ОПЕРАЦІЯ «РИБА» ОЧІКУЄ ПОХОЛОДАННЯ ПРОТЯГОМ ЗИМИ ЛИШЕ З ПОЛЬЩІ НЕЛЕГАЛЬНО ЗАВОЗИТЬСЯ 30 ТИС. ТОНН МОРЕПРОДУКТІВ

Поділитися
Навряд чи когось можна здивувати тим, що тепер в Україні риби споживається значно менше, ніж за радянських часів...

Навряд чи когось можна здивувати тим, що тепер в Україні риби споживається значно менше, ніж за радянських часів. Приблизно вдвічі чи близько того. У кожному разі, якщо в момент розвалу Союзу на душу населення припадало майже 18,5 кг/рік риби та морепродуктів, то нині приблизно 10 кг. Щоправда, в інших галузях бувало й гірше — на катастрофу це явно не тягне. До речі, у Німеччині риби споживають не набагато більше — 14 кг, а у Франції — близько 5—7 кг. Проте дозвольте зауважити (старожили не дадуть збрехати), що риба на рибу не схожа. Приміром, фахівці запевняють, що, за всього видимого базарно-супермаркетного достатку, на прилавках не вдасться знайти справжнього хека!

Особливу увагу продуктові, який так і не втратив популярності в народі, приділяє бізнес. Саме він і пропонує рибу на обідній стіл. І знову ж таки — який бізнес і яку саме рибу. Практично 80—90% постачань становить океанічна продукція, левова частка якої — морожена. Крім того, за даними оперуповноваженого з особливо важливих справ ГУБЕЗ МВС України Вадима Сливенка, близько 20% усієї рибної продукції — контрабандні.

Великі оператори ринку запевняють, що тіньовий товар постачають приватні підприємці, яким добре відомі об’їзні шляхи на кордонах із Росією, Білоруссю, Молдовою, Польщею. Мало зупиняє їх і те, що чинне законодавство забороняє фізичним особам імпорт продуктів харчування. Човники, навпаки, повним ходом готуються до нового сезону — зимовий період у рибній справі є доброю підмогою.

Активність малих підприємців поза сумнівом, але обсяги контрабанди та її концентрація змушують гадати, що й більші оператори ринку беруть участь у забороненій грі. Інакше як пояснити оперативні дані пана Сливенка, відповідно до яких, обсяги незаконної продукції на одному холодокомбінаті обчислюються 1 тис. тонн, на іншому — 1,5 тис. тонн... Мікроавтобус не може вивезти обсягів, які під силу залізничним рефрижераторам. Ситуація, швидше за все, пояснюється жорсткою конкуренцією на ринку й не лише у площині «світ–тінь», а й між великими операторами ринку. Останніх набереться не більше десятка. Серед них імпортери «Інтеррибторг», «Водний світ», «Скандинавія», генеральний директор якої, Юрій Шабалін, відчув усі принади конкуренції, переживши замах на власне життя.

Боротьба за привабливий ринок (незалежно від результату) практично гарантує задоволення попиту. Причому найрізноманітнішого. Адже тіньовий ринок тримається на низькій купівельній спроможності пересічного споживача, якого все ще цікавить ціна, часто на шкоду якості. Та при цьому істотно збільшилися поставки якісної риби з Норвегії. Таку ж готовність виявляють експортери з Ірландії та Данії.

А прискорити процес переходу від ціни до якості може дозволити зміна пріоритетів законодавства. Так, буде прирівняно мита до європейських — почнуть ввозити більше свіжої риби. Адже за наявної системи все ще популярно розморожувати рибу й продавати її як охолоджену... Ось вам і європейська якість вітчизняних супермаркетів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі