Партнерство за примусом. Попри рішення Вищого госпсуду партнер тримає під арештом майно зразково-показового стивідора України

Поділитися
В українських реаліях практично будь-який успішний бізнес бодай раз у своїй історії зіткнувся з н...

В українських реаліях практично будь-який успішний бізнес бодай раз у своїй історії зіткнувся з необхідністю захисту від нечесних партнерів, які бажають привласнити створену і налагоджену чужою працею й інтелектом справу. Про «рейдерство» у цивілізованому розумінні цього слова зазвичай у таких випадках не йдеться. Найчастіше недружні дії підпадають під визначення «силове захоплення». І «силою» при цьому виступають не тільки й не стільки міцні хлопці з охоронних служб, скільки підгодовані чиновники, судді, протекція державних і політичних лідерів чи... мандат народного депутата.

Яскравим прикладом особливостей вітчизняного бізнес-клімату стала атака недружніх бізнес-структур на одну з найавторитетніших на українському ринку соняшникової олії стивідорних компаній — «Агро-клас», яка понад десять років успішно розвиває бізнес у Бердянському морському торговельному порту (БМТП). Компанія побудувала єдиний у нашій країні харчовий олійний термінал і на час своєї роботи стала еталоном якості у вузькоспеціалізованому сегменті перевалки соняшникової олії. Про її авторитет і довіру до неї іноземних партнерів свідчить уже той факт, що тільки її термінал продовжував відвантаження відповідно до укладених зовнішньоекономічних контрактів у розпал скандалу-2008, пов’язаного з якістю української олії. (Нагадаємо, що 28 квітня 2008 року Єврокомісія відкликала близько 40 тис. тонн української соняшникової олії з ринків ЄС через виявлення у кількох партіях слідів вуглеводнів і майже на рік закрила свої ринки для української рослинної олії.)

Бажання ласих до чужого бізнесменів мати цей унікальний бізнес уявити неважко. Дивно інше — методи, якими вони користуються для реалізації свого, м’яко кажучи, нескромного бажання. Наприклад, на компанію, сильною стороною якої є якість, якість і ще раз якість у всіх її виявах, намагалися впливати нескінченними санітарними, екологічними та іншими перевірками. І робиться це з допомогою запитів народного депутата Дмитра Ветвицького, за наводкою дніпропетровського ТОВ «Оптимус» (директор Денис Полежаєв), яке раніше намагалося залишити компанію «Агро-клас» без оренди в порту і навіть без її власності — технологічного обладнання.

І якби тільки це...

Національний гарант якості

Треба сказати, що комісії не виявили на терміналі жодного із заявлених порушень, тоді як звинувачували, серед іншого, навіть «у створенні умов виникнення аварійних морських подій». Не- даремно стивідорна компанія «Агро-клас», яка здобула світовий авторитет, має сертифікати якості міжнародних стандартів ISO 14001, ISO 9001, а також сертифікована за системою управління безпекою продуктів харчування ISO 22000.

Сьогодні компанія через власний харчовий термінал забезпечує перевалку олії на іноземні морські судна, а також виступає гарантом експортних обсягів і якості продукції.

Унікальність Бердянського олійного термінала та компанії «Агро-клас» на цьому ринку полягає насамперед у його високій технологічності і традиційній спрямованості на жорсткий контроль якості й експортного оформлення продукції, що перевалюється. «Ми єдиний в Україні цілеспрямований харчовий олійний термінал, — пояснює заступник директора ТОВ «Агро-клас» Ірина Ласиця. — У нас ємності покриті всередині не тільки харчовими фарбами, а й харчовими лаками. За всю одинадцятирічну історію термінала в нас жодного разу не було забруднення в ємностях.

Іноземні судновласники відкрито кажуть, якщо в них є вибір завантажуватися олією, наприклад, в Іллічевську, Херсоні чи Бердянську, то судна йдуть із великим бажанням у Бердянськ, тому що після нас зачищення суднових танків практично не забере часу (а в морських перевезеннях час — гроші). У нас абсолютно чиста, хороша олія. Більшість вітчизняних заводів виготовляють олію дуже високого рівня. Бруд з’являється тоді, коли починають заводську олію змішувати з олією кустарних маслобоєнь. Ми з ними не працюємо».

Утім, успішність компанії визначається не тільки технологічністю й екологічністю обладнання термінала. Як і будь-який добре і надійно налагоджений бізнес, він має свої секрети, технологічні й організаторські нововведення і унікальні особливості. Та головна перевага стивідорної компанії — у напрацьованому роками авторитеті серед вітчизняних і зарубіжних клієнтів. Основний засновник ТОВ «Агро-клас» — компанія FLAS&K — є членом Федерації ФОСФА (FOSFA) — впливової міжнародної організації, яка об’єднує понад 850 членів з 75 країн світу. ФОСФА є своєрідним аналогом ОПЕК, тільки не за нафтою, а за олією. Членство в цій організації, а також високий авторитет серед світових контрагентів дає змогу компанії вести бізнес за світовими правилами, не будучи при цьому торгуючою організацією.

«За рік ми видаємо сертифікатів FCR на 60—80 млн. дол. США, — розповідає Ірина Ласиця. — Цим документом з нашим підписом ми повідомляємо, що в цей момент у сховищах «Агро-класу» перебуває отака кількість вантажів для отакої іноземної фірми, на отаку суму. З цієї хвилини ми несемо повну відповідальність за якість і кількість продукту, що дозволяє банкам спокійно здійснювати фінансові операції за контрактами. Ми були першими серед портів і причалів України, що мали сертифікат ISO 14000. Це екологічне ISO, яке свідчить про абсолютну екологічну чистоту термінала. Видається сертифікат Швейцарією. Інспектують найбільші незалежні міжнародні сюрвеєрські компанії. Ми працювали найчастіше зі швейцарською групою SGS. Приїжджає комісія, готуються купи матеріалів під кожну фарбу, під кожний гвинтик, градусник. Необхідно довести, що в нас навіть рулетка покрита харчовою фарбою. Звичайно, це забирає багато сил і часу, однак і дає віддачу у вигляді довіри з боку партнерів.

З кожної проби олії, яку беруть іноземні судна під час завантаження, ми відбираємо свою пробу й зберігаємо мінімум півроку. І коли два роки тому сталися події, пов’язані з забрудненням олії, коли зупинилися Іллічевськ, Одеса, Херсон, Дніпробузький порт, голландці, які подзвонили нам, запитали: «Як ваші проби? На місці?» Відповідаємо: «Так, на місці». Після цього прилітають із «Нідери», забирають пробу, через два дні — «Доктор Вірвей» (Голландія), теж забирають пробу й везуть до Європи на експертизу. Отримують результат, що олія шикарна, і приходить танкер. У такому режимі ми працювали весь травень 2008 року...»

Відібрати причал разом з обладнанням

Мабуть, успіх не найбільшого, але високотехнологічного термінала не давав спокійно спати багатьом менш щасливим бізнесменам. І керівництву компанії «Агро-клас» довелося відчути на собі наслідки їхньої заздрості. У тому самому 2008 році закінчувався термін оренди причалів БМТП, на яких розташований термінал. Відповідно до існуючого законопорядку, ТОВ «Агро-клас» звернулося в порт із проханням про пролонгацію, порт надав компанії листа зі своєю згодою, листа надіслали до регіонального фонду держмайна, і після підготовки ними всіх належних паперів пакет документів був спрямований у Міністерство транспорту України.

У цей момент «Агро-клас» несподівано дізнається, що ТОВ «Оптимус» написало свого листа в порт із проханням надати йому право участі в конкурсі на орендований під термінал причал. Причому «Оптимус» без будь-яких законних підстав побажав отримати причал... разом із обладнанням, розташованим на цьому причалі, що є беззаперечною власністю ТОВ «Агро-клас» (щоб пройти реєстрацію в БТІ, у 2007 році воно було додатково узаконене ще й судом Запорізької області).

Щодалі — то більше. Коли «Агро-клас» почав цікавитися просуванням своїх документів у Міністерстві транспорту, виявилося, що в перших числах вересня Печерський суд Києва розглянув і задовольнив позов, спрямований ТОВ «Оптимус» на адресу ФДМ України, в якому «Оптимус» вимагав заборонити всі дії з оренди, віддати їм в оренду весь причал разом із розташованим на ньому майном, цинічно гарантуючи його використання «за призначенням». При цьому власник обладнання навіть не був притягнутий як третя сторона в судовій справі про оренду причалу. Апеляція також була вирішена Печерським судом на користь ТОВ «Оптимус».

За словами Ірини Ласиці, у цей час до власників ТОВ «Агро-клас» звернувся Олександр Кваша з пропозицією захистити інтереси компанії через деяких «впливових» осіб. За цю послугу пан Кваша попросив частку в розмірі 25% статутного капіталу ТОВ «Агро-клас», яку він мав намір придбати на ТОВ «Кірасир», одноосібним власником якого на той час був. У разі відмови від цієї «пропозиції» пан Кваша пообіцяв дощенту зруйнувати бізнес. Засновники ТОВ «Агро-клас» були змушені в цій ситуації продати 25-відсоткову частку компанії за умовні 2,5 тис. грн. Договір купівлі-продажу був укладений нотаріально. Цікавим для наступних подій нюансом було те, що нотаріус, яка реєструвала угоду, була дружиною депутата Дмитра Ветвицького. Як стало зрозуміло пізніше керівництву «Агро-клас», під «впливовими» персонами пан Кваша мав на увазі директора ТОВ «Оптимус» Дениса Полежаєва і народного депутата Дмитра Ветвицького.

Утім після переходу 25% компанії у власність Олександра Кваші, ситуація з судовим позовом анітрохи не поліпшилася. Лише коли «Агро-клас» у касаційній скарзі зажадав притягнення представників компанії хоча б як третьої сторони, «Оптимус» відмовився від своїх претензій.

ТОВ «Агро-клас» продовжило обслуговування контрактів і перевалку соняшникової олії південного сходу України, сплачувало всі податки і звернулося в першу інстанцію господарського суду з проханням пролонгувати оренду. У Києві відбулися дві наради у ФДМ України у зв’язку з наявними судовими розглядами. ФДМ висловив свою тверду позицію щодо оренди. Тільки після цього господарський суд ухвалив рішення про визнання пролонгації оренди.

Таким чином, після закінчення року судових розглядів «Агро-клас» отримує оренду, яку мав отримати автоматично, причому, схоже, не завдяки, а всупереч позиції впливових панів Ветвицького і Полежаєва. Але й після цього спроби здобути контроль над успішним бізнесом не припинилися. І депутатськими запитами справа не обмежувалася.

Як стало відомо керівництву компанії «Агро-клас», на сьогоднішній день Олександр Кваша передав свою частку ТОВ «Кірасир» на користь нерезидента з офшорної зони. Водночас на зборах учасників «Агро-класу» із боку «Кірасира» були присутні два юристи (юрист пана Ветвицького і ТОВ «Оптимус»), що побічно вказує на фактичних власників компанії «Кірасир».

Перша в Бердянську атака офісу

Силовий тиск на компанію «Агро-клас» розвивався за типовим для нашої країни сценарієм. Хоча для Бердянська це був ледь не перший випадок рейдерства. 27 серпня поточного року була вчинена спроба силового захоплення офісу підприємства «Агро-клас». Штурм підприємства невстановленими особами міцної статури розпочався близько полудня і тривав до другої години ночі. Тільки завдяки оперативному втручанню служби безпеки порту проникнути в офіс компанії нальотчикам так і не вдалося. Втім, вони все-таки встигли зламати вхідні двері та домофон і завдати тілесних ушкоджень секретареві — літній самовідданій жінці, яка виявилася єдиною співробітницею компанії, котра перебувала в офісі.

Як з’ясувалося пізніше, офіційно наліт мав назву — візит співробітника Державної виконавчої служби Бердянського міського районного управління юстиції, якому було доручено виконати ухвалу суду про застосування запобіжних заходів, винесену суддею Господарського суду Запорізької області Тетяною Азізбекян. Вона ухвалила взяти у ТОВ «Агро-клас» шляхом вилучення оригінали документів, починаючи з 2008 року, і передати їх у Господарський суд Запорізької області, нібито для здійснення аудиторської перевірки (остання аудиторська перевірка була проведена відомою і авторитетною київською компанією у червні 2010 року). Всі потрібні папери керівництво стивідорної компанії, яке спішно повернулося з відрядження, передало виконавцеві у понеділок вже у спокійній обстановці, без присутності бойовиків.

За словами представників ТОВ «Агро-клас», згадану ухвалу суду винесено з грубими порушеннями процесуального законодавства і це було лише ланкою в ланцюзі явно неправосудних процесуальних актів, ухвалених суддею Азізбекян щодо компанії. «Такого свавілля я ще не бачила і навіть не чула, — обурюється Ірина Ласиця. — Суд фактично бере на себе функції, які належать до виключної компетенції зборів засновників компанії. Нас навіть не запрошували на судові засідання, не вислуховували нашу сторону. У правовій державі, про яку ми сьогодні говоримо, таке взагалі неможливо».

Арешт майна, стоп реєстратору

На цей час ТОВ «Агро-клас», як і раніше, втягнутий у судові розгляди з ТОВ «Кірасир». Понад те, на прохання партнера-позивача суддя Т.Азізбекян своєю ухвалою наклала арешт на основні засоби, нерухоме майно, акції та корпоративні права, які належать ТОВ «Агро-клас», а також заборонила реєстратору проводити реєстраційні дії, пов’язані з виключенням «Кірасира» зі складу учасників ТОВ «Агро-клас» і проведенням у зв’язку з цим державної реєстрації нової редакції статуту.

Ще у червні Вищий господарський суд скасував цю судову ухвалу. Однак старший державний виконавець ВДВС Бердянського міжрайонного управління юстиції Запорізької області І.Смирнова дотепер не винесла постанови про закриття виконавчого провадження. Прокоментувати ситуацію керівництво Господарського суду Запорізької області категорично відмовилося.

Сьогодні стивідорній компанії «Агро-клас» доводиться працювати, обслуговуючи експортні контракти, забезпечуючи та гарантуючи якість української соняшникової олії перед іноземними покупцями, і одночасно боротися з партнерами (явними і прихованими в офшорах), яких і ворогу не побажаєш.

Утім, статутом компанії передбачено спосіб порятунку від такого нав’язаного партнерства — загальні збори членів ТОВ. Тому що вибирати собі партнерів — справа учасників і засновників компанії, і суд не має права їх нав’язувати.

Коментар

Микола ІЛЬЇН, в.о. начальника Бердянського морського торговельного порту:

— Припинення діяльності ТОВ «Агро-клас» навіть на короткий період загрожує серйозними втратами для порту. І за вантажопотоком, і за портовими зборами. Зважаючи на те що порт не молодий, обладнання застаріле, такі втрати можуть призвести до затримок із зарплатами, недовиплат податків у бюджет. Можна буде забути й про прочищення каналу, днопоглиблювальні роботи.

Олена ПОНОМАРЕНКО, начальник відділу Бердянської податкової інспекції:

— ТОВ «Агро-клас» — сумлінний платник податків, за результатами його діяльності видно, що підприємство навіть за непростих економічних умов працює стабільно. У нас із ним уже давно налагоджені партнерські взаємовідносини. Ми бачимо динамічне зростання податкових надходжень у бюджети всіх рівнів. Це провідне підприємство у своїй галузі. Наприклад, торік від платника надійшло понад 6 млн. грн. ПДВ і податку на прибуток — досить істотні цифри для нашого регіону. Податкове навантаження (відношення сплачених податків до валового доходу) у платника близько 11%. Це унікальна цифра, оскільки сьогодні сумлінними платниками вважають уже при навантаженні в 1%. Питома вага податкових надходжень компанії помітно перевищує надходження всіх інших підприємств Бердянського району.

Олена СПІРІНА, перший заступник начальника регіонального фонду держмайна по Запорізькій області:

— ТОВ «Агро-клас» зарекомендувало себе як сумлінний орендар. Ніяких порушень договору в нас за весь час зареєстровано не було. За останні п’ять років від компанії надійшло близько 2 млн. грн. орендної плати. Для нас це дуже вдалий орендар. Поки договір оренди причалів Бердянського морського порту з ТОВ «Агро-клас» чинний і, природно, ніхто не має права на оренду їхнього майна.

Довідка

Стивідорські послуги — послуги з завантаження та розвантаження суден, які здійснюють спеціалізовані фірми чи організації. Залежно від умов фрахтування судна, стивідорні роботи оплачуються фрахтувальником або судновласником.

FCR — Forwarders Certificate of Receipt (FIATA Document) експедиторська розписка про прийом вантажу.

ФІАТА (FIATA) — Міжнародна федерація експедиторських асоціацій, Цюріх.

ФОСФА (FOSFA — The Federation of Oils, Seeds and Fats Associations) — Федерація асоціацій торгівлі оліями, олійними продуктами і жирами, впливова міжнародна організація, вона об’єднує понад 850 членів із 75 країн світу, які пов’язані з торгівлею оліями і жировою продукцією. Ця організація відома своєю роботою з підготовки типових форм договорів, які використовуються в торговельній практиці, а також своїм Арбітражем, що діє на постійній основі в Лондоні і розглядає справи відповідно до положень англійського і міжнародного комерційного права.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі