Пекарів «допекли». Якщо їх не почують, хліб доведеться пекти Кабміну

Поділитися
11 грудня в Українському домі вперше в історії незалежної України відбувся Форум пекарів України, ...

11 грудня в Українському домі вперше в історії незалежної України відбувся Форум пекарів України, в якому взяли участь близько 700 делегатів від профспілкових організацій, хлібопекарських підприємств, фахових галузевих об’єднань. Організатором форуму виступила Всеукраїнська профспілка працівників харчової, переробної промисловості і суміжних галузей за підтримкою ініціативної групи в складі провідних хлібопекарських підприємств і галузевих об’єднань.

Збиткова рентабельність...

Пекарі зібралися в Києві не від хорошого життя. Вони привезли в столицю свій біль і обурення. Об’єднати зусилля змусила байдужість до їхніх проблем чиновників різних рівнів і чиновницька сваволя. Ситуація в галузі загострилася до критичної після прийняття постанови КМУ від 19 вересня 2007 року №1161. Документ надав право місцевим органам виконавчої влади встановлювати граничні рівні рентабельності на виробництво хліба і хлібобулочних виробів із пшеничного борошна вищого гатунку. Тим самим уряд порушив той хиткий компроміс, який дозволяв стримувати ціни на масові сорти хліба за рахунок доходу від дорожчих сортів хлібобулочних виробів.

Своєю чергою, чиновники на місцях погіршили ситуацію, установивши у багатьох областях граничний рівень рентабельності в 2—5%. Хоча за нинішньої зношеності устаткування на хлібозаводах (до 80%) тільки для підтримання їхньої роботи потрібно мінімум 15% рентабельності. Навіть за радянських часів норма рентабельності нижче не опускалася. «Ми зібралися сьогодні, щоб голосно заявити: з нашою думкою треба рахуватися. Ми годуємо цю країну, і перебувати у тому стані, у якому ми сьогодні перебуваємо, далі просто неможливо», — заявив, відкриваючи форум, президент Всеукраїнської асоціації пекарів Володимир Слабовський.

… і галузева криза

Хлібопекарська галузь перебуває в глибокій кризі, яка створює загрозу для всього населення України. В умовах стрімкого зростання цін на всі складові собівартості виробництва хліба уряд і місцеві органи влади, за інформацією учасників форуму, чинять безпрецедентний тиск на підприємства галузі. Ручне управління жорстке, а часом і грубе втручання органів місцевої влади в діяльність підприємств, адміністративний тиск із боку обласних державних адміністрацій із залученням силових органів, регіональних відділень Антимонопольного комітету з метою недопущення підвищення цін на хлібобулочну продукцію практично унеможливлюють нормальний режим роботи хлібозаводів країни. Такі методи регулювання неприйнятні в країні з ринковою економікою і призводять до поступового знищення підприємств галузі.

У привітанні до форуму президент аграрної конфедерації Леонід Козаченко зазначив: «Говорячи про хліб, часто забувають про людей, які його виробляють. Хоча їх більше, ніж у будь-який іншій галузі господарства країни. Стримувати ціни на хліб треба не за рахунок цих людей».

«Сьогодні ні уряд, ні адміністрації на місцях практично не переймаються нашими проблемами, — вважає профспілковий лідер Сергій Федоренко. — Ніхто не цікавиться станом наших підприємств... Сьогодні перед нами стоїть питання, як вижити підприємствам в умовах, коли хліб зрівнявся в ціні з проїздом у громадському транспорті. Літрова пляшка звичайної води — дорожча від буханки хліба. Нині вже закрито 10 великих підприємств, ще десятки практично припиняють свою роботу. Ми катастрофічно втрачаємо кадри, плинність досягає 50%. У деяких регіонах пекарі одержують зарплату від 500 грн. Практично це вже жебракування. Соромно сказати — до рівня злиднів опустилися люди тієї професії, чиєю працею наша країна завжди пишалася».

Постанову взяти і скасувати

Учасники форуму налаштовані дуже рішуче. Їхні вимоги були прийняті на форумі і спрямовані президенту, Верховній Раді і Кабінету міністрів.

«Ми очікуємо, що нас почують», — заявив Володимир Слабовсь­кий. — Дотепер нас не чули. Коли асоціація або профспілки приходили в Кабмін, нам іноді щось «кидали», іноді навіть чимось десь трохи допомагали. Але в результаті за це «трохи» ми розплачувалися набагато дорожче. І ми зрозуміли, що коли не об’єд­наємося — нас не почують. Найголовніша вимога до КМУ — скасувати злощасну постанову №1161 від 19 вересня, яка обмежує рентабельність виробництва хліба. Головна вимога до ВР — ухвалити закон «Про хліб і хлібобулочні продукти», проект якого вже близько чотирьох років блукає по кабінетах. Ми вимагаємо, щоб закон був ухвалений з нашими зауваженнями і пропозиціями. Прохання до президента України ініціювати засідання РНБО для розгляду питання про ситуацію в хлібній галузі країни як такої, що впливає на життя всієї держави. Запросити туди представників галузі, щоб Рада могла вислухати наші вимоги і прийняти державну програму...»

Однією з основних вимог до уряду також є розробка і прийняття постанови, у якій було б визначене поняття «соціальний хліб». Чиновники часто плутають це поняття з масовими сортами хліба, що в корені не правильно. Не можна вважати хліб з дорогого борошна вищого гатунку соціальним і, виходячи з цього, обмежувати його рентабельність. Пекарі упевнені, що соціальним хлібом можна називати лише виріб простої рецептури з борошна пшеничного першого, другого гатунків і суміші борошна житнього оббивного і пшеничного першого і другого гатунків без додавання жирів, олій, цукру та ін.

Пекарі також просять уряд упровадити регулювання рентабельності виробництва соціальних сортів хліба до рівня не ниж­че 15%, а також регулювати виробництво соціального хліба шляхом прямих цільових дотацій виробника, постачань дешевшого борошна для його випуску і прямих грошових дотацій малозабезпеченим верствам.

Крім того, учасники форуму вважають за необхідне, щоб АМК розробив справедливу систему визначення монополістів на ринку хліба. Вона має грунтуватися на реальних обсягах виробництва хлібопекарень усіх форм власності з урахуванням біологічної норми споживання хліба і кількості населення в регіоні. Не можна весь вантаж проблем перекладати на прозоро працюючі підприємства, заохочуючи зростання неврахованого виробницт­ва і, відповідно, тінізацію ринку.

Причому пекарі не мають наміру чекати реакції влади нескінченно. Вони встановили їй «дедлайн» — 31 січня 2008 р. Тож новорічні свята будуть з хлібом…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі