Плазом по східцях, що ведуть донизу. Нацбанк злякав нерезидентів, і фондовий ринок почав сповзати

Поділитися
Уже місяць ринок акцій повільно, із періодичними спробами піднятися, просідає донизу. Старт цій тенденції дала прес-конференція глави Національного банку, яка відбулася в середині минулого місяця...

Уже місяць ринок акцій повільно, із періодичними спробами піднятися, просідає донизу. Старт цій тенденції дала прес-конференція глави Національного банку, яка відбулася в середині минулого місяця. Володимир Стельмах заявив, що НБУ залишає за собою право змінювати обмінний курс гривні на час відпливу з країни капіталу, вкладеного на початку року в українські цінні папери з розрахунком на ревальвацію національної валюти. Коротка і ємна фраза «Вони входили по 5,25, по 5,23, нехай і виходять по 5,25» зуміла спантеличити навіть найоптимістичніше налаштованих інвесторів. Практично одночасно Нацбанк приготував нерезидентам ще один сюрприз. Із 12 вересня всі українські банки, що залучають від нерезидентів валютні кредити на термін до 180 днів, зобов’язані резервувати на рахунку в Нацбанку 20% залученої суми. Нові правила резервування миттєво зробили короткострокові інвестиції нерезидентів у країну невигідними. Нерезиденти, «які розігрівали» вітчизняний ринок усе літо і першу половину вересня в надії на швидке зміцнення гривні, завмерли. Більшість просто припинила будь-які операції з українськими цінними паперами, а ті, в кого особливо слабкі нерви, почали шукати шляхи врятування своїх вкладень.
До честі наших вітчизняних трейдерів, ринок не обрушився раптово, а досі зберігає прийнятне балансування попиту і пропозиції на цінні папери українських підприємств.
Котирування акцій демонструють різноспрямований рух. З одного боку, збільшуються обсяги торгів акціями другого і третього рівнів лістингу. З іншого — практично немає попиту на більшість «блакитних фішок», котирування яких підняли нерезиденти. «Купуючи такі цінні папери, інвестори все ще піддаються політичному ризику. Крім того, «фішки» стали надто дорогими», — коментує аналітик відділу міжнародних продажів ІК «Конкорд Капітал» Лукас Ромріель.
Минулого тижня серед емітентів акцій «блакитних фішок» найпомітнішими були акції ВАТ «Криворіжсталь». Напередодні приватизаційного конкурсу емітенту, запланованого на 24 жовтня, акції «Криворіжсталі» захопили одноособове лідерство. Котирування купівлі акцій емітенту зросло на 4,92% (до 3,20 грн. за акцію), котирування продажу — на 9,86% (3,90 грн. за акцію). Спред з котирувань перевищив 21%. А в ході останньої угоди акції ВАТ «Криворіжсталь» піднялися, порівняно з попереднім періодом, на 8,99% (3,55 грн. за штуку).
Лідерство у продажах зберігають банківський сектор, машинобудування і металургія. Минулого тижня найкраще продавалися акції банку «Аваль», ВАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» і ВАТ «Алчевський металургійний комбінат». Аутсайдерами стали акції енергогенеруючих компаній ВАТ «Київенерго» і ВАТ «Донбасенерго».
До певної міри рятує ситуацію більш оптимістичне зростання ринку облігацій, але тут трохи інші правила гри — на облігації є попит, тільки якщо емі­тент ефективний, а дохідність по них порівнянна з рівнем банківських депозитів.
Лідерами торгів у сегменті корпоративних облігацій минулого тижня стали компанії «Українська патока» і «Нові крохмальні технології», серед муніципальних цінних паперів — муніципальні папери Донецької і Харківської міських рад. Державних паперів (ОВДП) було продано більш як на 57 млн. грн.
Обсяги торгів попереднього тижня (10—14 жовтня) дозволили експертам стверджувати, що на українському фондовому ринку нарешті намітилися перші ознаки стабілізації. «Обсяги на минулому тижні виявилися більш ніж вражаючими (278 млн. грн.) і перевищили середній показник на 30%», — повідомив начальник аналітичного відділу компанії «Тект-Брок» Ігор Путілін.
Проте 18 вересня ситуація кардинально змінилася, і ринок знову почав падати. При цьому зниження індексу ПФТС виявилося досить значним (мінус 1,38%) — до 336,44. Істотно подешевшали не тільки акції «блакитних фішок», а й папери другого та третього рівнів лістингу. Так, тенденція зачепила акції «Укртелекому», «Укрнафти», «Криворіжсталі», Полтавського ГЗКу, Нижньодніпровського трубопрокатного заводу тощо.
Оптимізму на сьогодні в учасників ринку поменшало. Всі сходяться на думці, що котирування акцій і далі знижуватиметься. На думку генерального директора ІК «Керамет Інвест» Анатолія Омеліна, несприятлива ситуація з «блакитними фішками» збережеться доти, доки не стабілізується валютний ринок і Нацбанк не змінить свого ставлення до нерезидентів. «Коли скасують постанову Нацбанку, тоді з’являться гроші, зросте ліквідність і ринок вирівняється», — сказав експерт. Втім, сподіватися на милість НБУ, так негативно налаштованого проти «іноземних спекулятивних грошей», учасникам ринку навряд чи варто...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі