Північний і Південний потоки: два сценарії - Економіка - dt.ua

Північний і Південний потоки: два сценарії

21 січня, 2011, 14:58 Роздрукувати

Якщо буде реалізовано тільки проект «Північний потік», і не буде «Південного», то сценарій буде називатися «Росіяни в полоні у німців». Тому що в цьому випадку газ може постачатися до Німеччини і країн Центральної і Західної Європи за трьома маршрутами - по газопроводах «Північний потік», Ямал-Європа і по українсько-словацькому напрямку. Про це в інтерв'ю «ДТ. Україна» заявив директор енергетичних програм центру НОМОС Михайло Гончар.

 

«А якщо з'являється ще і Nabucco, який може доставити альтернативний російський газ до австрійського хаб Баумгартена, то цей газовий потік почне знижуюче впливати на ціни ринків у країнах регіону і в Німеччині у тому числі, - зазначив він. - Таким чином виходить, що всі названі маршрути так чи інакше ведуть до Німеччини. При такому сценарії правила гри будуть диктувати ринок і споживчий попит у Німеччині, оскільки він найбільший у цьому регіоні. Не стільки «Газпром» зможе диктувати свої умови, скільки його нерозлучні німецькі партнери».

У разі ж появи у Росії на додачу до “Північного потоку” ще й «Південного», за словами експерта, сценарій буде називатися «Європейці в полоні у росіян»: «Тому що в цьому випадку росіяни створюють грандіозну транснаціональну систему маніпулювання газовими ринками країн ЄС і перш за все найбільшим з них, з усіма витікаючими наслідками».

«Тому ідея конвергенції Nabucco і «Південного потоку» теоретично дозволяє обом сторонам зберегти обличчя і погодитися на нічию у «битві трубами». Більше того, продемонструвати, що знайденокомпроміс інтересів тощо, щоб кожна зі сторін змогла гідно виглядати (або вийти з гри, це уже як у кого вийде). І в цьому сенсі конвергенція антагоністичних проектів означала б імовірну реалізацію другої черги російського «Блакитного потоку», до злиття з трасою Nabucco на території Туреччини, а далі - за передбаченим ним маршрутом», - вважає М.Гончар.

У той же час він відзначив, що сьогодні такий варіант конвергенції Nabucco і «Південного потоку» виглядає віртуальним. «Але в кожному малоймовірному сценарії є відмінна від нуля ймовірність його реалізації», - додав експерт.

Детальніше читайте у свіжому номері «ДТ. Україна» в інтерв'ю Алли Єрьоменко з Михайлом Гончаром.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >