ОСББ із комплексом неповноцінності

Поділитися
За кількістю об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Тернопілля, хоч як це дивно, посідає одне з перших місць в Україні...

За кількістю об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Тернопілля, хоч як це дивно, посідає одне з перших місць в Україні. На сьогодні в регіоні створено майже 500 ОСББ, з яких 270 - у Тернополі. Але робити ставки на лідера ще зарано.

Нові форми утримання та обслуговування житлових будинків почали створювати самі ЖЕКи, щоб мати гарантований обсяг робіт. У цьому їх підтримували місцеві ради, керуючись двома мотивами: по-перше, мешканці дадуть заробити нашим людям, а по-друге, відпадуть великі клопоти з ремонтом старого житлового фонду. Мешканці невеликих нових будинків підхопили цю ідею з метою закріпити у власність земельну ділянку і збудувати там гаражі для власного автотранспорту. Дуже скоро до найбільш ініціативних приєдналися рядові будинки. Їм набридло чекати поточних ремонтів від ЖЕКів, яким постійно бракує грошей. Промовистий факт: мешканці успішного об’єднання на вулиці Симоненка у Тернополі, найнявши сторонніх підрядників для ремонту міжпанельних швів у багатоповерхівках, за ті ж самі кошти, які ЖЕК «розклав» на один будинок, отримали якісно виконану роботу в чотирьох! Усі ОСББ відчули щомісячну фінансову вигоду від свого існування. Не дуже помиляється перший заступник міського голови Тернополя Петро Ландяк, який підраховував: у результаті економії коштів на зарплату всього персоналу ЖЕКу та звільнення від сплати ПДВ і податку на прибуток мешканці ОСББ як мінімум удвічі менше платять за утримання будинку та прибудинкової території.

Однак чорна кішка у темній кімнаті таки знайшлася. Навіть у Тернопільській міській спілці голів ОСББ та будинкових комітетів не можуть назвати кількість зареєстрованих об’єднань, які діють ефективно. Підказкою буде інформація, надана громадською Асоціацією споживачів житлово-комунальних послуг: у Тернополі взяли будинки на баланс не більше 30 відсотків ОСББ. Чому ж мешканці не поспішають ставати повноцінними власниками всього будинку?

Не новина, що будинки віком 30-40 років потребують різного роду капітальних робіт - внутрішньобудинкових мереж, дахів, фасадів, асфальтно-бетонного покриття прибудинкової території. Згідно з законом «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», попередній власник - міська рада - повинен брати участь в організації та фінансуванні першого, після передачі на баланс об’єднанню, капітального ремонту будинку. Частка міста в цьому різна - залежно від класу та терміну експлуатації будинку. Але, з урахуванням того, що середньостатистична багатоповерхівка в Тернополі та райцентрах області використовується понад 30 років, місцева рада повинна фінансувати не менше 80 відсотків витрат. У грошовому вираженні - це сотні тисяч гривень на один будинок. А в маленькій області стоять майже півтори тисячі багатоповерхівок. Масштабні фінансові вливання - непосильні. Проте виконувати кілька невідкладних капітальних робіт - цілком реально. Як, наприклад, ремонт дахів, ліфтів, інженерних мереж, на що масово скаржаться в різні інстанції мешканці міських багатоповерхівок.

Певною мірою мешканцям об’єднань допомогла Загальнодержавна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 - 2014 роки. Хоча торік у держбюджеті забракло коштів на капітальні ремонти будинків, де створені ОСББ, і область не отримала жодної копійки, однак у 2010-му кошти з’явилися, і навіть було повернуто кредиторську заборгованість за виконані у 2008 році роботи на суму 1,36 млн. грн. За інформацією управління житлово-комунального господарства Тернопільської облдержадміністрації, нинішнього року на капітальні роботи для Тернопільської області з передбачених 7,8 млн. гривень уже надійшло 3,4 млн. Кошти було спрямовано на ремонт покрівель та заміну ліфтів. На сьогодні проведено ремонт трьох покрівель у Збаражі та однієї в Заліщиках. А в Тернополі міська рада попереднього скликання передбачила облаштування двох дахів з поліуретановим покриттям, що зробити, навіть за наявності коштів, у зимовий період неможливо. Триває модернізація 13 ліфтів у будинках, де діють ОСББ. Але виділені кошти не йдуть у жодне порівняння з потребами...

Взяти на баланс будинок відчутно простіше, ніж оформити право власності на земельну ділянку, тобто прибудинкову територію. Земля у місті - ласий шматок. І тому на ділянку, не виділену на місцевості, легко накидає оком інший забудовник. Часто буває, що для припинення будівництва доводиться шикувати народне ополчення. З цим тернопільські ОСББ уже зіштовхнулися, зокрема й на згаданій вулиці Симоненка. «Потрібно передавати на баланс не будинок, а житловий комплекс. Бо інакше відстояти прибудинкову і прилеглу територію буде важко», - пропонує голова спілки керівників ОСББ і будинкових комітетів Тернополя Михайло Терлюк. Сумно, але законодавці досі не напрацювали чітких механізмів закріплення у власності ОСББ земельних ділянок та розпоряджання ними. Начальник відділу використання земельних ресурсів Тернопільської міськради Ярослав Руцький розповідає про низку неврегульованих питань, пов’язаних із приватизацією ОСББ земельних ділянок. «Часто межі ділянки під нову забудову порушені, і доводиться її відводити по-новому, - каже фахівець. - Але складніше відводити земельну ділянку під будинками, збудованими раніше. Там складна система забудови, і прибудинкова територія зі спортивним, дитячим майданчиками, наскрізними проїздами - одна на декілька будинків. Постає питання: як сформувати прибудинкову територію для кожного будинку? Відтак - кому віддати дитячі та спортивні майданчики, дорогу спільного користування? З іншого боку, якщо не віддавати нікому, то хто їх повинен утримувати? Саме з цієї причини міськвиконком передав мешканцям ОСББ у власність лише дві земельні ділянки... Простіше віддавати земельні ділянки в оренду. У такому разі вони використовуються за згодою сторін. Міськвиконком дозволяє збудувати на орендованих ділянках гаражі, балкони та інші споруди. І орендна плата доступна: вона становить 100-200 гривень у рік для об’єднання. Саме тому міська рада передала в оренду ОСББ уже 25 земельних ділянок, і їх кількість зростатиме.

Підтримавши бажання громадян отримати у власність багатоквартирний будинок, держава подбала насамперед про інтереси своїх органів та органів місцевого самоврядування. Хочете - забирайте багатоповерхівку. Для цього процедури спрощені. А виконання зобов’язань владою - це вже як Всевишній розпорядиться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі