Після введення в дію закону про ринку земель український народ буде зайвим на своїй землі - Економіка - dt.ua

Після введення в дію закону про ринку земель український народ буде зайвим на своїй землі

14 жовтня, 2011, 09:38 Роздрукувати

Законопроект про ринок земель настільки випередив свій час і викладений у такій редакції, що після введення його в дію наша земля стане для нас чужою, а український народ буде зайвим на ній.

© Андрій Товстиженко, ZN.UA

Про це у своїй статті для ZN.UA пише головний науковий співробітник ННЦ «Інститут землеробства НААН», доктор сільгоспнаук наук, професор, академік Європейської академії природничих наук Едуард Дегодюк.

«Вдумайтеся: в оборот земель сільськогосподарського призначення, що будуть виставлені на торги, включено землі державної, комунальної та приватної власності і 10% земель запасу, - пише автор. - Суб’єктами ринку, крім фізичних і юридичних осіб України, визначено осіб, що здійснюють примусову (!) реалізацію земельних ділянок, іноземних громадян та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб і державу (ст. 5). Одразу виникає непорозуміння. Адже, з одного боку, представники іноземного капіталу буцімто і є суб’єктами ринку земель, а з іншого — «вони не можуть мати у власності землі сільськогосподарського призначення» (ст. 15). Подвійні стандарти заводять проблему в тінь і в спекулятивні оборудки, та куди подітися іноземному капіталу, якщо земля не продається?»

За словами Е.Дегодюка, проектом закону передбачено торги не всією землею оптом, а окремими ділянками: для західного регіону — 110—180 га, для центрального і північного — 250—400 га, південного і східного — 590—870 га.

«Нескладно припустити, що спокуса будь-якими способами примножити ласий шматочок землі виникатиме системно, і наступний закон про продаж української землі вже просто не знадобиться, - вважає професор. - Тим більше що в проекті закону є лазівки для збільшення площ, що не перевищують 30% земель сільськогосподарського призначення, які розміщені на території регіону за місцем розташування набутих у власність земельних ділянок одним чи двома громадянами України (ст. 21)».

Е.Дегодюк також підкреслює, що у проекті проігноровано екологічний підхід щодо обмеження доступу до природозахисних смуг уздовж русел великих, середніх і малих річок та їх витоків, встановлених Земельним кодексом України, щодо заборони торгів заповідним фондом України, не визначено застережних заходів щодо продажу земель з ухилом більше трьох градусів, не встановлено відповідальності за хижацьке використання землі покупцем у разі виснажливої її експлуатації.

«І всі ці землі продаються з аукціону. Неважко передбачити, що справжні власники і землекористувачі, можливо, й не знатимуть, що їхні поля опинилися у чужих руках», - наголошує автор.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Едуарда Дегодюка «Земельні реформи потрібні, але які?»

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >