ПЕРВИННИЙ РИНОК ЖИТЛА — ЛАСИЙ КУСЕНЬ ЧЕРЕЗ НЬОГО СТОЛИЧНІ РІЕЛТОРИ НЕДОРАХОВУЮТЬСЯ МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ ДОХОДУ

Поділитися
Конкурент наростив м’язи Ще влітку минулого року столичні ріелтори з упевненістю говорили про стабілізацію цін на вторинному ринку нерухомості...

Конкурент наростив м’язи

Ще влітку минулого року столичні ріелтори з упевненістю говорили про стабілізацію цін на вторинному ринку нерухомості. Та осінь-2001 знову підняла вгору цінову планку. На думку маклерів, на це вплинули й терористичні акти в Америці. Українські продавці та покупці засумнівалися у стабільності американського долара (а саме до цієї валюти «прив’язуються» клієнти ріелторських контор). Тому перші не поспішали з продажем житла, а другі намагалися якнайшвидше вкласти накопичені «зелені» в нерухомість. Попит перевищив пропозицію, ціни на «вторинку» почали зростати. Здавалося б, ця подія має потішити ріелторів і дозволити їм спокійно отримувати свої доходи, як це було в середині 90-х. Однак у той «золотий» час у столичних маклерів не було потужного конкурента в особі будівельних компаній, які самостійно будують і продають своє житло. Сьогодні ж ріелторам є над чим замислитися. Лише торік у Києві було здано в експлуатацію близько 1 млн. кв. м житлової площі, не враховуючи офісних, торгових, складських приміщень. Будкомпанії стали залучати клієнта сучасним плануванням житла, довгостроковими кредитами і найчастіше нижчою ціною 1 кв. м ($200—300 за 1 кв. м). Якщо врахувати, що в середньому винагорода за вдало проведену операцію становить 3—4% від вартості проданого об’єкта, то втрати столичних ріелторів істотні — $5—8 млн. на рік.

Ринок дав крен у бік «первинки»

За спостереженнями київських ріелторів, у столиці відбувся відплив клієнтів із вторинного ринку нерухомості. Приблизно 20—25% потенційної клієнтури ріелторських фірм протягом останнього року віддали перевагу житлу в новобудовах, купуючи квартири безпосередньо у будівельних компаній. Адже на вторинному ринку житла поки що не можуть запропонувати поетапної оплати квартири, довгострокових та дешевих кредитів. За оцінками Асоціації фахівців із нерухомості України, активізувався процес купівлі квартир у новобудовах ще й тому, що новосел переконався в «реальності об’єкта». Він тепер може придбати житло у вже спорудженому будинку, не ризикуючи вкладати гроші в об’єкт, що здається в експлуатацію через кілька років. А ще недавно початку будівництва будинку передувала виключно накопичувальна схема грошових ресурсів. На це недовірливий покупець дивився досить песимістично, хоча у багатьох бажання мати квартиру в новому будинку переважало недовіру.

Кому будувати, а кому продавати?

Судячи з того, як успішно йдуть справи у великих будівельних компаній, у первинного ринку житла — непогане майбутнє. Ось тільки питання — чи перепаде щось від цього пресічним ріелторам. Поки що новобудови для них (хоч як це дивно звучить) — звичайний об’єкт продажу вторинного житла. І то лише тому, що є новосели, котрі, ще не оселившись у квартирі, виставляють її на продаж. На своїй останній щорічній міжнародній конференції ріелтори неодноразово підкреслювали, що саме вони — справжні продавці нерухомості, обізнані з тонкощами цієї справи, і що будівельним компаніям нічого займатися такою «дрібницею», як продаж квартир. Їхня справа — будувати. Однак, судячи з усього, навіть великі знавці ріелторських справ поки що не можуть запропонувати чіткої і взаємовигідної схеми співпраці з будівельними компаніями. І маклерам залишається лише заздрісно позирати у бік первинного ринку. Виходить майже як в анекдоті, де кум, ковтаючи слину, дивиться, як за парканом сусід поїдає вареники і попиває горілочку:

— Куме, ви так смачно вечеряєте...

— То заходьте в гості, разом посидимо.

— Так у вас у дворі пес дуже злий...

— Отож!..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі