Перевести заощадження в Канаду?

Поділитися
Коли ж луснув мій нью-йоркський банк? До того, як луснув банк зятя, чи пізніш? Ні, я не банкір, я однофамілець, та ще ім’я та по батькові збігаються, просто в тому банку лежали мої гроші...

Коли ж луснув мій нью-йоркський банк? До того, як луснув банк зятя, чи пізніш? Ні, я не банкір, я однофамілець, та ще ім’я та по батькові збігаються, просто в тому банку лежали мої гроші. А зять працював у «Лімен Бразерс». Втім, усе по черзі.

Наприкінці 2007 р. долар, якщо пам’ятаєте, сильно подався і прогноз був важким. Нас узагалі ваблять потойбічні почесті, а вже долар ховати полюбляємо особливо. От і тоді в Києві раділи зміцненню гривні, а в Москві відповідно рубля. І лише стара мудра Європа хапалася за серце, бачачи посилення євро... Та ще я. З великими курсовими втратами (такого ще не було — американський долар упав нижче канадського побратима!) довелося перевести заощадження в Канаду і придбати від валютного гріха подалі щось стабільне і нерухоме — квартиру в Монреалі.

Але цю історію ви вже чули. Звичайно, провидцем я виявився нікудишнім, і сьогодні за зеленого американця дають близько 1,3 канадця, а монреальські квартири подешевшали. Щоправда, ненабагато, відсотків на п’ять. Так кажуть. Нещодавно перевіряв — брешуть. Нічого вони не подешевшали! Але не це головне, а те, що не один я помилився у прогнозах.

Очевидно, американські банкіри не читали моєї статті в «Дзеркалі тижня». Вони, найімовірніше, і не чули про неї. Даремно. Бо якби прочитали вони, як працюють канадські банки — то, може, і криза пройшла б у м’якішій формі. Дозволю собі процитувати самого себе: «...у Монреалі з вами не працюватимуть, поки ви не доведете, що можете купити житло. Як давно ви працюєте і скільки заробляєте? Довідку, будьте люб’язні. Скільки у вас на рахунку в банку? Довідку, будь ласка. Яку суму банк згодний видати вам у кредит, на який термін і під які відсотки? Довідку не забули? Яку квартиру ви бажаєте? Цю, за 320 тисяч? На жаль, мсьє, відповідно до довідок, ви не можете дозволити собі житло дорожче трьохсот тисяч!»

У Нью-Йорку тільки посміхалися, чуючи про таку манеру ведення бізнесу, але гарно сміється той, хто серйозно ставиться до справи! Роль нашого Ощадбанку в столиці світу відіграє «Вашингтон Мюшіел», або скорочено WaMu. У нього безліч відділень і він спеціалізується на вкладах населення. Там і я тримав невеличку суму — щоб отримувати раз на місяць листа з банку. Такий лист або рахунок за комунальні послуги в Америці заміняє прописку. Але вкладів населення банкірам здалося замало, загальна авантюрна тенденція захопила їх, і вони відкрили новий відділ — з видачі ризикованих, але перспективних за недавніми мірками кредитів. Добре усе ж таки, що я вчасно вивів гроші... Діяльність банку закінчилася банкрутством.

Добре, що банк було відразу перекуплено одним із зубрів, «Чейзом», здається, і гроші вкладників не зазнали втрат. Держава страхує вклади до ста тисяч (нині вже до двохсот), але якби на «WaMu» не знайшлося покупців, повертати свої гроші довелося б не один місяць. Те саме сталося і з Lehman Brothers, гігант погорів на деривативах (цілком фантастичний, між нами кажучи, фінансовий інструмент викачування грошей чи то з майбутнього, чи то з повітря!) і на залученні коштів з усього світу під іпотечні кредити (назалучався в результаті до 600 млрд. боргу). На жаль, багаті американські банки виявилися не кращими, якщо не гіршими, за бідні українські!

Проте історія цим не закінчилася, пішла на другий виток — і з канадськими банками довелося мати справу ще не раз. Даремно, даремно з них сміялися. Здорова частка здорового консерватизму не зіпсувала поки що жодної фінансової страви! Тоді як банки всього світу банкрутують і втрачають капіталізацію, канадські працюють наче нічого не бувало. І в результаті минулого жахливого для всіх року вийшли на передові позиції — Royal Bank, наприклад, увійшов до десятки найбільш безпечних банків світу, канадських банкірів запрошують на конференції, до їхніх порад дослухаються, до їхнього досвіду придивляються, але ж, Боже мій, як важко мати з ними справу!

Канадський банкінг із його жорстким держрегулюванням і вищими вимогами до обсягу власного капіталу банків обігнав за прибутковістю американських конкурентів. Тоді як американські банки зазнають непомірних збитків, канадські банкіри продовжують фіксувати прибуток. Royal Bank of Canada, Toronto Dominion Bank, Bank of Nova Scotia і Bank of Montreal міцно влаштувалися в десятці найбільших північноамериканських банків!

Американці посміюються над цією країною і називають її сплячою. Канадці для них еквівалентні гарячим естонським хлопцям. Але їй-богу, у делікатній сфері складних фігур фінансових танців зайва поквапливість часом заважає поганому танцюристові. Тож уперед, Канадо!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі