякі деталі вже встигли перейти в розряд анекдотів і фарсу. Комітет американського Конгресу, очолюваний демократом Генрі Ваксманом, оприлюднив деякі цифри з фінансових звітів компанії Пентагону. У доповіді комітету йдеться не лише про те, що паливо від Halliburton обійшлося американській скарбниці на сотні мільйонів доларів дорожче. Роздувалися ціни й на інші послуги з тилового забезпечення. Приміром, намет, обладнаний кондиціонером, у якому жили американські солдати, оцінювався у 500 дол. на день. А номер у п’ятизірковому готелі в Кувейті нібито коштував 10 тис. дол. на день. Денне споживання кока-коли однією людиною обходилося скарбниці у 50 дол., а прання одного мішка військової форми — у 100 дол.

Що ж до постачання продовольства американським солдатам в Іраку, то Пентагон намагався змінити систему розрахунків і оплачувати точну кількість з’їдених продуктів. KBR, у свою чергу, хоче зберегти попередню схему і виставляти рахунки на підставі оцінної кількості. Компанія чудово розуміє, що швидко знайти рівноцінного постачальника оборонне відомство поки що не в змозі. Швидше за все, саме тому було припинено виконання «грізного» рішення про несплату 15% від загальної суми контрактів.

У Halliburton є незаперечний аргумент — вона поставляє свій товар і послуги в небезпечних умовах, що відповідним чином позначається на цінах. І справді, всім відомо, що співробітники корпорації багато разів бували в заручниках у іракських бойовиків, а хтось уже ніколи не повернеться після виконання своєї неармійської місії в Іраку...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі